Gå til innhold
Hundesonen.no

Snoppehår


Red Merle

Recommended Posts

Skrevet

Visste ikke helt hvor jeg skulle plassere dette emne :icon_redface: , så flytt det om det må flyttes...

Vel, dette er min første hannhund, og jeg er så grønn som man kan bli når det gjelder hannhundsaker. Guttekvalpen gror til, og er en arti fyr :). Han er en aussie, så han skal jo til slutt bli noe langhåra, men akkurat nå er ikke pelsen så mye å skryte av. MEN han han fåt de lange snoppehåra på tuppen av snurrebassen.. De er liksom, 4-5 cm lange, og hvite. Meste parten av bikkja sånn ellers er sort liksom.. Også samler det ser lett bøss og den slags der pga lengden på håra.. Skal de være der? eller kan jeg klippe de vekk? har de noen funksjon egentlig?

Jeg igjentar, jeg er heltGrønn.. :blink:

Skrevet

Når Tarik var yngre lot jeg de være fordi de fungerte som en "vannleder" og sørget for at han ikke tisset på forbena sine. Nå gjør han gjerne det alikevel, men ettersom det ikke plager meg lar jeg de være, spesiellt fordi de ikke er oppsiktsvekkende på noe som helst vis :P

Tror det er veldig opp til hver enkelt om man fjerner dem eller ikke :)

Skrevet

Jeg har ikke fjerna det på mine, for pelsen "styrer" tissinga en del. Kan fort bli mer gris i pelsen uten "veiviser" når han blir mer langhåra.

Ja tanken slo meg jo litt, men så kom jeg vil å tenke på at de skreller jo hele utstyret på puddler liksom.. Men kanskje de tisser på seg? Vil jo ikke ha en hund med pelsen full av tiss. Men kan man ta litt av lengden på det istedenfor kanskje?

Skrevet

Jeg fjernet på mine hannhund, og ingen av dem har hatt problemer med tissingen på seg selv. Derimot så hadde jeg hundene mine på sofaen/senga og hårene på snoppen var alltid misfarget/luktet så jeg taklet ikke å ha dem nær meg med mindre de var klippet :P Jeg klippet bare noe på lengden ytterst, ikke helt inn :)

Skrevet

Ja, jeg synes jo det er litt ekkelt å ha ham på fanget, når det kanskje kan være litt tiss igjen på snoppehåra.. usj..Ikke så digg å få det på seg akkurat. Men da tror jeg at jeg kanskje skal stusse litt på de, iallefall så ikke de er så lange og fremtrendene. De gror vel tilbake uansett, om klippinga ødlegger tisseveien :P

Skrevet

Fikk ihvertfall meg til å lese tråden :lol:

Ja klipp de vekk hvis de er lange og det størkner til med urin der.. Ikke særlig deilig.. :P

Skrevet

Klipper av jeg, ganske "tett inntil" også. Ellers blir det ekkelt etter en stund, klissete og grønt. Takler ikke det jeg..

Skrevet

Er klart forskjell fra hanne til hanne - men ja, noen blir fæle til å tisse ned hele frambena sine hvis man fjerner de hårene.

Så enkelte går raskt fra asken til ilden når man tror at de blir så mye renere og penere av å klippe vekk håret som styrer strålen.

Susanne

Skrevet

Jeg har jo en veldig korthåret hund, men han tisser ikke på seg for det om. Eller, det hender jo det kommer noen dråper på låret, men det er kun fordi han begynner å gå før han er ferdig om han har det travelt, teitingen :getlost: Men nei, har overhodet ingen problemer med hund full av tiss, og han vasker seg jo ofte uansett.

Skrevet

Jeg har tre hannhunder her og de har alle "dusken" sin intakt :P Syns de er flinke til å holde seg rene jeg :) Og jeg syns også at den "dusken" så veldig lang og fremtredende ut da de var valper, men nå som hele hunden har fått mer pels så er ikke "dusken" så utrolig lang lenger :ahappy:

Skrevet

Bruker dusken som sladring jeg, da vet jeg om lukisen har tissa ute eller om han bare lata som. :lol: Har basenji som holder den ren om han skulle mangle evnen til vasking selv. *fnis*

Skrevet

Jeg barberer både snopp og bjeller med 40 skjæret jeg. Det er helt vanlig på puddel å barbere hvertfall, og noen etterlater en liten dusk for å lede strålen. Jeg synes ikke det er noe særlig med en dusk på tissen som blir full av størknet tiss og noen ganger forhudskatarr :x Min erfaring er at jo mer hårete Sølve er jo lettere får han forhudskatarr. Også er det kjekt å unngå floker rundt testiklene så da blir det hel intimbarbering. :P

Sølve har så snedig tissestil at han får tiss på seg uansett om han er hårete eller ei. :rolleyes2:

Skrevet

Her klippes hårene ned til ca 3cm lengde .Når han har lengre hår så treffer strålen hårene under magen og noen ganger hårene på forbeina.Da synes jeg det er mer hygienisk med en stuss.

Skrevet

Okei, takk for inspill.

Jeg har nå klippet av litt av snoppehåra hans, han har ca en cm igjen. Første gangen han tissa føyk det litt hit og dit med tiss, men nå som han har tissa noen ganger, så tisser han på sammen måte som før. Rett ned på bakken, men så sitter han å tisser da. Håra som jeg klippet av var sikkelig ekle grønngule med størka tiss.. Kan de få sånn forhudskatarr når de er så små?

Jeg synes ikke han er så flink til å vaske seg egentlig, men så er jeg vant til en veldig renslig tispe som vasker seg ofte både her og der. Hu vasker han også, om hun for lov til det av meg (synes det er litt næsty, så de får ikke lov til å stå med nesa oppi baken på hverandre innendørs).. Men ute får de gjøre som de vil..

Skrevet

Jeg har aldri klippet det bort på Orry, rett og slett fordi det aldri har vært noen problem å ha det der. Han har såpass mye pels at det fort kan havne noe i pelsen uansett, men det er uavhengig av "snoppehåret" :)

Skrevet

Ikke med 40-skjæret, vel? :blink: Det hørtes veeeeeldig fryktelig kort ut. Har aldri brukt noe kortere enn 15 der (som en bruker i ansiktet/snuta) i alle mine puddel-år, heller ikke hundefrisører som jeg kjenner bruker det. :)

40 brukes jo bare til poter. :)

Og dette ble riktig så OT :lol::lol:

Enda mer OT :)

Neida, jeg bruker 40 skjæret til mye og jeg er ikke alene om det. :) Både ansiktet, på halerot, snopp og bjeller og potene blir klipt med 40 skjær. Det blir så rent og pent med 40 skjæret og det er et bedre skjær å bruke enn mange andre siden det skal mye til før det klyper huden. Har hunden dårlig pigment eller er veldig sart i huden er det vanlig å bruke 10 eller 15 skjær, selv kjenner jeg flest som bruker 40 skjæret slik som jeg gjør. Sølve har veldig godt pigment og blir ikke sår eller rød så det er fullstendig trygt og ikke minst blir det pent for da kommer sølvfargen veldig godt fram. :)

Jeg lærte å bruke 40 skjæret av av den forrige hundefrisøren min som driver mye med utstillingsklipp. Min nåværende hundefrisør foretrekker å bruke 10 skjæret siden h*n ikke alltid vet hvordan hunden reagerer på så tett barbering. Alt i alt er det en smakssak, men jeg vil bare påpeke at det er ikke farlig eller vondt for hunden å få en så tett barbering så fremt den har godt pigment og god hud. ;) Så her er 40 skjæret i flittig bruk, jeg har faktisk 3 stk 40 skjær, alle har sine bruksområder. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...