Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dette er jo et spørsmål som det er mange meninger og svar på.

Det avhenger av rasens størrelse, formen på hunden osv.

Men jeg lurer litt på, når tenker dere det er riktig å starte å bruke kløv.

En schæfer på 14 mnd HD/AA fri A. Atletisk bygd og har en ok fysisk form. Er det for tidlig å starte med feks en halvlitersflaske i hver lomme (har Ruffwear kløv) og fylle den med noen tomme poser eller et laken eller noe, for å få fylden, eller ville dere ventet ytterligere? Det er ikke skamtrening jeg er ute etter, men tilvenning og gøy.

Planen er ikke hinsides lange fjellturer, men gjerne noen korte turer i ny og ne, for å gjøre det litt gøy for hunden, og samtidig venne han til det. Han har gått med kløv to ganger tidligere, da fyllt med et dekken i hver lomme, han hoppet rundt som en og annen kenguru, enset det ikke engang. Virker som han syns det er gøy.

Skrevet

Ja god tur :icon_confused:

Dog ville jeg ikke latt ham hoppe og sprette med kløven på. Lot min gjøre det en dag, og han var halt resten av dagen, vet ikke hva det kom av egentlig, men var nok pga. kløven som har feilbelastet litt. (Han har og ruffwear, og A foran og bak)

  • 1 year later...
Skrevet

Låner tråden litt :-P

Jeg har en collie hann på 13mnd. Er han fremdeles for ung til å bære f.eks. en vannflaske og matpakke på fjelltur? Turen jeg tenker på tar ca. 1 time opp 480 moh, og vi går nesten fra sjøen :) Eller bør jeg vente? Han er forholdsvis stor og veier nok en 32-35 kg(har ikke veid han på en stund)

Skrevet

Låner tråden litt :-P

Jeg har en collie hann på 13mnd. Er han fremdeles for ung til å bære f.eks. en vannflaske og matpakke på fjelltur? Turen jeg tenker på tar ca. 1 time opp 480 moh, og vi går nesten fra sjøen :) Eller bør jeg vente? Han er forholdsvis stor og veier nok en 32-35 kg(har ikke veid han på en stund)

Alle mine her kløver i perioder, jeg har en hanne i samme alder som får bære mer enn det der :)

Skrevet

Min lapphund startet med vekt når han bikket året omtrent, null problem :) Tar det rolig og ser an signalene hans, og han bærer ikke veldig tungt enda heller :)

Skrevet

Over ett år og røntget er vel hovedregelen for de fleste former for belastning. Kovu trakk på ski allerede ved 7-8 mnd han, men i korte strekk og med så my hjelp vi greide å gi. :P

Kløvet gjorde vi egentlig ordentlig først nå i helga, han er snart to år, men det er bare fordi vi ikke har kommet så langt. Odin kløvet vel fra ca. ett år.

Skrevet

Freke kommer til å kløve denne sommeren, han er 1,5 år 1. juli.

Trekt har han gjort siden han var 7mnd, men det blir jo en helt annen type belastning enn kløving.

Han vil selvagt starte med en veldig lett kløv, og det gjør jeg forsåvidt med Denali også, fordi om hun er 3 år. Hun har jo ikke kløvet siden ifjor sommer.

Skrevet

Da begynner jeg å kikke etter kløv :) Tenker mest for at hunden skal få en "oppgave" på tur, og at jeg skal slippe å drasse på småting, som jeg ikke har plass til i lommen :-P takk for svar! :)

Skrevet

Da begynner jeg å kikke etter kløv :) Tenker mest for at hunden skal få en "oppgave" på tur, og at jeg skal slippe å drasse på småting, som jeg ikke har plass til i lommen :-P takk for svar! :)

Det største problemet er vell at du kanskje må kjøpe ny kløv om et år igjen. Men ellers ser ikke jeg problemet med og begynne tidlig, så lenge man holder det på et fornuftig nivå. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...