Gå til innhold
Hundesonen.no

PANG-dekk?


Shlush

Recommended Posts

Spørsmålet er som følger:

Noen som har gode tips til hvordan man får en rask dekk, eller en såkalt "pang-dekk"? :whistle: Hunden kan kommandoen dekk, men det går så treeeeegt. Så vil få inn hurtigheten her før konkurranse .)

Tips og råd?!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

jeg har en hund som har suuuperrtreeege dekker, han er av relativ stor og tung rase, Men jeg har fått til pang-dekk noen ganger! måten jeg har gjort det på er å bruke den belønningen i treninga som gir høyst motivasjon hos hunden, som girer hunden opp mest mulig.

i mitt tilfelle en ball. Så begynner jeg treninga med enkle kommandoer som hunden lett klarer, og bruker stemmen masse positivt så hunden blir så gira som mulig, bruker meg selv skikkelig. så, når hunden er skikkelig gira, så får jeg den til å sitte. så står jeg foran den, med ballen i henda foran hunden, og sier "dekk" mens jeg og ballen detter mot bakken i full fart, og hunden detter etter :hmm: funker for meg iallefall. og da er det jo bare å lage julaften når det funker. og jeg har slutta å bruke kommandoen med mindre det er stor mulighet for at hunden utfører det på denne måten. også er det nok viktig og kun ha et par repetisjoner for å klare å holde motivasjonen kjempehøy.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1) Tren kun dekk når hunden er høyt i stressnivå. Med labradoren min trener jeg alltid dekk når hun står og danser fordi hun skal gå ut på tur, jeg akkurat har kommet hjem, eller hun skal få kveldsmat.

2) Bruk en belønning som gir litt stress. F.eks ball eller en annen leke.

3) Jeg ga opp å prøve å shape pang-dekk på labradoren, for hun tilbyr bare ikke sånne dekker no matter what. Har derfor brukt godbit og lagt hånden ned i bakken, og etterhvert gjort veldig raske håndbevegelser ned mot bakken.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har fått pang-dekk på min ellers så treige golden ved, som de andre sier, å jobbe når hun er veldig motivert for trening. Trener dekk i staren av en økt der hun er veeldig gira og gjør alt for en superbelønning.

Måten jeg fikk det inn på var å møte henne på bakken med godbiten. Kanskje litt klønete formulert. Jeg sier "dekk" også bøyer jeg meg fort ned mellom labbene hennes. Når intensiteten og stresset da er høyt, slår hun begge beina raskt i bakken, og får da godbiten med det samme hu treffer. Etterhvert jobba jeg bare med dekk på denne måten, og ga aldri kommandoen når hun ikke var gira nok til å pange i bakken. Nå trenger jeg ikke følge henne ned lenger, men for å holde farten ved like hender det at jeg møter henne nede og gir henne ny motivasjon. På denne måten kan jeg opprettholde pangdekket :icon_cry:

Beklager dårlig forklaring, litt trøtt :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini

Amy hadde rask men likevel for treg dekk. Jeg fant løsningen en vinter, hun elsker snøballer. Etter at vi den vinteren trente dekk og brukte snøballer som belønning fikk vi spontandekk. Nå gjør hun det bare jeg kommanderer, uansett belønning.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Med Birk fungerte det godt med 2 forskjellige forsterker. 1 kjip forsterker, feks tørrfòr, og en knallforsterker, feks kjøttboller.

Trege dekker ble belønnet med fòr og når han økte i intensitet kom superforsterkeren frem.

Tok ikke mange repetisjonene før han skjønte hva som lønte seg :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...