Gå til innhold
Hundesonen.no

Talli har fått tittelen Korad


Guest Jonna

Recommended Posts

Guest Jonna
Skrevet

Etter å ha vært uheldig to ganger og hatt skadet eller medisinert hund i 2009 så kom vi endelig helskinnet fram til en MT/Korad i Sverige uten at dyret var blitt skadet på noen måte :innocent:

Vi fikk disp på å gjøre det offisielt selv om hun var en mnd for gammel, grensen er 4 år. Så vidt jeg har forstått så er det ikke lett å få disp på alder, så jeg tror mine bekjente i Sverige har brukt "alle" argumenter de kan finne på for å få det igjennom hos SBK, + jeg brukte penger på å sende inn ordentlig veterinær attest til klubbene når jeg hadde syk hund og ikke møtte (dette arkiveres hos SBK)

Personlig ville jeg nok heller gått den med en hund på 2-3 år av flere årsaker. Bla så tror jeg at jo eldre de blir jo mer "alvor". Det plukker AK fram og det blir ikke så mye "lekinvitter" o.l. Jeg syns også jeg så det på testen da Talli for første gang plukket fram endel (relativt) pondus for å være henne og ikke sin fine sosialekamplyst.

Men avreageringen hennes er så super så den kan bli og minimalt med minnesbilde. Alt i alt så syns jeg Talli var seg selv, bare pittelitt mer alvorlig enn hva som er normalt for henne. Og noe mer kontrollert i sosiale sammehenger og impulskontroll. Men flinke fine jenten min var hun :wub:

Fine 481 poeng ble det på henne, noe som er regnet for vel godkjent. 300 er grensen for godkjent. Og, uten å ha dobbelt sjekket statestikk, så ligger Talli på det øvre skiktet for rasen.

Protokollen hennes kan ses her.

Og du finner filmer av alle momentene i dagens blogg her.

Godkjent eksteriør fikk hun også. Eksteriøret i Koraden går på detalj nivå. De ser på en og en pote, en og en vinkel osv. Det Talli fikk annmerkning på muntlig var at hun kanskje var litt vel naken :lol:

Og på papiret at hun har ett noe høystilt helheltinntrykk, noe store ører, noe langt lend, noe umarkerte kinn og sist at hun har noe løse albuer. Jeg er enig i alt utenom den siste, det har verken jeg eller alle dommere hun har stilt for noen gang fått med seg ;) Men ellers er jeg enig med den eksteriøre beskrivelen og kunne nok lagt til noen detalj feil til jeg også *ler*

Hun ble målt til 48 cm høy, 55 cm lang og 21,5 i brystdybde. Høyden og brystdybden skal være ca 50/50, og synet bedrar vist for Talli er fakitsk ikke så lang unna idealet der selv om hun gir ett høystilt inntrykk.

Og ettersom hun da også er frirøntget på hoftene så heter nå Talli også KORAD forann sitt navn.

Desverre vil ikke NKK godkjenne den tittelen så den kommer ikke på barn/barnebarn sine norske stamtavler. Men i alle andre land gjør den det.

Guest Jonna
Skrevet

Tusen takk alle sammen.

Nei jeg var vel ikke i tvil om at hun kom til å stå, og hadde en magefølese. Men man vet nå liksom aldri. :P

Har vært med på noen hunder jeg annser som fantastiske brukshunder og arbeidsjern med lave poengsummer og omvendt. Ingen regel uten unntak liksom.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan ser deres morgenrutiner ut med valp/hund før dere skal på jobb? Ønsker å høre litt hva andre gjør. valpen vår våkner som regel mellom 06-06.30. Vi tar han da ut i ca 15 min slik at han får gått på do, når vi kommer inn igjen så leker vi litt og trener på kommandoer før han får frokosten sin, så er det litt ut på do igjen før vi går inn, får litt hjernetrim og så er det inn i valpebingen når vi reiser på jobb. Hvordan legger dere opp starten av dagen deres?
    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...