Gå til innhold
Hundesonen.no

Valp fra utlandet


Benedicte

Recommended Posts

Skrevet

Charlotte, Jeanette eller noen andre som vet?

Vi vurderer å hente australian shepherd fra USA, men lurer på litt når det gjelder frakt, pris, karantene, registrering osv. Må vi selv dra til USA for å hente valpen(Charlotte, du hentet vel din på Gardemoen?)?

Denne oppdretteren "hever" seg over mange andre, så regner med at prisen vil bli dyrere enn å kjøpe fra en normal kennel med ok hunder, men er det veldig dyrere alt i alt siden den hentes fra utlandet? Hunden må vel stå i karantene, men i hvilket land og hvor lenge?

Ingen i familien har hentet hunder fra utlandet før, så jeg 0 erfaring med registrering av utenlandske hunder.

Også lurer jeg på om det fins noe dogweb-lignende greier over amerikanske hunder, slik at jeg kan få tittet litt på resultater og slikt? :D

  • Svar 86
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Å importere hund fra USA er i hvertfall 10 ganger mer pes enn å hente fra England, som er rabiesfritt. Det står en del om det på mattilsynet.no, det er spesielle regler for tredjeland som USA. Når jeg fikk Lisa så hentet jeg henne på Gardermoen, for jeg kjente oppdretteren og han er en man stoler på så jeg lot ham sende henne over uten at jeg var der først og så på valpene. Tollen så i papirene til hunden, (passet, export-pedigree) og sjekket chippen hennes, at det var samme hund som stod i passet. Ingen karantene siden England er rabiesfritt, men det var krav om at hunden skulle behandles for innvollsorm rett før avreise og innen syv dager etter ankomst. Enkelt og greit! Jeg betalte 25 % moms av kjøpesummen, pluss to tollgebyrer på 150-400 kr. Etter det var det å sende omregistreringspapirer til Engelske kennel klubben og så fikk jeg pedigree med mitt navn i og kunne dermed registrere henne i NKK.

Rex-Pedro kommer fra Budapest på søndag, han ble rabiesvaksinert for lenge siden og har nok antistoffer i blodet til å kunne forlate landet. Når ham kommer så er han 7 mnd, og det er vanlig alder å få hunden dersom man i utgangspuktet importerer en valp. Rabiesvaksine-programmet tar laang tid.. Her vil tollen se i veterinærattestpapirer på at hunden er rabiesfri, sjekke passet og chippen. Man skal i utgangspunktet si fra til mattilsynet før ankomst på Gardermoen 48 timer i forkant slik at de har grensekontrolløren klar.

For å få en grundig forklaring på import fra USA så burde dere ringe mattilsynet, slik at dere er på den sikre siden.

Skrevet

Karantene og isolasjon

Hunder, katter og ildrer som innføres til Norge, enten direkte eller etter transitt gjennom et EU-land, fra ikke listeførte tredjeland skal de påfølgende fire måneder etter ankomst stå i karantene godkjent av Mattilsynet. Mattilsynet kan om nødvendig forlenge karantenetiden.

Dyr som skal i karantene må være eldre enn 6 måneder og de skal ikke være drektige. De skal heller ikke være vaksinert mot rabies med levende vaksine i løpet av de siste 24 måneder eller med inaktivert vaksine i løpet av de siste 30 dager.

Eieren eller den som har ansvaret for dyrene skal ved grensekontroll kunne legge fram en skriftlig bekreftelse fra den som har ansvaret for karantenen om at den er klar til å motta dyrene.

De påfølgende to måneder etter at dyrene er frigitt fra karantenen, skal de ikke komme i kontakt med andre dyr, plasseres i dyrepensjonat, delta på utstilling, overdras til andre eller gå løse ute.

Hentet fra mattilsynet.no

Gjelder dette for USA? Syns det var utrolig vanskelig nettide - mattilsynet altså :wink: Men mamma skal ringe de i morgen og høre.

Skrevet
Karantene og isolasjon

Hunder, katter og ildrer som innføres til Norge, enten direkte eller etter transitt gjennom et EU-land, fra ikke listeførte tredjeland skal de påfølgende fire måneder etter ankomst stå i karantene godkjent av Mattilsynet. Mattilsynet kan om nødvendig forlenge karantenetiden.

Dyr som skal i karantene må være eldre enn 6 måneder og de skal ikke være drektige. De skal heller ikke være vaksinert mot rabies med levende vaksine i løpet av de siste 24 måneder eller med inaktivert vaksine i løpet av de siste 30 dager.

Eieren eller den som har ansvaret for dyrene skal ved grensekontroll kunne legge fram en skriftlig bekreftelse fra den som har ansvaret for karantenen om at den er klar til å motta dyrene.

De påfølgende to måneder etter at dyrene er frigitt fra karantenen, skal de ikke komme i kontakt med andre dyr, plasseres i dyrepensjonat, delta på utstilling, overdras til andre eller gå løse ute.

Hentet fra mattilsynet.no

Gjelder dette for USA? Syns det var utrolig vanskelig nettide - mattilsynet altså :wink: Men mamma skal ringe de i morgen og høre.

Sidene dems er håpløse, er helt enig. Det enkleste er å ringe og spørre, for å leite rundt på de sidene er bare å gi opp :D Tror USA er listeført tredjeland, slik at det er andre regler enn det som står oppført her, men er ikke sikker. Hvorfor føler du at dere må importere aussien, er det spesielle linjer du søker, slik jeg gjorde med Lisa?

Skrevet
Hvorfor føler du at dere må importere aussien, er det spesielle linjer du søker, slik jeg gjorde med Lisa?

Ja, egentlig. Jeg ville ha en meget typisk showaussie, og fant ut at de hadde veldig mange gode i rasens opprinnelseland, så jeg snakket med flere oppdrettere og dommere og fikk anbefalt en amerikansk kennel. Snakket med oppdretteren og de var også interesserte i å selge til oss, men vi sa at vi måtte sette oss inn i reglene for import osv før vi ville bestemme oss. Utrolig synd, siden det ikke ser særlig lyst ut. Vil aller helst ikke få hunden når den er 12 mnd gammel. Linjene var utrolig flotte, og hundene blir også brukt mye til spor og lydighet. Ekseriørmessig var hele slekten rett og slett perfekt, og sjekket regler for helse (visste ikke hva CHIC certifikat var :D ), og har gått flere generasjoner tilbake og regnet med å få en veldig bra hund også gemyttmessig og helsemessig.

Aussiene i Norge er også veldig nært beslektet syns jeg, så ville ha litt annet blod :D

Skrevet

Ja, det virker som at alle kjenner alle hvertfall, og alle er kusiner og tanter osv. Det kan nok lønne seg på sikt å importere, man bidrar jo med nytt blod. Og så er det stas å ha hund fra opprinnelseslandet. Jeg ser for meg en fin blanding jeg, som har godt eksteriør så vel som en hund som kan brukes i spor, lydighet, feltsøk osv, til og med retrieving. Skal ikke satse i noe spesielt slik som med Lisa, hvor målet er N og SJCH. Skal konkurrere med aussien, men ikke med mål om å komme på landslaget i LP liksom. Så jeg får se hva som dukker opp i Norge og Sverige på vårparten-sommeren.

Skrevet

Hihi, ja, det var det jeg også merket så godt. Aussien er ennå ikke særlig mange av i Norge, så alle er så nært beslektet :wink:

Du vet tilfeldigvis ikke hvordan det er å importere hund fra Belgia?

Skrevet

De er ikke så nært beslekta da. Kate inporterer stadig vekk inn noe nytt, og andre er også igang med inporter. Hvorfor ikke kjøpe i Norge når vi har så masse bra showlinjer her? Ser ikke vitsen i å inportere fra USA når vi allerede har de aller beste showlinjene i Norge. :D Og hvis du vil ha sjansen til å bruke hunden i lp, ag og annet kan du ikke ha rein showaussie. Bare sier ifra liksom... litt kjedelig å ikke vite det, så ender man opp med en ekstremt daff hund..

Skrevet
litt kjedelig å ikke vite det' date=' så ender man opp med en ekstremt daff hund..[/quote']

Jeg er fremdeles så dum at jeg sitter i troen på at enhver hund kan trenes og brukes jeg da, hehe. Enhver hund har NOE man kan bruke, det koster bare litt mer tid og energi å finne fram. Vil man ha en kjapp, enkel vei til målet er det jo greit å velge brukslinjer av bruksraser (jeg har jo terv nå) i stedet for noe tungt, vanskelig noe (hadde Irsk Setter før, hehe, begge blir jo brukt til det samme).

En aussie er jo anyways mer laget for samarbeide, kjapp læring, presisjon, hurtighet osv enn feks en chow uansett om det er ren show, ren bruks eller dual... imho...

Skrevet
*Tenke*

Hvorfor blir alltid Chow brukt i sammenligninger?

Og da alltid som den udugelige parten.

:)

Er det nå jeg skal si "har du prøvd å trene en chow eller?" :D :D

Om jeg ikke har sagt det til deg før, Taz, så sier jeg det nå, jeg har utrooooolig respekt for det du har gjort med Diego, bare det jeg ser av bildene her. Er så kult når man får det til med hunder "alle" dømmer nord og ned, og følelsen er 100 ganger bedre!!

Men, dette var fryktelig OT da ;P

Skrevet

Er det nå jeg skal si "har du prøvd å trene en chow eller?" :P:D

Om jeg ikke har sagt det til deg før, Taz, så sier jeg det nå, jeg har utrooooolig respekt for det du har gjort med Diego, bare det jeg ser av bildene her. Er så kult når man får det til med hunder "alle" dømmer nord og ned, og følelsen er 100 ganger bedre!!

Men, dette var fryktelig OT da ;P

Hmm..Da kan jeg svare "Ja, jeg har faktisk det" :D

Ohh, kjekt å høre sånt. :D

Men vet om en som har sølvmerket i Agility med sin Chow.

Så de er ikke alltid udugelige. :D

Ja, dette ble litt OT. Men det skjer nesten alltid uansett.

Unnskyld for å ødelegge tråden Benedicte. :oops:

Skrevet

ja, selvsagt. Men noen hunder er det vanskeligere med. Og med kroppsbyggningen til en 100% show aussie er det jo en selvfølge at det går saktere med. Den korte ryggen og de korte bena gjør at den vil aldri komme opp i en slik fart som man trenger for å komme langt. Jeg sier bare, det er HARDT!

Skrevet
ja' date=' selvsagt. Men noen hunder er det vanskeligere med. Og med kroppsbyggningen til en 100% show aussie er det jo en selvfølge at det går saktere med. Den korte ryggen og de korte bena gjør at den vil aldri komme opp i en slik fart som man trenger for å komme langt. Jeg sier bare, det er HARDT![/quote']

Some of us like it rough.. Neida, men altså, hardt er ikke det samme som umulig. Dessuten er det ekstremt lærerikt! Man får en hèeelt annen kompetanse og vinkling på hundetrening enn man hadde hatt hadde man startet med bc og tror alle hunder er sånn (jo, de menneskene finnes).

Ang det å ha fart, hurtighet osv for å kunne hevde seg, i følge reglene for dømming skal det da tas hensyn til hver rases standard og hvordan den er i forhold til denne, ikke i forhold til en bc. Nå er det jo ikke sånn i realiteten, men, det blir i hvert fall ikke annerledes om alle går med bc'er eller kjappe aussier, belgere osv.

Skrevet

har trent en 100% show aussie, og det er ikke engang morro. det er ikke den samme arbeids evnen. Og jeg er ganske sikker på at Benedicte vil ha en nokså aktiv hund i tillegg til utstillingshund. Selvsagt er det lærerikt, men det er trist i perioder og. Og den daffheten er slitsom. Derfor er jeg glad jeg hvertfall har 50% bruks linjer.

Skrevet

Vel, nå som jeg fant ut at jeg ikke får hunden før den er 10 mnd (12 mnd) så blir det egentlig uaktuelt med hund fra USA. Ringte nemlig mattilsynet, og hunden må være hos oppdretter til den er 6 mnd gammel (rabies vaksiner o.l), og så i karantene i Norge i 4 mn. Da får jeg endelig hunden hjem, og da er den 10 mnd. Men den er ennå ikke helt "fri", for dne kan ikke gå løs, være på utstilling/stevne/hundepensjonat eller sammen med andre hunder i det hele tatt før etter 2 mnd (da er den altså 1 år). Da begynner jeg å tvile, for jeg vil gjerne bidra til å sosialisere og miljøetrene hunden når den er ung, slik at jeg får "formet" den så godt som mulig.

Og med kroppsbyggningen til en 100% show aussie er det jo en selvfølge at det går saktere med. Den korte ryggen og de korte bena gjør at den vil aldri komme opp i en slik fart som man trenger for å komme langt. Jeg sier bare, det er HARDT!

At USAs showaussier har korte bein er i hvert fall ikke sant :wink: De har heller ikke særlig kort rygg. Tidligere har du jo sagt at ranchaussier er mindre og har kortere bein enn en showaussie.

Og jeg vet forresten hva jeg driver med, og ville aldri kjøpt en valp av to sofaputer.

Ser ikke vitsen i å inportere fra USA når vi allerede har de aller beste showlinjene i Norge.

Der er jeg uenig. Jeg syns ikke showlinjene i Norge er særlig gode, i hvert fall ikke når man vil nå lengre enn et norsk utstillingchampionat.

Skrevet

Jeg tror det med daffhet har mye mer med oppdragelse/oppvekst/mosjon osv.. enn om det er en show aussie som ikke er avlet for bruks i det hele tatt. At du har møtt noen 100% show aussier som er daffe betyr jo ikke at ALLE show aussier er daffe :)

Skrevet
Jeg tror det med daffhet har mye mer med oppdragelse/oppvekst/mosjon osv.. enn om det er en show aussie som ikke er avlet for bruks i det hele tatt. At du har møtt noen 100% show aussier som er daffe betyr jo ikke at ALLE show aussier er daffe :)

Moren til valpen jeg muligens skal ha fra er bl.a gjeter-aussie :wink:

Skrevet

Da jeg var i USA nå får to måneder siden var jeg på en stor hundemesse hvor aussier opptrådde med å fange freesber..Flere av disse var såkalt show-aussie (mannen hadde flere typer, alle hundene var omplasseringshunder) Det siste ordet jeg hadde brukt for å beskrive disse hundene var late! Lynraske, hoppet sinnsykt høyt og den gjenstandsinteressen! De hadde lengre rygger enn aussiene her hjemme, hadde mer pels, og var mer smidige og lettere bygd en en del av de kvadratiske "klumpene" vi ser her hjemme..Nydelige var de! Fikk nesten lyst på aussie selv:P Synd de er så vanskelig å importere:(

Skrevet
Vel, nå som jeg fant ut at jeg ikke får hunden før den er 10 mnd (12 mnd) så blir det egentlig uaktuelt med hund fra USA. Ringte nemlig mattilsynet, og hunden må være hos oppdretter til den er 6 mnd gammel (rabies vaksiner o.l), og så i karantene i Norge i 4 mn. Da får jeg endelig hunden hjem, og da er den 10 mnd. Men den er ennå ikke helt "fri", for dne kan ikke gå løs, være på utstilling/stevne/hundepensjonat eller sammen med andre hunder i det hele tatt før etter 2 mnd (da er den altså 1 år). Da begynner jeg å tvile, for jeg vil gjerne bidra til å sosialisere og miljøetrene hunden når den er ung, slik at jeg får "formet" den så godt som mulig.

At USAs showaussier har korte bein er i hvert fall ikke sant :wink: De har heller ikke særlig kort rygg. Tidligere har du jo sagt at ranchaussier er mindre og har kortere bein enn en showaussie.

Og jeg vet forresten hva jeg driver med, og ville aldri kjøpt en valp av to sofaputer.

Der er jeg uenig. Jeg syns ikke showlinjene i Norge er særlig gode, i hvert fall ikke når man vil nå lengre enn et norsk utstillingchampionat.

ja, men de har en mindre kropp, og lettere byggd. Og at showlinjene i Norge er dårlige har jeg ikke hørt før. Der har du nok blitt feil informert. Og du kan nå langt om du kjøper rett hund, og det går fint i Norge. Og burde du ikke bruke litt tid på å bli kjent med rasen før du inporterer? skaffe en først, også se om du liker rasen. Det sa du jo selv, at det ikke er lurt å inportere før du kjenner rasen. Og at Norske aussies er dårlige aussier syns jeg var litt drøyt. Kate har inportert de beste linjene. Du har sikkert sett Quatro, DET er gode linjer det, hvis man skal satse på showlinjer vs bruks.

Skrevet
du må ikke ha karantene fra usa.. du må bare vente til blodprøven på rabiesen er gått igjennom. .og den må ha pass' date='.. og gjennom ett program med ormekurer.....[/quote']

Det trodde jeg og.

Og da er vel valpen 5-6 mnd når du får den?

Tar en rabiesvaksine når den er 2 eller 3 mnd, venter 3 mnd og tar en blodprøve, har hunden laget antistoffer så får den komme til Norge.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...