Gå til innhold
Hundesonen.no

Yippies grooming-tips


borderen

Recommended Posts

Skrevet

"Det ække så my som ska te!"



  • Ta et stk skitten hund på et bord
  • Bruk og kjøkkensaks (anbefaler Fiskars) og klipp 2-10 cm av bukser, faner og ører. Kjafs i vei i den tovete pelsen til det ser kortere ut (om det blir litt mer jevne tugger er dette et pluss)
  • Bruk en børste eller kam og gre hunden. Det er mye lettere nå som f.eks buksene er 10 cm kortere
  • Vask hunden med såpe og varmt vann
  • La hunden tørke

FØR

IMG_2295.jpg

IMG_2296.jpg

IMG_2300.jpg

Nødvendig utstyr (+ shampoo)

ETTER:

IMG_2311.jpg

IMG_2320.jpg

Hihi... Ganske skam-klipt... ;)

IMG_2315-1.jpg

Skrevet

Ja du må være en flink frisør, hadde jeg tatt en "kjafs" her og der hadde det ikke sett ut her i gården. Her er det kammer, børster, karder, effileringssaks og vanlig saks - å ennda blir det ikke så bra som din "gårdsklipp" *gaaaaah* :icon_confused:

Skrevet

Fikk nærmest kjeft av moren min for at jeg hadde stelt hunden hennes, fordi "Nå ser hun jo ENDA tjukkere ut!" Haha!

Hun har skikkelig dritt-pels. Den er umulig å få hvit (og i beste fall et den hvit 1 dag før den blir gul-grå). I tillegg er den veldig tykk og myk med masse tynne hårstrå slik at det blir litt som bomull i brystet og dermed tuggete og skittent... Men hun er veeeldig myk å kose med, da ;)

Det ser litt bedre ut på bilde enn i virkeligheten. Det er ganske så hakkete, men etter et par dager vil jeg tro det ikke synes... Ble litt overrasket over at det gikk såpass greit å klippe henne når mens hun var ubørstet og uvasket. Før har jeg liksom gjort alt i omvendt rekkefølge (børst, bad, børst, klipp), men å bare kjafse i tuggene gikk mye raskere og helt smertefitt! :lol: Flaks kalles det kanskje (evt Marens inovative klippe-tips)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...