Gå til innhold
Hundesonen.no

West Side Story`s Yes!


MegaMarie
 Share

Recommended Posts

Da har vi prøvd oss på et oppstillingsbildet igjen. Det var ikke enkelt, men enklere denne gangen. Hun har litt for høyt hode her, men jeg liker holdningen hun får av det. Det var uansett det bildet hvor hun stod mest parallelt med beina, og det bildet jeg holdt halen hennes best på. Selv om jeg ikke holder den riktig her heller.

Joya 4 mnd

6005134148_7f7a0611f0_z.jpg

Jeg syns det er vanskelig å finne ut hvilken farge jeg ville brukt på klær når jeg skal stille henne. Jeg har hørt at brunt og grått kan gå sammen, mens mamma er helt frelst på at jeg skal stille henne i sorte klær :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 74
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Joyasan har klippet seg Nå har jeg fått vite nøyaktig hvor mange ganger Joya har konkurrert. Joya har startet i klasse 1 fire ganger, hvor hun har vunnet klassen 3 av gangene og fått første

Lille Joya har fått løpetid og er jo nesten blitt en voksen dame da! Jeg vet ikke helt om jeg tror på det når jeg ser dette bildet her.. Mamma tror ikke hun blir stort større enn det hun er nå.

Lenge siden jeg har oppdatert her! Har ikke tatt noen nye bilder, men det skal jeg få fikset en dag. Siden sist har mamma og Joya startet LP 1 et par ganger. Usikker på hvor mange ganger de er oppi

  • 4 weeks later...

Takk, rottmaneier :ahappy:

Joya er blitt 5 måneder, og jeg har egentlig ikke tatt noe særlig mer bilder enn oppstillingsbilder av henne :whistle: Dårlig jeg er. Men det kommer, det kommer. Her er ihvertfall oppstillingsbilde igjen. Syns hun kom fint frem i gråfargene :)

6100240668_6173836af3_z.jpg

Jeg syns hun har en veldig fin kropp, spesielt fronten hennes syns jeg ser meget bra ut. Hun er også godt vinklet både bak og fremme. Jeg syns også overlinjen hennes er fin. Oppdretteren har sagt mye bra om henne, så jeg er spent på hvordan valpeshowet går :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Takk, Yodel! :ahappy: Hun har bittfeil nå om dagen, men flere erfarne oppdrettere som vi har snakket med sier det kan forandre på seg enda. Til å begynne med hadde hun riktig bitt, men to tenner var underbitt, men nå har kjeven forandret seg så alt er underbitt. Hun fikk også en dobbel hjørnetann som hun har trekt. Så om bittet hennes blir feil, så er helgens utstilling hennes første og siste, med mindre mamma vil ha en blåsløyfe på henne i fremtiden. Blir bittet korrekt, så blir det ikke den siste :ahappy:

Endelig litt flere bilder! Joya er full fres og skikkelig bompibjørn ute i hagen, så bildene blir deretter :lol:

6174562341_fc90a8ba4b_z.jpg

6174562105_d41158a193_z.jpg

6175089440_1523c5febf_z.jpg

6175089676_922355ceb8_z.jpg

"Mamma, hu er plagsom!"

6175088760_429dc8f757_z.jpg

"Im gonna get'sha"

6174561473_ce8faf383b_z.jpg

Ett søtt bilde fikk jeg til, da :lol:

6175088470_506b0f0074_z.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Joya var på valpeshow i helgen! Hun oppførte seg eksemplarisk! Hun travet som bare det, og stod ganske pent. Hun var ikke så glad i at jeg flyttet på beina hennes, så hun trakk de hele tiden til seg igjen. På bordet rundsleiket hun dommeren og hadde ikke tid til å stå i ro :lol: Hun endte opp med å bli 2 beste valp i 4-6 mnd med denne kritikken:

Herlig hode og utrykk. Noe urent bitt, vel ansatte ører, god hald. Kunne ønske noe bedre tilstrekkelig skulder. Kraftig kropp for alder. Kort i lende partiet. Kunne ønske en tanke bedre viklet bakpart. God pels og poter. Utmerket temperament.

Jeg håper bittet hennes blir riktig med tiden, for hun virker som en herlig hund å stille, og det virker som at hun kommer til å bli en pen dame! :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Joya er blitt 7 mnd gammel og er i følge mamma blitt en mye snillere hund

*mumler noe om de oppspiste skoene mine og hullet i tapeten* :whistle:

Bittet ser ikke ut til å rette seg, så hun forblir nok mamma sin lydighetshund, og intet mer enn det. Veldig trist, for hun er en veldig pen cocker, og det ser ut som hun blir på den lette enden av skalaen (selv om hun er litt tjukk nå da :lol: ) og ikke så alt for stor, noe som mange av cockerne nå til dags er.

Hun er fremdeles veldig søt! :wub:

6285172421_24e6c9babe_z.jpg

6285172607_165ab0521a_z.jpg

6285691674_491d15ee50_z.jpg

Jeg må se å få filmet henne en gang hun og mamma trener lydighet :) Hun er veldig flink! Også må jeg få tatt et oppstillingsbilde der pelsen er stelt og pen, bare så dere kan få se hva utstillingsringen går glipp av :aww:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm... må spørre hvor nabohunden hvor den er fra. Er nemlig slik hund som dette, på akkurat denne alderen, rett nedi gaten her (fortalte vel deg det i sommer). Hun er mer svart, kun ørlite hvitt på. Veldig leken og energisk liten jente, som blir frustrert om vi går forbi huset deres og hun ikke får hilse på Hermes :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm... må spørre hvor nabohunden hvor den er fra. Er nemlig slik hund som dette, på akkurat denne alderen, rett nedi gaten her (fortalte vel deg det i sommer). Hun er mer svart, kun ørlite hvitt på. Veldig leken og energisk liten jente, som blir frustrert om vi går forbi huset deres og hun ikke får hilse på Hermes :)

Det var kun en tispe i dette kullet, og det er Joya. Så hun kan ikke være fra denne oppdretteren da. Og ja, du fortalte det en gang før :)

Takk, Ane :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Akkurat nå om dagen passer jeg Joya for mine foreldre mens de er i varmere strøk. Hun er en enormt energifull valp med skikkelig dårlig avknapp :lol: Hun klarer virkelig ikke å falle til ro med mindre hun blir fysisk stanset. Hun har ødelagt to ledninger den tiden jeg har passet henne, noe hun så vidt jeg vet aldri har gjort før, og ledningene var selvfølgelig mine også :getlost: Hun har først nå denne uken klart å gå opp trappene. Før har hun aldri gått lengre enn til første steget, men ettersom at jeg må opp for å fikse meg på badet og slikt, så må bare hun følge etter, for flokken forlater jo henne!

6346493021_216bb3dd80_z.jpg

Bustetroll

Hun er veldig lydig ellers og er blitt kjempe flink i lydighet :) Gleder meg til jeg kan få filmet henne og vise dere! Hun er fremdeles like pen, og jeg er fremdeles like lei meg for at hun ikke blir noe utstillingshund. Den jenten der kan virkelig showe! I dag eller i morgen skal hun få være med på agilitytrening og prøve seg litt i det også. Hun er veldig kul hund å belønne, hun elsker lek, så jeg tror det kan bli kjekt å trene henne i agility :ahappy:

6346492713_81ac9024d9_z.jpg

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Lille Joya har fått løpetid og er jo nesten blitt en voksen dame da! Jeg vet ikke helt om jeg tror på det når jeg ser dette bildet her..

6419844983_f7eaffae21_z.jpg

Mamma tror ikke hun blir stort større enn det hun er nå. Hun er en liten cocker i forhold til det som er der ute nå, men hun er innenfor standaren tror jeg :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Nå holder Joya på til å skifte pels, og den nye pelsen som kommer ut er veldig lys i forhold til den andre! Jeg tror hun kommer til å bli en lekker dame!

6527787571_d292eaa042_z.jpg

Man kan se fremme på halsen hvor lys hun er blitt. Pelsen skifter seg sakte men sikkert ut fremme og trekker seg bakover.

6527787985_a713d1d3ae_z.jpg

Slik ser hun ut oppe på ryggen.

Jeg tror hun kommer til å bli veldig lik sin søster, Snø :) Hun er fra et annet kull.

291715_2378562504680_1269162374_32755463_1353141333_n.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 months later...

På tide med en oppdatering kanskje.

Joya ble 1 år for noen dager siden, jippi! :cheer: Gratulerer til henne!

Hun er superkul å trene med, for hun er veldig flink til å tilby forskjellige adferder og hun eeelsker lek og drakamp! Det er så enkelt å bare kunne ta med seg ut en fille, og hun syns det er døøøds gøy! :ahappy:

7051513067_be53f7be61_z.jpg

Stor dame blitt! :aww:

Neste måned skal mamma starte bronsemerke med henne og jeg skal gå sporkurs med henne :D Utenom det trener jeg litt agility med henne. Vi er ikke kommet så lang, men vi har begynt å prøve å shape in slalomen baklengs, hun kan hoppe, vi har trent litt handling og føring, hun har fått prøve seg på tunnel og felthinder og det virker lovende så langt :) Jeg gleder meg til fortsettelsen!

6905421432_43e131baa8_z.jpg

Joya mener at gresset er blitt for langt igjen..

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk :D

Det vet jeg, Marie :D Og gjett om jeg gleder meg! Jeg kan se hun spore som en gud over alt! Jeg vedder på at den bikkjen kunne gått spor på asfalt :D I tillegg er hun så lett å belønne, så det er og veldig morsomt, og en stor forandring fra hva jeg har med å gjøre til vanlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

I dag var Joya med på agilitytrening! Jeg syns hun er utrolig flink mtp hvor lite trening hun har hatt! :ahappy: Dette ser bra ut!

Jeg er egentlig veldig usikker på hvilken grunnleggende ting man burde trene i agility. Med Blondie så utviklet vi oss på en måte samtidig. Blondie er egentlig veldig dårlig grunntrent i agility. Jeg tenker fremadsending er viktig å trene, trene mer på handling biten, også selvfølgelig hindrene og kommandoene på dem. Så håper jeg farten kommer etterhvert som hun blir tryggere :) Hvis noen har noen gode tips til ting vi bør trene på, så bare kom med dem!

Hun blir veldig usikker når andre hunder bjeffer mens vi trener, så jeg er spent på hvordan hun vil gjøre det på en mer folksom trening, og hvordan hun vil gjøre det på en konkurranse... De er ikke akkurat stille, disse agilityhundene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk! Hun er veldig grei å trene med! Slår seg på med en gang du sier dere skal trene, og gir seg ikke før du sier at du er ferdig :D Det er deilig. Slippe å kjempe om fokuset til hunden.

Så moro at du skal gå agilitykurs da! :D Det blir sikkert kjempe gøy!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Så mye overraskende eksemplarisk adferd i dag, jeg har lyst til å ignorere alt som ikke var eksemplarisk, fordi fremgangen er så tydelig. Ingen byks i iver for å hilse på forbipasserende, ikke noen stressende impulser om å jage etter syklister. Med unntak av en close call, med snuten faretruende nær å berøre midt på skinkesprekken til en som stod med ryggen til, så forsøkte han heller ikke sniffe busspassasjerer. Rolig og behersket og tålmodig for det meste. Ny fase i utviklingen og sladretreningen har fått effekt.  Hva jeg trenger bli flinkere til å forutse er Edewards ønske om sosial inkludering ved kassen i butikker, for å unngå at han planter labbene på disken. Det har skjedd så mange ganger nå, det er pinlig overfor meg selv å ikke forutse og forebygge det der. Inne i dyrebutikken er det ingen krise, men å LA ham få sjansen til å plante labbene på disken i kaffebaren er FLAUT. Virkelig flaut. Trenger huske at det å interaktere med andre mennesker sammen med Edeward er reell multitasking. Hovedvekten av oppmerksomhet må være på ham, og det er ikke rom for å ikke ha ham som universets midtpunkt i flere sekunder, ellers bryter han sitt-bli for å gjenvinne status som center of attention. Han er dramaqueen og skjørtejeger. Flørter med alt på to bein som sender ham vibber av gjensidig interesse. Vibber. Blikk. Følelser. Det er en kommunikasjonsform Edeward forstår, og der det vibber potensiell kos og kjærlighet, der er ikke han sen om å prøve innkassere.  Nuvel. Han ville endelig posere for fotografen i dag: Enten så har han forstått at sitt-bli gjelder selv om mamsen tar opp den flate, svart magi dingsen, eller.. ..så ble en vindel gittertrapp bare too much to ask. Det var ikke det at han ikke hadde lyst på den bollen.    Det var dumt av meg å sette oss i den situasjonen der med sekken full av råfor. Ventet tålmodig og nonchalant noen trinn lenger ned, uten å gi ham mer oppmerksomhet, og tenkte jeg ikke ville gå derfra før vi mestret den trappen, men så gikk det kuldegys nedover ryggen min og påminnet meg om at vi hadde en real klimakrise på gang, og vi måtte avbryte for å reise hjem til fryseren. Bedre planlegging neste gang.
    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...