Gå til innhold
Hundesonen.no

halvstrup eller vanlig halsbånd..


Recommended Posts

Skrevet

Da er det på tide å kjøpe nytt halsbånd til valpen. Sitter å titter på nettet, og ble litt usikker på om jeg skal kjøpe vanlig halsbånd eller halvstrup? Hva er halvstrup egentlig godt for? Og anbefales det til valper?

Han har mer eller mindre sluttet å dra i båndet nå, han drar kun hvis det er noe han bare måååå snuse, se eller hilse på :)

Skrevet

Jeg bruker mest bare polstret halvstrup siden jeg liker dem best på pelshunder. De blir større når de ikke strammes opp og gir mer rom til pelsen. (og en trenger ikke ta opp noe klips for å ta det av :) )

Jeg strammer dem slik at de vil være like stram som ett vanlig halsbånd når det strammes, ikke slik at det blir strupebånd.

Til valp pleier jeg å kjøpe ett stillbart ett som den kan vokse i.

Skrevet

Et halvstrup bruker folk ofte for å "kvele " hunden litt når den drar i båndet.

Men jeg må si halvstrup som brukse på denne måten er farlig. som en dyrlege fortalte på et foredrag "hvis man kan tenke seg hvor de fleste nærver, og blodårer går fra hundekroppen og opp i hodet, er det da riktig å bruke et kvele bånd og hvordan oppleves dette for hundekroppen"? Og jeg er enig me uttalelsen, hvorfor skal vi stenge av blodet til hodet og klemme nærvene i halsen? Har du halvstrup men IKKE har det stremmere enn et vanlig halsbånd når det er stramt så synes jeg det er helt topp en hund kan ha et så løst halsbånd som et halvstrup blir uten press.

Men til en valp ville jeg nok bare kjøpt noe billig den kunne vokse i for å bli vant til å bruke halsbånd. Til turbruk ville jeg vent hunden til å få i sele.

Skrevet

min valp har som din blitt vant til å som regel gå uten å dra i båndet, bortsett fra om det er noe ekstra spennende å snuse på, eller at vi er på et nytt og spennende plass (når han først har raptus så er han jo HELT vill :getlost: ).

Vi har kjøpt en halvstrup som er regulerbar, denne funker kjempefint for oss, enkel å smette på når en skal ut:)

Skrevet

Et halvstrup bruker folk ofte for å "kvele " hunden litt når den drar i båndet.

Men jeg må si halvstrup som brukse på denne måten er farlig. som en dyrlege fortalte på et foredrag "hvis man kan tenke seg hvor de fleste nærver, og blodårer går fra hundekroppen og opp i hodet, er det da riktig å bruke et kvele bånd og hvordan oppleves dette for hundekroppen"? Og jeg er enig me uttalelsen, hvorfor skal vi stenge av blodet til hodet og klemme nærvene i halsen? Har du halvstrup men IKKE har det stremmere enn et vanlig halsbånd når det er stramt så synes jeg det er helt topp en hund kan ha et så løst halsbånd som et halvstrup blir uten press.

Men til en valp ville jeg nok bare kjøpt noe billig den kunne vokse i for å bli vant til å bruke halsbånd. Til turbruk ville jeg vent hunden til å få i sele.

Det er de færreste som bruker halvstrup for å ha en liten mulighet til å kvele hunden litt. Folk som benytter slike metoder bruker helstrup.

Jeg bruker halvstrup på min hund. Når den er på det strammeste er det enda plass til flere fingre mellom halsbåndet og halsen på hunden. Fordelen er at halsbåndet er lett å ta av og på, og halsbåndet forsvinner ikke inn i pelsen. Jeg har hund med mye pels. Samtidig som halsbåndet er lett å ta av og på kan ikke hunden vri seg ut av halsbåndet.

og det er vel egentlig svar på trådstarters spøsmål, et halsbånd som er enkelt å ta av og på, skånsomt (forutsatt at det er stort nok, men det gjelder alle typer halsbånd) og som hunden ikke kan vri seg så lett ut av.

Skrevet

Jeg liker helst halvstrup fordi da gir halsbåndet god plass rundt halsen, men likevel blir stramt nok til at det ikke kan komme over hodet når vi går tur..

Skrevet

Halvstrup har sin misjon, for det kan forhindre at enkelte Houdini-hunder (utbrytere) klarer å vrikke seg ut av halsbåndet! :) Spesielt hunder som Collier og sheltier samt andre raser med smale hoder, kan i mange tilfeller klare og dra seg ut av vanlige halsbånd. Det er imidlertid ikke alle hunder som prøver, men dersom de er typen som prøver, så kan det skje at hunden kommer seg fri.

Bruker ikke halvstrup på min, da hun bare er valpen, og foreløbig har hun ikke greid (eller prøvd) å smette ut av sine vanlige halsbånd hvis hun går i bånd og f.eks. brått rygger og vrir seg bakover. Men hvis dette skjer, kan det nok hende jeg må gå over til halvstrup for å sikre at hun ikke vrir seg ut av båndet og rømmer i situasjoner der hun f.eks. blir skremt.

Til en finsk lapphund ville jeg først prøvd vanlige justerbare halsbånd, så får du se hvordan det går. Skulle det skje at valpen eller hunden kommer seg ut av det, eller du ser den ofte forsøker ved å vri seg bakover for og vrikke seg ut av det, må du gå over til halvstrup. Men det ser du selv etterhvert. Du trenger ikke starte med halvstrup, liksom.

Skrevet

Jeg foretrekker halvstrup. På det strammeste går det ikke over hodet hvis han rygger f.eks, men er ikke så stramt at det struper heller. Tror det er mer behagelig for ham når han har på det uten at han er i bånd, for da strammer det ikke i det hele tatt.

Skrevet

Vi er også glade i halvstrup. Lett å ta av og på, og sliter ikke så mye på pelsen når hunden har det på mye. I unghundtiden gikk/går Kovu mye med halsbånd inne, rett og slett for å kunne lettere ta tak i ham når han er på rømmen med dagens middag eller andre morsomheter. :P Da er det ok å ha et halsbånd som ikke vises på pelsen etter to uker. Han kan også finne på å prøve å smyge ut av halsbåndet hvis han vil noe på tur, og da må halsbåndet være stramt nok til at han ikke får det over ørene. Men vi kan ikke ha det så stramt hele tiden, da halsen er mye kraftigere lavere ned.

Til syvende og sist er det vel en smakssak. Om man skal ha halvstrupen så stram at den struper kan man jo likegodt ha helstrup...

Skrevet

Jeg foretrekker halvstrup. På det strammeste går det ikke over hodet hvis han rygger f.eks, men er ikke så stramt at det struper heller. Tror det er mer behagelig for ham når han har på det uten at han er i bånd, for da strammer det ikke i det hele tatt.

Enig.

Sånn tenker jeg også.

Så her går det enten i sele, eller halvstrup alt etter hva vi skal liksom.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...