Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan reagerer hunden din når du er stresset?


Nano

Recommended Posts

Kommer an på stresstype, er jeg stressa fordi jeg skal noe eller har det travelt - så er Kahlo i 330. Ser på henne at jeg er stressa før jeg kjenner det selv. De andre to reagerer ikke videre på det.

Kasko blir gira og skal fjolle om jeg er stressa fordi det er noe som plager meg. Da skal han ha meg til å le, og spretter rundt som en klovn. De andre to skrur seg av da, og lar Kasko klovne ferdig.

Lupin mener at stress i det store og hele er ganske unødvendig, så sånt driver man ikke med. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De blir rett og slett umulige å være i hus med... Da er det jeg som må ta meg sammen og prøve å dempe dem. Det funker det da. De plukker opp humøret mitt med en gang. Er jeg deppa, er de helt rolige og ligger omtrent oppå meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe, artig å høre hvordan andre hunder tar det! Min er nok en blanding mellom Kasko og Kahlo. Kjempegira når vi skal noe, men hun bykser rundt og lager lyder for seg selv, alt som ikke inneholder bjeffing egentlig. Men når det er andre som stresser meg (at de for eksempel forventer at jeg skal prestere noe *grøss*), så blir hun veldig fjollete og skal leke for å dempe. Passe ironisk, hehe. Høres jo nesten ut som om jeg har gjort noe for at hun skal bli sånn, men jeg har alltid bare ignorert alt som har med hund å gjøre når jeg har vært stressa.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis jeg er stresset er det som oftest når jeg skal ut så da går hun vel egentlig rolig til døren og håper på at dette styret medfører at hun også får seg en tur ut. :wub:

Hvis jeg kjefter på guttungen så blir hun stresset og løper rundt oss og piper, så det har egentlig ført til at jeg kjefter mindre og mindre på gutten. Det tror jeg han egentlig er mest fornøyd med, for han lyer ikke meg noe mer for det... :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jatzy: Ufh, det hørtes ikke helt bra ut? Om hun kobler ut så mye at man ikke kan se stresset engang, at alt holder seg på innsiden?

Malinka: Mhm, min tåler heller ikke å høre kjefting. Hun antar at det er på seg selv, men hun avreagerer heldigvis fort.

Jeg funderer litt på hva man kan gjøre når hunden blir sånn når det kun er snakk om f.eks. prestasjonstress?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jatzy: Ufh, det hørtes ikke helt bra ut? Om hun kobler ut så mye at man ikke kan se stresset engang, at alt holder seg på innsiden?

Nei, jeg har bedt henne gå å legge seg de gangene når jeg er stressa, så hu gjør det av seg selv. Ingen vits å mase liksom. Bikkja mi er lite påvirket av mitt stress sånn generelt, og det er veldig behagelig i seg selv. Hu reagerer mer om jeg evnt skulle bli nærvøs i en konkuranse/utstillings situasjon.

Hvorfor skulle en hund med normal mentalitet reagere på hverdags stress? Eller snakke vi om en annen form for stress?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jatzy: Ah da skjønner jeg, hehe. Trodde hun gjorde det av seg selv, men når det bare har blitt en vane, så er det jo noe annet. Jeg tenker på forskjellig type stress. På vei ut-stress, prestasjonsnerver under kurs og konkurranse osv. Hverdagsstress er ikke-eksisterende her i huset, men det er jo bare meg og bikkja.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er som regel to mulige utfall når jeg er stresset; enten syns han jeg blir så "rar" at han holder avstand, som på vår første utstilling hvor han gikk og la seg tett inntil mamma (min mamma) isteden for å være sammen med meg, som plutselig var så rar.

Eller, han blir veldig leken, men ikke sånn morsomt leken, men litt hardhendt og stressa leken. Det er gjerne hvis jeg er stressa hvis jeg skal rekke noe eller noe sånt, gjerne noe han skjønner han får være med på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Generelt sett kan hun bli veldig stresset av det selv. Hun kan jo gå fra 0 til 100 på et blunk, hehe. Men hvis jeg stresser når jeg skal ut og hun vet hun ikke skal være med kan hun bli veldig apatisk og bare skygger banen. Rygger til andre siden av huset, legger seg i sofaen etc. Merkelig, hehe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lisa: Nommin, hehe.

Marianne: Lurer litt på hva man skal fokusere på når hunden reagerer på grunn av prestasjonsnerver. Er det sånn at den bør kunne høre etter allikevel, eller må man bare fokusere på seg selv der? Min blir også sånn nemlig, veldig fjollete!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg prøver å komme på situasjoner hvor jeg faktisk blir stressa rundt hundene.. Hjemme er jeg lite stressa egentlig. Hvis jeg rydder i et helsikkes tempo fordi moren min kommer hvert øyeblikk, står hundene der å ser på meg. Er vi i farta utendørs og har litt tempo, nøler ikke hundene heller.

På utstilling når jeg er stressa virker ikke Nitro veldig påvirket av det. På lydighetskonkurranser før, ble jeg veldig nervøs og stressa og da påvirket det min forrige hund veldig. Hun ble usikker og falt litt sammen.

Skal jeg ut på tur og er irritert, blir Chanti mer gira og pipete. Ikke akkurat noe botemiddel for min irritasjon, men da får jeg en pekepinn på at: okei, nå må jeg roe meg ned noen hakk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis jeg er stresset er det som oftest når jeg skal ut så da går hun vel egentlig rolig til døren og håper på at dette styret medfører at hun også får seg en tur ut. :wub:

Sånn er det her også :lol:

Om jeg er stressa som i bekymra/urolig/trist inni meg, så plukker han det opp rimelig fort, og er veldig kosen og "nær" ei stund. Litt kosemosing på gamlingen hjelper jo for meg, så når han merker jeg har det bedre igjen (som i slapper av :whistle: ), tar han seg en laaang strekke seg- og gjespe runde på gulvet, før han rolig går og legger seg i senga si.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Marianne: Lurer litt på hva man skal fokusere på når hunden reagerer på grunn av prestasjonsnerver. Er det sånn at den bør kunne høre etter allikevel, eller må man bare fokusere på seg selv der? Min blir også sånn nemlig, veldig fjollete!

Jeg går litt unna, sier til meg selv at nå tar du deg sammen, puster ut, og så går jeg tilbake til Linux og sier at nå gjør vi det vi syns er morsomt;) Lett i teorien, litt vanskeligere i praksis, men jeg er en litt stressa person, og har måttet lære meg å bare si til meg selv at "nå må du roe ned". Ofte gjør jeg det, og så tar jeg med meg Linux på en liten rusletur eller noe sånt. Noe helt annet enn å sitte å vente på det man skal gjøre...

Jeg mener at han til en viss grad etterhvert skal kunne takle at jeg også går litt opp og ned i konsentrasjon, men det kommer også med erfaring. Den sterkeste effekten stresset mitt har hatt var på den første utstillingen, etter det har både han og jeg "lært" oss den situasjonen og blitt flinkere. det hender han blir mer påvirket enn vanlig, som for eksempel på dogs4all i 2010, men da var jeg ekstra stresset og i tillegg syk. Jeg tror mye av det handler om at jeg også gjør ting litt annerledes i de situasjonene, og blir mer uklar. Så det er på mange måter også jeg som må ta meg sammen, dvs jeg forventer at han skal kunne takle at situasjonen er litt annerledes, men også at jeg skal kunne takle det slik at ikke ting blir SÅ annerledes. Og da kan vi ikke annet enn å trene i forskjellige situasjoner, med folk som ser på oss, og på forskjellige steder. Og så prøve det ut i praksis...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...