Gå til innhold
Hundesonen.no

Sykle med hund


Recommended Posts

Hei.

Noen som har erfaring med WalkyDog ?

Erfaringer av denne vs Springer ?

Har brukt springer for mange år siden, mens jeg de siste 8 årene har hatt hund foran sykelen. Yngste hunden trekker ikke noe særlig, så vurderer å benytte Springer eller WalkyDog til han.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har denne løsninga på våre sykler, gubben og jeg.

Dog den rimelige varianten kjøpt hos Børjes i Sverige til godt under 300 kr.

Til våre hunder, shiba og DSG, har de fungert supert.

Dette blir vel 4 sesongen vi har de.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Satt akkurat å tenkte at jeg må skaffe meg en springer snart, så jeg får syklet med hundene. Men WalkyDog var nytt for meg. Får google litt om den, men hva er hovedforskjellen egentlig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde walkydog før, og har springer nå. Walkydog har veldig dårlig fjæring, så til og med når jeg syklet med bare en papillon på fire kg så klarte hun å dra såpass at det var ubehagelig å sykle. Dessuten så fikk jo bikkjedyret ganske kraftig rykk i selen om jeg svingte litt krapt eller underlaget ikke var helt flatt.. Det er jo overhode ikke noe problem med springeren som har mye bedre fjæring, så det blir en mye mer behagelig sykkeltur for både to og firebente.

Dessuten så overlevde ikke walkydogen en sommer engang før den rett og slett knakk i to..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har bare springer, og opplever at den gir hunden den fleksibiliteten den trenger for at det skal være trygt. På et par dyrebutikker har jeg blitt forklart at mange synes de har mindre kontroll med walkydog, hunden får mer innvirkning på sykkelen hvis den trekker.

Det står jo forøvrig om sykling med hund i hundesport nå, men kanskje ikke så mye erfaringer og sånt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har brukt Springer siden tidlig på 90-tallet og har bare positive erfaringer med det. Jeg har syklet med to store hunder i samme Springer uten at det har bydd på problemer overhodet. Den er genial, fleksibel og "myk" samtidig som den holder hunden i posisjon. Noen hunder trekker kanskje ut fra sykkelen og får skeivt drag, men jeg har aldri opplevd det med mine hunder. De har løpt rett fram og jeg kan ikke få fullrost Springeren. Jeg har dog aldri forsøkt den andre greia...

En ulempe kan være at enkelte sykler er konstruert slik at det er vanskelig å få festet springere høyt nok slik at man ikke tar borti bøylen med beinet. Jeg fikk ny sykkel i dag, og kjøpte bevisst herresykkel nå for å få god nok plass til å feste springeren (damesykler har ofte mer skråstilt stang som ødelegger konseptet :)).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eg kjøpte walkydog første gang eg skulle sykle med hunden min.

Det var første og siste gang eg brukte den. Det gikk i rykk og napp og eg hadde problemer med å få stramma stanga skikkelig så den fikk eg stadig vekk i låret :hmm:

Springer derimot har eg bare positivt å si noe om, den holder hunden bedre på plass og eg er ikke redd for å velte eller bli dratt over ende uansett hvor mye pelsen prøver :rolleyes2:

Eg merket det faktisk på Amina etter me hadde brukt springeren et par ganger at hun blei tryggere og sprang finere ved siden av sykkelen, sikkert fordi den har bedre fjæring og ikke rykker, napper og beveger seg slik som walkydogen gjorde:)

Så anbefaler deg absolutt springer :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noen hunder trekker kanskje ut fra sykkelen og får skeivt drag, men jeg har aldri opplevd det med mine hunder.

Jeg trur nok dette er litt vesentlig for at Springeren skal være et godt verktøy for hundemosjon. Jeg veit om mange hunder som trekker skeivt, og som blir helt snåle både i rygg og muskulatur. Sjøl med hunder som ikke trekker nevneverdig ville jeg valgt å ha de foran sykkel, nettopp pga dette. Men dersom man som Siri sørger for skikkelig innlæring/innkjøring, vil man sikkert kunne unngå denne typen feilbelastning.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dessuten så overlevde ikke walkydogen en sommer engang før den rett og slett knakk i to..

Jøss, min har overlevd 3 hunder som ligger godt i selen.

Eneste jeg har byttet ut er strikken. Jeg har festet strikk der hvor tråen er i stedet og det funker veldig fint. Det jeg liker med walkydog er at det er lett å bytte side. Jeg har en fiks ide om at det er bra å bytte side med jevne mellomrom.

Prøvd springeren og den var helt ok, men trives veldig godt med walkydog. Veldig enkel i forhold til springeren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...