Gå til innhold
Hundesonen.no

Lengre bilferie og råfôring


Nirm

Recommended Posts

Skrevet

Sitter og lurer på ferie til sommeren (må jo drømme om slikt i kulda :) ), og da nedover Europa med bil og bikkjer. Men så kommer jo tanken på hundemat. Jeg forer mine på V&H vitaminisert kylling, og det er jo begrensa hvor mye jeg kan ta med meg med tanke på holdbarhet.

Nå er ikke kjøttprisene de verste nedover kontinentet, så jeg tenkte å fôre de fra kjøttdisken i dagligvareforretninger. Pga helsa til Nirm så må han hovedsakelig spise kylling. Vida kan spise mye mer variert.

Men på en 3 ukers periode så må de vel leve på litt mer variert kost enn kylling og kokte grønnsaker? Og hva burde jeg evt gi de for å gi de et best mulig balansert kosthold? Med tanke på vitaminer og slikt også. Hva er fine Omega 3 kilder for de?

Skrevet

De skal klare seg fint på bare kylling og grønnsaker i tre uker. Om Nirm ikke kan få fisk, bør du knuse linfrø og gi ham det som omega 3 kilde. Bland det i olje hjemme og ta med flaska, da får du trukket mest mulig omega ut av frøene.

Skrevet

En elektrisk kjølebag er veldig kjekt å ha. Det har vi hatt med oss på litt lengre bilferier, dog ikke så lang som 3 uker. Om hundene tåler noe frysetørket vom, kan det være greit å ha med som supplement. Men ellers enig med tulip, de greier seg fint på kylling i de ukene.

EDIT: Et multivitamintilskudd kan du jo alltids ha med deg.

Skrevet

Takker. :)

Hva slags mulitvitamintilskudd kan jeg gi de evt? Nirm skal ikke ha vom, så frysetrørret blir ikke noe alternativ for han. Noe fisk kan jeg sikkert gi han, det er vel lett for kroppen hans. Vida kan få mye mer variert kost, så der tar jeg hva jeg finner.

Har en 12V kjøleboks, og alt etter varmen, så har jeg jo V&H en stund i hvert fall (har klart å hatt mat der en uke ca før).

Hvordan er det å gi rå kylling kontra V&H kylling i mengder? Med tanke på energi og slikt. Samme mengde ca? Eller bør jeg øke på kyllingen? (de inneholder vel en del vann også...).

Skrevet

Vi bruker å gi mer høne/kylling, ca det dobbelte. Tipper det er omtrent like mye energi i høne som kylling. Det går mest i høne siden det er billigere enn kylling, koster vel ca halvparten.

Av vitamintilskudd så har jeg ikke gitt det til hundene på flere år, brukte litt forskjellig, bla noe fra Provit, tror jeg det var. Men jeg tror strengt tatt ikke du trenger det i løpet av de tre ukene.

Når det gjelder fisk, får du passe på å gi frossen fisk. Husker ikke i farta hvordan det var det der, men sjekk opp ang. ferskvannsfisk og bakterier.

Skrevet

V&H holder seg bortimot en uke i en god kjølebag uten strøm.

Dersom du investerer i en ordentlig kjøleboks til bilen kan du få god og lav temperatur uansett utetemperatur.

De billigboksene du kjøper rundt om kring er ubrukelige, de gir bare litt kjøling og bruker MYE strøm.

Kjøp eksempelvis en Isotherm-boks, de har kompressor akkurat som kjøleskapet ditt hjemme.

Strømforbruket er lavt, og effekten er knallgod!

De finnes også i utgave med fryser..

En av forhandlerne i norge er maritim.no

Men PS, prisene er stive på Isotherm..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig, "gamle erfaringer" er vanskelig å bli kvitt. Skal ikke mye til hos oss heller før gammelt grums flyter opp. Bra hun får oppfølging av fagfolk, som sikkert hjelper med å holde fokus på hunden som ER og ikke hunder som VAR🌸
    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...