Gå til innhold
Hundesonen.no

Nora og Ida, agilitytrening s 27


Recommended Posts

  • Svar 596
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ja, det er blitt en vane at det er rundt et år mellom hver oppdatering her inne ser det ut til!  Ida konkurrerer forsatt i agility, og gjør det veldig bra, som oftest en pallplass i hver konkurrans

Gledes oppdatering! Forrige uke tenkte jeg at jeg skulle introdusere Nora til ski og trekking. For å si det enkelt, hun var LIVREDD! Hun krøp sammen og lå seg på bakken, nekta å gå frem eller bak,

Jeg og Ida debuterte i agility hopp idag og slo til med en 3 plass av 11 startende! En vegring på slalom, hvor hundene fikk en sinnsyk fart inn i, og mange føk ut etter første pinne. Jippi! Så fantast

Posted Images

Skrevet

Kjekt å lese om Nora. :) Høres ut som om hun er ganske liten?

Herlige bilder! :)

Jeg vet ikke hvordan størrelsen eller vekten vanligvis er på bc valper på 12 uker. Hun har vokst en del siden jeg fikk henne, men vekten er ikke den største(tror jeg!) :P Hun spiser ikke så mye, 2 av og til 3 måltider for dagen. Skal begynne å lage mindre porsjoner, og se om hun muligens vil spise mer gjennom en dag. Har prøvd det tidligere, men greit å prøve igjen.. Men den pleier å gå ned hvis jeg blander i litt ris, yoghurt ol. :)

Noen som kan svare på om hun er liten for alderen? Kan prøve å måle hvor høy hun er også, men hun sover nå. Hun er altså 5 1/2- 6 kg. og 12 uker.

Skrevet

Altså, jeg er ingen BC-ekspert, og siden størrelsen på rasen varierer ganske mye, så vil jo størrelse på valper variere, og de vokser jo i rykk og napp. :) Hun bare høres ikke ut som noen kjempe, men jeg har litt dårlig sammenligningsgrunnlag, hihi.

Skrevet

Altså, jeg er ingen BC-ekspert, og siden størrelsen på rasen varierer ganske mye, så vil jo størrelse på valper variere, og de vokser jo i rykk og napp. :) Hun bare høres ikke ut som noen kjempe, men jeg har litt dårlig sammenligningsgrunnlag, hihi.

Tror hun er litt liten, men ja, det kan komme og gå! Mamma'en er muligens litt liten, vet ikke høyden på henne. Pappa'en tror jeg er "normal". :)

Skrevet

Tror hun er litt liten, men ja, det kan komme og gå! Mamma'en er muligens litt liten, vet ikke høyden på henne. Pappa'en tror jeg er "normal". :)

Kanskje hun blir en liten minicollie som min? :lol: Min veier 15,5 kg og er hannhund liksom..

Skrevet

Hun blir neppe noe king sized BC iallefall :lol: Herlige Nora :wub:

Nei, tror nok ikke det :P

Kanskje hun blir en liten minicollie som min? :lol: Min veier 15,5 kg og er hannhund liksom..

Mulig! Da har hun 10kg å gå på :P haha :rolleyes2:

Skrevet

Noen som kan svare på om hun er liten for alderen? Kan prøve å måle hvor høy hun er også, men hun sover nå. Hun er altså 5 1/2- 6 kg. og 12 uker.

Høres, og ser ut som en helt normal medium størrelse.

Skrevet

Høres, og ser ut som en helt normal medium størrelse.

Ok! Takk :)

Kulte bevegelser på henne når hun løper. Det der er et godt agility og lydighetsemne! :ahappy:

Får håpe det! :rolleyes2:

Fine filmer! Hun er herlig altså! :wub: Fikk brått lyst på valp nå gitt. :whistle:

Enig :wub:

Skrevet

Haha, kråkene på filmen høres skumle ut :lol: Søte, snille og gode Nora. :wub: Nå skal jeg se på bildene :D

Hadde ikke lyden på i sted, men ja! Dem hørtes ikke helt gode ut... :blink:

Skrevet

Da er vi hjemme fra veterinæren! Tatt 12 ukers vaksine, og chippet henne. Hun merket ingen av delene, og veterinæren lurte på om hun ikke kjente smerte^ :ahappy: Kjøpte også ormekur, og flåtthalsbånd. Første turen til vet. gikk hvert fall veldig bra :) Veide henne der, og vekten viste 6,4 kg!

Skrevet

Da er vi hjemme fra veterinæren! Tatt 12 ukers vaksine, og chippet henne. Hun merket ingen av delene, og veterinæren lurte på om hun ikke kjente smerte^ :ahappy: Kjøpte også ormekur, og flåtthalsbånd. Første turen til vet. gikk hvert fall veldig bra :) Veide henne der, og vekten viste 6,4 kg!

Hihi, jeg tenkte meg at du hadde veiet henne litt "feil" :P Rart med valper som tar av nemlig.

Skrevet

Hun er utrolig søt :wub:

Blir spennende å følge dere :)

Tusen takk! :)

Hihi, jeg tenkte meg at du hadde veiet henne litt "feil" :P Rart med valper som tar av nemlig.

Hun hadde gått ned 1/2 kg. :) Hun hadde jo orm^ Men er oppe igjen nå, og spiser som aldri før! Sikkert fordi Ani er her :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg har ikke erfaring, men det er vel bare å prøve? Selv innså jeg etter en del år at det å være "lojal" til fôrmerker er bare tull. Hunder har ikke vondt av variasjon. Jeg ser heller på produksjonsland (mtp. transport og råvarekontroll), råvarer og kvalitet, og valgte heller nordiske produsenter framfor amerikanske eller andre land i Europa. Man ender såklart opp med favoritter, men noe variasjon ble det.
    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...