Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp! staffordshire bull terrier valp spiser nermest katten


Andre7

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Vi er et samboerpar som har fått oss en liten søt staffordshire bull terrier tispe valp, men vi har og en snart 1 år gammel perser hokatt.

pys er vant med hunder og bryr seg egentlig ikke noe serlig om valpen, men så fort valpen får øye på ho så begynnner ho og snike seg innpå ho som ei løve og bykser til og biter.

prøvde først å la di ordne opp seg imellom men valpen biter veldig hardt med skarpe valpetenner så pys skriker til. og om pys slår ho aldri så mye med poten og freser så bryr valpen seg absolutt ingenting, er godt mulig det bare er lek men ser ut som ho jakter for min del, har bare hatt velpen her i et par dager men er fryktelig vanskelig og sosialisere di når pys ikke får komme inn i rommet engang før ho blir angrepet.

er det noen som har liknende erfaringer evnt løsninger?

Skrevet

Sørg ihvertfall for at katten har fluktmuligheter. Under sofaen, oppå bokhylla etc. Sett en grind foran døra, så katten selv kan bestemme når den vil være i samme rom som hunden. Ta også valpen vekk fra katten, gi den gjerne en timeout, når den angriper slik. Om mulig kan dere prøve å avlede valpen fra å angripe før det skjer.

Skrevet

Gratulerer, du har en helt normal valp!

At en valp prøver å få tak i katten er på ingen måte noe som bør være en stor overraskelse.

Det som gjelder her er ganske enkelt å gi katten gode fluktmuligheter.

Min staff jakter på stort sett alt av katter, med unntak av et par-tre stk som han mest av alt bare synes er spennende.

Skrevet

Sånn var det hos oss også. Pusen var bare uimotståelig! Han hadde masse, myk pels, god å tygge på, pluss at når man tygde hardt nok, lagde pelsballen LYD! De er gjevngamle og har alltid vært like store i størrelse (hunden noe tyngre) og dette er vel grunnen til at det har gått sånn nogen lunde greit. Pusen er fortsatt uimotståelig, men nå er det bare snusing i pelsen som er tillatt. Katten har et over to meter høyt klorestativ som er fluktplassen hans og som han sover i toppen av om dagen når han er hjemme.

Puse- manien vil nok roe seg med alderen. Bare gi pusen fluktmuligheter i høyden og sørg for at valpen har rikelig med surrogat- puser å leke med :P

Skrevet

Ja ho har fluktveier litt her og der men valpen kommer til under det meste den og . Problemet er at pus ikke altid løper men bare sitter og blir spist på:thumbsup:

Men har nå heldigvis stor fremgang etter mye rosing når liora sitter still med pus i samme rom :innocent:

Men et jo litt enda men helst når ho har hypertimen sin på kvelden :icon_redface:

Skrevet

Prøvd å sette valpen i kompostgrinder sånn at pus kan hilse på voffen når hun vil det? tenker liksom litt tilvenning av gangen. Slik jeg har gjort det. Gidd valpen litt biteleker og tidsfordiv så la pus gjøre som hun vil etterhvert. :icon_redface:

den dag idag jager mine alt av puser, bortsett fra min egen :thumbsup:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...