Gå til innhold
Hundesonen.no

Nakkarra Opsis


Whoopsis
 Share

Recommended Posts

:D

Jo, men så utsatte mamma og pappa reisen til søndagen, så da er jeg klar for action en hel lørdag først! Nå er det bart nede i Maridalen, hvordan er stemningen for å gå spor? :ahappy:

Den er VELDIG stor! :banana:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 325
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

På aktivitetsmomentet får hun 4 (Är uppmärksam, något orolig. Vandrar runt efter hand). En del lyd, og hun slår seg ikke helt til ro. Veldig som forventet. Avstandsleken viser hun litt interes

Hofter og albuer ble A! Når det gjelder treningen går det litt så som så om dagen, vi sliter med at hun bygger opp veldig mye frustrasjon.. Men, her er en film fra forrige trening hvor vi trener ut

Takk! Altså, jeg er lat, så jeg bare kopierer fra bloggen. Dere er ikke tvunget til å lese alt. I det siste har jeg tenkt mye på hvordan vi skal få gjort noe med all den frustrasjonen Opsis

:lol:

Skal til Arendal vi :)

Sant det.. Jeg er ikke misunnelig i det hele tatt!

Rekker ikke... Går jo bare tog to ganger i timen, så enten blir det altfor tidlig, eller altfor seint mtp at jeg skal reise helt ut til Rælingen etterpå. :icon_cry:

Alt for tidlig finnes ikke! Jeg kan ta halv 7 toget herfra jeg :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sandy, skal jeg hente deg ni-ish så vi får sporet litt før du må dra? Går det an å ev. kjøre deg til toget hvis om atte dersom vi andre vil bli pittelitt til, og hvis ikke, så kjører jeg deg til lillestrøm eller et eller annet?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jippi! Kan jeg sitte på fra starten av Maridalen? Nei, sant det, du har bare teit 2-seter du? Da må jeg bare dobbelsjekke at bussen går, men det gjør den sikkert. Og grilling høres meget bra ut! :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk :)

Grusbanen på Movann? Og jeg har fryser'n full av Kollengrill så det kan jeg ta med hvis det var slik at det skulle grilles :D

EllaogMaria: hvorfor skal du busse dit, du bor jo der. Men hvis det er slik har jeg plass til deg i min teite 2-seter, Opsis på fanget ditt og Ella helt bak :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så koselig! Tror vi møtes der vi var sist ved Movatn (?)

Tusen takk :)

Grusbanen på Movann? Og jeg har fryser'n full av Kollengrill så det kan jeg ta med hvis det var slik at det skulle grilles :D

EllaogMaria: hvorfor skal du busse dit, du bor jo der. Men hvis det er slik har jeg plass til deg i min teite 2-seter, Opsis på fanget ditt og Ella helt bak :)

Jey, du får så klart være med som selskapsdame! Sjokoladebarna har jo ikke sett hverandre på evigheter!

Om vi skal gå spor tenkte jeg vi kunne møtes ved kirken i maridalen, der vi har vært før noen ganger. Litt kvist og kvast der, men vet ikke om det er bart ved Sandermosen evt? Her oppe er det ikke bart, så det er lite spormuligheter her..

Og det hadde vært strålende! Når skal vi møtes, siden Sandy ikke kunne likevel? Jeg har fortsatt ikke noe i mot en tidlig trening for så vidt jeg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

EllaogMaria: nå skjønner jeg ingenting. Skal du opp eller ned :icon_confused: Uansett kan jeg være behjelpelig med transport, det er liksom ikke lange omveien å plukke deg opp et eller annet sted oppi dalen for å frakte deg til et annet sted :lol:

Nå vet ikke jeg hva slags sted dere vil spore, men om jorder og småskog og sånn passer gikk vi akkurat nå en snartur på jordet, høyre side mot vannet, rett etter Brekke-krysset. Rett etter det lille søte røde huset dere vet, ved bommen :) Riktignok er det en del dyr der, men løse hunder er vel uansett ikke casen. Mine "sporet" som bare rakker'n de, mye lukt der ja :lol: Og man kan finne seg en fin plass og sitte ned, binde hunder og grille. Parkering er vel minuset der, er jo egentlig ingen p-plass så kanskje man må helt tilbake til krysset for parkering.

Ellers duger kanskje Låkeberget? Det er stor p-plass og nok av skog å spore i.

Eller kirkeruinene? Parkere ved Hammern?

Bare si fra dere, vi stiller der vi får beskjed :lol: Og si fra om jeg skal ta med et lass med pølser for da må de opp av fryser'n ikveld.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helst et sted uten for mye dyrelukt :whistle:

Hva med ved siden av kirken? Greit å parkere, en del skog + jorder om vi trenger det(der vi har gått spor en del ganger før, og Caroline klipte tøflene av tøfflushundene). Og nå har jeg til og med funnet meg transport!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Haha, Tøflus, jeg skjønner at det ikke er så enkelt å få med seg det :lol:

Siden Sandy ikke blir med, hadde det vært digg å møte litt senere enn ni :whistle: Hva med 11 tiden? Er det for sent?

Jeg skulle vært på Felleskjøpet også jeg, før det stenger. Må ha sånn edderkoppspray før jeg seriøst dør av skrekk. Sitter her sjokkskada fortsatt over at jeg vet det befinner seg en terrorist i boden min. Skal sjekke ut når den på Kløfta stenger.

Men Tøflus, du hadde frysern full av hva for noe? :P Grilling hadde vært koselig, men spørs om jeg ikke får ta med engangsgrill som forrige gang. Med mindre butikkene har begynt å få inn kull?

Edit: stokket om på bokstaver så det ble norsk ut av det

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*Caroline klipte tøflene av tøfflushundene*

Oh skrekk å gru, det er et sted jeg aldri glemmer :lol:

Men Tøflus, du hadde frysern full av hva for noe? :P

Grillpølsene Kollengrill :) Så det kan jeg stå for, både til to og firbeinte. Hvor mange er vi? Og 11 er sikkert fint så leser jeg ikke annet til jeg binger ikveld sees vi da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...