Gå til innhold
Hundesonen.no

Matproblem på valp?


Signin

Recommended Posts

Skrevet

I dag når mamma kom hjem med handleposene gikk jeg og valpen ut på kjøkkenet. Valpen luktet de gode lunsjkakene i posen og stappet hode nedi for å lete etter dem. Jeg ville ikke at hun skulle få tak i dem, og dyttet hun forsiktig bort. Da jeg begynte å fjerne henne snudde hun seg og beit å knurra. Stritta skikkelig imot. Hun biter og knurrer til vanlig i lek, men jeg merket med en gang at dette var annerledes! Ikke gøy.

Hun er også blitt veldig tøff i trynet, og hopper opp å snapper mat vi har på fatet når vi sitter i stuen. I dag fikk hun tak i en av skivene til min søster, og jeg ville ikke la henne spise den. Jeg gikk etter henne, og tok skiven fra henne. Hun stritta skikkelig imot, og tygde så hardt rundt den som mulig. Ikke noe knurring, eller biting da.

Ellers så har jeg aldri tatt fra henne matskålen hennes med mat eller noe slikt. Gir henne ofte mat fra hendene og det har aldri vært noe problem med maten hun får av oss.

Jeg er nå redd for at hun skal utvikle et skikkelig matforsvarsproblem.. Hva bør jeg gjøre? hun er som sagt bare 10 uker. Jeg ble mildt sagt veldig skuffet, og ble veldig redd for at jeg skal få en "problemhund" her.

Skrevet

Hva slags hund har du?

Søk etter matforsvar her inne, så får du opp mange bra tips og triks.

Begynn å "bytt" med istedenfor å ta fra hun tingene.

Jeg er nå redd for at hun skal utvikle et skikkelig matforsvarsproblem.. Hva bør jeg gjøre? hun er som sagt bare 10 uker. Jeg ble mildt sagt veldig skuffet, og ble veldig redd for at jeg skal få en "problemhund" her.

De fleste hunder har noen ting som man må jobbe med.

Hun er bare 10 uker, så hvis du er flink og trener med hun, så ordner det seg nok. :)

Skrevet

Valper er som regel vant til og sloss litt for maten og siden hun er bare 10 uker så er det nok bare en refleks som henger igjen fra da hun måtte fighte med søsknene om maten.. Siden hun er såpass ung enda er det nok ikke så greit og skille på mennesker og hund og ikke sågreit og vite hvordan man skal oppføre seg og da bruker hun det hun kan.

Jeg ville bare forholdt meg helt rolig og tatt det som hun ikke skulle hadt. Evt korigert med et rolig, men bestemt nei. Ellers så bruker jeg alltid med alle mine hunder og trene på at det ikke er farlig og gi fra seg ting.. Feks, ta leker når det passer og ta de og gi de tilbake igjen etterpå, eller bytte leker :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...