Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund på fly for første gang?


BareLinn

Recommended Posts

Skrevet

Hei :)

Lenge siden jeg har vært aktiv her, men nå har jeg noen spørsmål,og da er gode gamle "sonen" , god å falle tilbake på .. Selvom mye er forandret :P

Men over til spørsmålene ..

Jeg har en hund som nylig fylte 9år,og som aldri har brukt bur før. Han har heller aldri kjørt fly.

Men nå .. Denne sommeren så har jeg fryktelig lyst å ta han med meg hjem til familie,og venner, så han kan få hilse på de også.

Han har ikke sett de på snart 2år :)

Og de savner han masse, der nede også.

Problemet er at det er snakk om nesten 50mil. EN vei.

Jeg kjører ikke bil,og det er heller ingen som kan kjøre/hente. Ikke når det er så langt!

Da har vi valget ..

Først 4t med båt, så 8timer med tog, EN vei.

eller å fly, noe som tar 1time,og tog "hjem",noe som tar ca 2timer.

Han takler buss,tog,og båt kjempebra,og ligger i ro hele veien.

Men jeg syns 12timer med reise , EN vei, blir for lenge.

Vi skal jo hjem igjen også :/

Hunden er meget aktiv, og rolig og trygg på det aller meste, så å ligge i bur vil ikke være noe stort problem.

Vi skal selvfølgelig trene masse på det,og få han VANT til det, noen uker FØR vi skal reise.

Men det jeg lurer på ..

Han er 9år , aldri bur, og aldri fly.

Samtidig veldig trygg,og rolig. Ikke noe tull. Litt stresset i nye situasjoner,og på nye plasser.

Ville dere reist med fly ? ..

Har vært i kontakt med flere dyrleger,men alle sier jo forskjellig.

Har lest på nett, mange mener det skal gå bra, andre mener jeg ikke må finne på å "utsette" hunden for det.

Så hva mener DERE? ..

Skrevet

Regner med det vil gå bra. Men hvor skal dere da? 50 mil er jo ikke så langt. Det er Oslo - Molde det, og vi kjører den strekningen bare for en langhelg i pinsa, og tilsvarende til påske og jul. :P

Jeg ville nok vurdert å ta toget om mulig.

Men så leste jeg det du skrev om reisevei. :P Om hunden ellers er trygg og stødig så går det nok bra. Men øv masse på bur, så han er trygg der også.

Skrevet

Vist det er mulig og ta natt toget ville jeg personelig gjort det heller, har sotte noen ganger på fly og hørt hunder som har vært i bur under og det har hørtes ut som di har vært livredd og engstelig og har bjeffa å hylt absolutt hele veien :/ Har også hørt folk som jobber med og laste flyene som har sagt til hunde eiere -vet du virkelig va du gjør nå, og er du villig til å utsette hunden din for dette, for det ville ikke di ha gjort etter alt di har sett på jobben-

Jeg skal selv reise Trondheim-Tromsø i sommer for og treffe familien men jeg har valgt tog og bil nettopp pga dette at jeg har hørt så mye forskjellig om fly, og når di som jobber med å laste flyene sier at di synes det er helt ****** å laste på hunder for di har sett å opplevd så mye rart i forbinnese med det har jeg bestemt meg for og ikke utsette min hund for det så lenge jeg har andre muligheter.

Men uansett va du velger håper jeg det går bra :) Lykke til og god tur :)

Skrevet

Jeg har fløyet med hunden min, uten å merke noe problem - og jeg vet om mange andre som har fløyet med sine hunder uten at det er noe problem.

Og ja, det er de som reagerer på det.

Du kjenner hunden din, du vet hvordan han reagerer på nye situasjoner. I utgangspunktet burde en ni år gammel hund være sindig og verdensvant, men en usikker hund vokser ikke nødvendigvis det av seg.

Det er greit å være litt utilpass med en gang i en ny sitausjon - men om han slår seg fort til ro og aksepterer ting som skjer, burde det være mulig å forsøke. Introduser ham for buret, og sørg for at han er sliten før dere drar, så han har minst mulig overskudd og stress i kroppen.

Skrevet

Tusen takk,soniser ^^

Godt med litt tips,og råd når man selv er usikker :)

Han er ganske "tøff" og ikke noen pingle, så jeg har jo trodd det skal gå bra.

Jeg har en border collie, så å slite han HELT ut , er nesten umulig :P

Men selvfølgelig skal han få tur, og MASSE hjernetrim før vi skal på flytur :)

Han kan være ganske stresset i nye situasjoner,og rundt nye folk, så på flyplassen blir det nok vittig.

Han har og en lei tendens til å si KLART ifra når han blir alene :P

Men jeg tenker han får nok å følge meg på,så det går nok bra :)

Så får vi håpe det går knirkefritt ;)

Og selvfølgelig blir det tog/båt tilbake, OM det skjærer seg :)

Skrevet

Det går sikkert helt fint å fly med han. Selv har jeg tatt tog kr.sand-trondheim med hund (ca tolv timer, med en liten pause på oslo s), og det gikk også knirkefritt :)

Skrevet

Vist det er mulig og ta natt toget ville jeg personelig gjort det heller, har sotte noen ganger på fly og hørt hunder som har vært i bur under og det har hørtes ut som di har vært livredd og engstelig og har bjeffa å hylt absolutt hele veien :/

For noen nervevrak av noen hunder dette er snakk om da..

Men, hvor i flyet har du hatt plass når du har hørt dette?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...