Gå til innhold
Hundesonen.no

Forkalkning på et bakbein


MonicaT

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en mistanke om at Toya har begynt å få forkalkning på ene bakbeinet :whistle:

Hun blir veldig stiv i ene beinet når hun har vært i ro/hvilt/sovet etter tur hvor hun har løpt løs. Har sett dette 3 ganger siden forje søndag. Skal til dyrlegen for en generell senior sjekk og fornye rabis, så skal be de sjekke det også.

Men, hva kan man egentlig gjøre om det er forkalkning ?

Er det noe å gjøre ? Ting jeg kan gjøre, som massere, vitaminer etc ?

Kan det gå over av seg selv ? Kan ikke ha henne i bånd resten av livet hennes heller. Har satt på henne varmedekken etter tur, men vet ikke om det hjelper noe. Burde kanskje vært noe som varmet låret/beinet hennes.

Skrevet

Glucosamin tilskudd. Og evnt sjekk ut om Catrophensprøyter. Bridie har fått det nå, og foreløpig ser det positivt ut iallefall. Vet at de har litt peil på det på Aktiv Dyreklinikk i Nittedal :whistle:

Skrevet

Huff da det var trist å høre.Engelsk Setteren jeg hadde før hadde sterk hd og da hun var 7 år merket hun det godt på ene bakfoten.Prøvde så metacam og hun fungerte utrolig bra på det.Måtte gå på det resten av livet(litt over 5 år) og fikk ingen bivirkninger.

Hun sprang nå løs hver dag og hun tok det ikke med ro akkorat.De gale fuglehundene vet du :whistle: Det var ikke så vanlig med massasje og svømmetrening hos dyrleger på den tiden men,har det vært nå har jeg helt klart brukt det på hun også.Hun jeg har nå har hatt fin effekt av massasje da skadet en sene i kneet for noen år tilbake.

God bedring til Toya!

Skrevet

Ita hadde store forkalkninger i ene kneet sitt når hun ble eldre.

Hun ble satt på Hills j/d og Rimadyl, og funka i fem år på dette uten å være stiv eller vise smerter. Hun hoppet inn i bilen igjen, og spratt opp trappene. Ikke var hun stiv når hun reiste seg etter aktivitet lenger heller.

Etter de første rtg bildene fikk hun kort tid igjen mtp hvor mye forkalkninger som var til stede. Men når vi rtg henne igjen tre år etterpå var det nesten ikke endring i leddet og se! Så j/d stoppet utviklingen av forkalkningene, og Rimadyl fjernet smerten hennes.

Cosequin er også anbefalt, men det fikk Ita kun de første tre mnd.

Skrevet

Glucosamin tilskudd er nesten blitt ett "must" ved forkalkning. Ellers vet jeg at flere også mener man har god effekt av å bruke C-vitamin tilskudd (askobinsyre på apoteket).

Tror det kan være lurt å bruke noe som beskytter mot kulden da det gjerne forsterker "vondten".

Noe jeg har sett mange bruker er BOT hasebesytter eller BOT benbesyttelse.

Men det spørs jo også hvor skaden sitter hva som er best for din hund. Det fins sikkert andre alternativ enn BOT som du kan oppnå besyttende effekt av ute.

Skrevet

Hei. Takk for alle svar. Det var positiv lesing. Godt man har sonen :whistle:

Får jeg kjøpt Glucosamin tilskudd på apoteket ?

Bruker hundefor fra Vom og Hundemat, hva tror dere om det ?

Guest lijenta
Skrevet

Jeg hadde en med forkalkinger og valgte å fore med adult for det som hadde de riktige tillegene da gav ikke nok næring ellers. Gav Cosequin(som det er glukosamin i), noe olje som jeg kjøpte hos vetrinæren (praktisk i forhod til reise for den var i uknusbar flaske husker ikke merke) og til slutt så fikk han rimadyl.

Cosequin var det noen vetrinærer som tok inn til sitt apotek men mener at det er enklere å få tak i glukosamin på apoteket. Vet ikke om den er reseptbelakt men mener den var det før.

Skrevet

Trist å lese dette da. Og jeg håper at uansett hva det er, så får hun mange gode år til :)

:whistle:

Det håper jeg også. Hun har vært stiv i beinet om kvelden etter tur, mens morgningen etterpå er hun helt fin igjen. Så det virker jo ikke som det er så ille. Hun løper og spretter på tur og kan ikke se noe der og da. Det kommer som sagt noen timer etter tur ( hvor hun har vært løs ) når hun har vært i ro.

Skrevet

Glucosamin er reseptbelagt i norge - men er du i sverige så kan du kjøpe tre mnds forbruk (til deg selv) på apoteket der uten å bryte noen importregler.

God bedring!

Skrevet

Takk Raksha.

Toya reiste seg nå for å drikke og helt stiv i bakbeinet. Ville ut og slapp henne ut. Inn etter 1 min og nå halter hun ikke.

Tydelig at hun blir stiv etter å ha vært i ro etter aktivitet

Skrevet

Ella får Coseqin og Royal Canin mobility (tror jeg det het), samme greie som Hills j/d som hun også har gått på :whistle: Også får hun en del VH i tillegg.

Skrevet

Glucosamin tilskudd. Og evnt sjekk ut om Catrophensprøyter. Bridie har fått det nå, og foreløpig ser det positivt ut iallefall. Vet at de har litt peil på det på Aktiv Dyreklinikk i Nittedal :whistle:

Jeg kjenner flere hunder med forkalkninger, noen veldig mye, som blir behndlet med Catrophensprøyter og det har hatt en kjempe bra effekt på disse. Det er også en effekt som har holdt seg over tid.

Skrevet

Vi kan få inn glucosamin i dyrebutikken vår, uten at det er noe resept på det :lol:

Da har det produktet sikkert ikke så høye doser med Glucosaminer som feks Cosequine har :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...