Gå til innhold
Hundesonen.no

Tidspunkter for aktivisering av valp


Kitano

Recommended Posts

Skrevet

Jeg driver for tiden og eksperimenterer med når på døgnet det er mest taktisk å aktivisere valpen i forhold til å innarbeide en OK rytme for fremtiden (når jeg begynner å jobbe så smått igjen). Først vil jeg si at det er en del forskjellig som skrives og menes om mengden aktivisering av valp (spesielt fysisk) og kan si at jeg har valgt å legge mest vekt på det valpen tilsynelatende foretrekker selv. Og det er mer enn det som gjerne er vanlig å anbefale på Canis og Hundesonen.

Valpen er ti uker og det jeg legger i begrepet "aktivisering" per dd er hovedsakelig korte (tisse)turer i bånd, utforskningsturer uten bånd i valpens eget tempo og miljøtrening. Ettersom valpen har mest energi på morgenen har jeg automatisk startet dagen med mye aktivisering og deretter gradvis blitt roligere utover dagen. Det har tydeligvis resultert i at han er litt energisk om natta og når jeg fikk han sov han faktisk hele nettene de første dagene (før diarèen kom, sadly). Jeg tror ikke han er overstimulert, for han viste tendenser på dette forrige uke, men har nå etter justeringer kvittet seg med typiske tegn på stress.

Jeg ser mange anbefaler at valpen sover på dagtid og heller får brorparten av aktiviseringen på kveldstid. Det er logisk, forsåvidt, men nå er jeg hjemme med valpen 24/7 og har jo selvsagt lyst å utnytte tiden så mye jeg kan. Sover valpen, så får den selvsagt sove i fred.

Noen som har lyst noen gode aktiviseringstips, både i forhold til type, tidspunkt og mengde?

Skrevet

Min erfaring er at du får en mye mer harmonisk valp dersom du legger aktiviseringen til etter 14-15 for eksempel. Da finner valpen lettere roen på dagtid og har mye mer overskudd til det du finner på med den på ettermiddag/ kveld. Alle valper er forskjellige, men de trenger enormt mye søvn alle sammen. Får valpen mer ro om dagen vil den sove bedre om natta også?

Skrevet

Tja... Valpis har alltid vært mer aktiv på morgen/formiddag, og sløver gjerne hele kvelden hun. Så hun fikk/får mest aktivitet tidlig. Gubben derimot var dryg og sløv til tidligkvelden, da var han mest våken og klar for ting.

Skrevet

Da ligger han og sover etter en veeldig aktiv dag. På morgenen fikk han løpe fritt i parkeringshuset, som vanlig. Så lekte jeg med ham. Litt soving, deretter flere tisseturer (som med ham er ganske lange). Så tok vi bussen til miljøtrening og han fikk leke med to andre golden-valper. Jeg DIGGER golden-tisper og måten de viser valper hvor skapet skal stå. Så buss hjem igjen. Han liker ikke buss. Nå ligger han langflat og venter på kvelds. Så får vi se om det holder hele natten.

Skrevet

Jeg var hjemme med valpen min 4 mnd sist jeg fikk valp.

Jeg gadd ikke ta hensyn til når på dagen vi var aktive, men tok det som jeg følte for fra dag til dag uten noen bestemt rytme.

I dag har jeg en meget harmonisk hund som er klar for action når som helst, men også er fornøyd med bare en slapp rusletur om morgenen..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...