Gå til innhold
Hundesonen.no

Eso - en barbert Border Collie!


Ina

Recommended Posts

Ja da får dere se en barbert brun bc, hehe.. Jeg fikk barbert han ned første gang i fjor sommer pga av ekstreeeemt tykk pels. Og alt ble en drøm! Ikke røyter han, enkel å bade, enkel å tørke etter turer i vått terreng, og ikke minst - hunden elsker det! :)

Og pelsen vokser så fort, at når høsten kommer og temperaturen synker, så er den lange fine pelsen på plass igjen :)

Sånn ser han ut som langhåra:

SAM_1503_lite.jpg

SAM_1635_lite.jpg

Og vips! Nå har jeg fått meg "valp" igjen! Jeg synes han er liiitt for korthåra nå, men som hun som klippa sa, gi deg 14 dager, så har han nydelig "valpepels" igjen :ahappy:

SAM_1642_lite.jpg

SAM_1645_lite.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor kommer Buffy fra? Det er absolutt ikke umulig! :lol: Jeg har kommet i kontakt med flere som har halvsøsken osv av Eso. Morro!

Ah, men jeg tror Buffy og Eso er kullsøsken!

Buffy er fra Steinkjer, født 13.mars 2005. Mamma heter Hedda og pappa heter Balle (har forøvrig bilder av begge om du ikke har), oppdretter heter Hilde. Ellers har de (ser du så sikker jeg er! *flire*) ei søster som heter Cita som bor i Sandnessjøen og en bror Fanta som bor i Sandefjord. De hadde også en bror som het Bamse som ble avlivet pga aggressivitet (dduuuuh!) da han var et halvt år ca. Og så vet jeg at det var ei dame i Sverige som kjøpte to av søsknene hvorav den ene ble avlivet med store skader etter ca et år... Hmmm.. det er ca det jeg vet!

Buffy btw:

209Buffycopy.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

JA! :D

De var 11 stk så er jo mange jeg ikke aner noe om da. Du vet kanskje noe noen om de andre? Var vel en del som havnet på dine kanter også kanskje? Vi burde hatt et lite playdate vettu! :D

Har aldri barbert Buffy jeg da, men hun feller ALT hver røyteperiode så hun ser nesten ut som hun er barbert to ganger i året.... :blink: Særlig praktisk siden hun pleier å time ene røyteperioden til første skikkelige kuldeperiode! Lur er hun ikke altså.... :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde litt kontakt med ei fra møre en plass, som har ene kullbroren :) Men jeg har ikke snakka med henne på flere år nå, så vet ikke hvordan det går med de.

Ellers har jeg de samme opplysningene som deg ang noen av de andre :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...