Gå til innhold
Hundesonen.no

Talli har fått tittelen Korad


Guest Jonna

Recommended Posts

Guest Jonna

Etter å ha vært uheldig to ganger og hatt skadet eller medisinert hund i 2009 så kom vi endelig helskinnet fram til en MT/Korad i Sverige uten at dyret var blitt skadet på noen måte :innocent:

Vi fikk disp på å gjøre det offisielt selv om hun var en mnd for gammel, grensen er 4 år. Så vidt jeg har forstått så er det ikke lett å få disp på alder, så jeg tror mine bekjente i Sverige har brukt "alle" argumenter de kan finne på for å få det igjennom hos SBK, + jeg brukte penger på å sende inn ordentlig veterinær attest til klubbene når jeg hadde syk hund og ikke møtte (dette arkiveres hos SBK)

Personlig ville jeg nok heller gått den med en hund på 2-3 år av flere årsaker. Bla så tror jeg at jo eldre de blir jo mer "alvor". Det plukker AK fram og det blir ikke så mye "lekinvitter" o.l. Jeg syns også jeg så det på testen da Talli for første gang plukket fram endel (relativt) pondus for å være henne og ikke sin fine sosialekamplyst.

Men avreageringen hennes er så super så den kan bli og minimalt med minnesbilde. Alt i alt så syns jeg Talli var seg selv, bare pittelitt mer alvorlig enn hva som er normalt for henne. Og noe mer kontrollert i sosiale sammehenger og impulskontroll. Men flinke fine jenten min var hun :wub:

Fine 481 poeng ble det på henne, noe som er regnet for vel godkjent. 300 er grensen for godkjent. Og, uten å ha dobbelt sjekket statestikk, så ligger Talli på det øvre skiktet for rasen.

Protokollen hennes kan ses her.

Og du finner filmer av alle momentene i dagens blogg her.

Godkjent eksteriør fikk hun også. Eksteriøret i Koraden går på detalj nivå. De ser på en og en pote, en og en vinkel osv. Det Talli fikk annmerkning på muntlig var at hun kanskje var litt vel naken :lol:

Og på papiret at hun har ett noe høystilt helheltinntrykk, noe store ører, noe langt lend, noe umarkerte kinn og sist at hun har noe løse albuer. Jeg er enig i alt utenom den siste, det har verken jeg eller alle dommere hun har stilt for noen gang fått med seg ;) Men ellers er jeg enig med den eksteriøre beskrivelen og kunne nok lagt til noen detalj feil til jeg også *ler*

Hun ble målt til 48 cm høy, 55 cm lang og 21,5 i brystdybde. Høyden og brystdybden skal være ca 50/50, og synet bedrar vist for Talli er fakitsk ikke så lang unna idealet der selv om hun gir ett høystilt inntrykk.

Og ettersom hun da også er frirøntget på hoftene så heter nå Talli også KORAD forann sitt navn.

Desverre vil ikke NKK godkjenne den tittelen så den kommer ikke på barn/barnebarn sine norske stamtavler. Men i alle andre land gjør den det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Tusen takk alle sammen.

Nei jeg var vel ikke i tvil om at hun kom til å stå, og hadde en magefølese. Men man vet nå liksom aldri. :P

Har vært med på noen hunder jeg annser som fantastiske brukshunder og arbeidsjern med lave poengsummer og omvendt. Ingen regel uten unntak liksom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
    • Nå har frøken Lilje, usikker omplasseringshund, bodd hos meg i 3,5 mnd. Hun begynner å bli ganske husvarm og trygg på meg, men andre hunder og fremmede mennesker som tar kontakt er skumle, så de prøver hun å skremme bort. Det er greit nok, jeg skjønner at det har vært hennes eneste forsvar så langt i livet. Men så har vi en veldig grei og trivelig nabohund som vi har gått litt turer med, og han kjefter hun voldsomt på. I begynnelsen var det helt sikkert usikkerhet, hun ville gjerne følge etter og være nær han på tur, men så snart han snudde seg og så på henne ble det skummelt = bjeffing. Men nå synes jeg nesten det bikker over i bølling fra hennes side, for nå kjefter hun på han nesten uansett hva han gjør. Han er verdens snilleste og lar henne være helt i fred, så det er absolutt ikke noen grunn til at hun skal holde på sånn. Og ikke minst er det fryktelig urettferdig at han skal få så mye kjeft for ingenting. Hva gjør man? Hun er helt klart fryktelig dårlig sosialisert og har godt av å være sammen med snille hunder, men denne oppførselen synes jeg er uakseptabel.
    • Anbefaler deg å prøve huken multisele, det er den eneste jeg har prøvd som min hund klarer å trekke i uten å bli hes. Har prøvd ulike trekkseler men huken multisele er det eneste som fungerer her. Bor du i Oslo eller nærheten kan du få prøvd størrelser hos Brukshunden, men du får kjøpt på nett også. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...