Gå til innhold
Hundesonen.no

Pomeranian


Silje Helén

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har lenge ønsket meg en pomeranian, og har nå bestemt meg for å kjøpe meg en - når jeg én gang finner den perfekte oppdretteren, og ikke minst, den perfekte hunden. Er på utkikk etter en black and tan valp, og da aller helst tispe...

Noen her inne som har pomeranian, og som vil dele noen erfaringer med meg?

Hvilken oppdretter kjøpte dere av? Fornøyd?

Jeg har ikke så mye erfaring med rasen, bortsett fra at jeg har passet pommen til kjæresten (familienhunden deres) noen ganger. Kjempeflott hund.

Har nå sendt rundt en del mailer til ulike oppdrettere, og så får jeg se videre hvilken oppdretter som virker best. Men jeg tar imot alle tips med stor takknemlighet!

Skrevet

Tror ikke B&T er den vanligste fargen på Pomeranian i norge, så mulig du må vente en stund/lete grundig før du får tak i en. :)

Har selv vurdert rasen og de virker som hærlige hunder, dog en smule bjeffete kanskje for min smak.

HER<< finner du nok god info :P Leter du litt rundt der og på linker fra siden finner du sikkert valpelister, oppdrettere og godkjente kull :P

Skrevet

Nei, det ser dessverre ikke ut som det er så enkelt å finne den perfekte black and tan valpen.

Har falt veldig for Bella Klein kennelen, og snakket nettopp med de over telefon. De venter kull nå i høst, på en av sine b/t tisper - men, de har jo maaange som er interesserte, i tillegg til at hvis de evt. får tispe (som jeg aller hels vil ha) kommer de sannsynligvis til å beholde den selv. Så jeg får bare smøre meg med tålmodighet, for det kan vel ta en evighet før jeg finner hjerteknuseren min.

Tror iallfall at vi tar oss en tur innom Bella klein neste gang vi er i det området, så får vi se det an. Håpe, håpe!

Skrevet

Jepp, du får bare vente og se om det kommer en tispe til deg hos dem :)

Du kan jo også kikke over grensen til Sverige og eventuelt Danmark, kanskje til og med Finnland. Se om du finner noe spennende der :P

Skrevet

Anbefaler kennel Soffie i Danmark.. De har holdt på med rasen i 30 år, og har noe av Danmark beste pommer... Jeg er venn med sønnen deres, han stiller også hundene. Og jeg ser at han hele tiden legger ut knallresultater på hundene.. Ene selvoppdrettede hundene deres ble BIR på Crufts i 2006 og 2009 :)

kennelsoffie.dk

  • 2 weeks later...
Skrevet

Astrid er en hyggelig dame.. Hun drev med bedlingtonterrier før, og da var jeg endel på besøk hos henne, men det begynner å bli mange år siden, så jeg har ikke sett hennes pommer i virkeligheten.. men Astrid er en seriøs og koselig dame, så de er nok bra :icon_redface:

Skrevet

Astrid er en hyggelig dame.. Hun drev med bedlingtonterrier før, og da var jeg endel på besøk hos henne, men det begynner å bli mange år siden, så jeg har ikke sett hennes pommer i virkeligheten.. men Astrid er en seriøs og koselig dame, så de er nok bra :)

Åååh, nå ble jeg glad! :)

Godt å høre :innocent:

Skrevet

Jeg har fjernet tre innlegg fra tråden som omhandlet oppdrettere som person. Henviser til Retningslinjene:

§1.11

Personangrep, sjikane, banning og annet støtende blir slettet umiddelbart. Dette gjelder også angrep/sjikane mot firmasider, nettbutikker, oppdrettere osv. Synsinger og rykter skal ikke fremstilles som fakta. Når personer omtales negativt så skal dette skje i generelle termer der personvernet ivaretas. Det er ikke lov å poste opplysninger som kan identifisere vedkommende med mindre det er en sak i media om dette.

Vi forstår at det er ønskelig med erfaringer osv, men samtidig må vi forholde oss til reglene og passe på å ikke henge ut folk :innocent:

Moderator IW

Skrevet

Jeg har selv en pomeranian og dette fungerer helt utmerket. Betalte 12.500 for denne for seks år siden. Hadde problemer med bjeffing i starten, men etter to års tid så klarte jeg å venne den helt av med dette. Dessverre så har den fått problemer med løse kneskåler i år, noe som er et problem hos rasen. Veterinær har anbefalt meg å enten operere eller avlive dersom kneskålene sklir ut igjen. Hunden har det vondt forstår dere. Det står en del om pomeranian på denne siden. Spesielt dette med helseproblemene vil jeg anbefale dere å lese!

Det ligger også en oppdretterliste på siden :icon_redface:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...