Gå til innhold
Hundesonen.no

Anbefalinger av hundebøker


MegaMarie

Recommended Posts

Jeg ønsker å lese flere hunderbøker, men vet ikke helt hvilke jeg skal kjøpe meg (eller ønske meg til bursdag og jul rettere sagt :no: ) så jeg tenkte vi kunne lage en anbefalingstråd om hundebøker :icon_confused:

Jeg driver jo mest med agility, så om noen har noen anbefalinger angående agility bøker så takker jeg med glede ja til å få høre om de! :icon_redface: Ellers ønsker jeg å lese generelt om hundetrening, hundeatferd osv. Jeg er spesielt interessert i å lese om klikkertrening og shaping.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kulturkollisjonen av Jean B Donaldson hvis ikke du har lest den! Relativt lettlest og utrolig fengende. Omhandler treningsmetoder og setter leseren i "hundeposisjon" for å forstå hvordan straff virker på dyret. Utrolig bra, lest den flere ganger.

Også den "gamle" klassikeren: Ikke skyt hunden. Veldig bra, men også tung enkelte steder (særlig om man ikke er en vandrende hundeatferdsordbok).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På agility er Shaping Success med Susan Garret en absolutt must-have! Veldig bra bok. Også Control Unleashed med Leslie McDevitt er veldig bra. Begge disse omhandler i utgangspunktet trening ift. agility, men tar opp mye rundt adferd, problemstillinger og teknikker man kan bruke i all slags trening. Jeg driver ikke agility, men har lest begge og bruker dem "aktivt".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kulturkollisjonen av Jean B Donaldson hvis ikke du har lest den! Relativt lettlest og utrolig fengende. Omhandler treningsmetoder og setter leseren i "hundeposisjon" for å forstå hvordan straff virker på dyret. Utrolig bra, lest den flere ganger.

Også den "gamle" klassikeren: Ikke skyt hunden. Veldig bra, men også tung enkelte steder (særlig om man ikke er en vandrende hundeatferdsordbok).

Den første tror jeg at min mor har fortalt meg om. Den høres meget spennende ut ihvertfall :no: Den skal jeg først se om vi har hjemme :icon_confused:

Den andre har jeg faktisk lest. Kjempe bra bok :icon_redface: Men veldig avansert da. Jeg kunne lest den flere ganger.

På agility er Shaping Success med Susan Garret en absolutt must-have! Veldig bra bok. Også Control Unleashed med Leslie McDevitt er veldig bra. Begge disse omhandler i utgangspunktet trening ift. agility, men tar opp mye rundt adferd, problemstillinger og teknikker man kan bruke i all slags trening. Jeg driver ikke agility, men har lest begge og bruker dem "aktivt".

Takk for svar. Den første tittet jeg på isted. Jeg tror jeg skal ønske meg den :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...