Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundeloven og svømmetrening


Rufus

Recommended Posts

Jeg trener mine hunder mye med svømming. Jeg ror en båt og de svømmer rett ved båten. Var ute å trente i går og blei da "stoppet" av ei dame som hevdet dette var forbudt pga båndtvang. Når en ror midt i en innsjø. Det finnes ingen badegjester, ser en vilt eller husdyr på land så er det bare å ro bort til hunden å lempe de opp i båten. Jeg kan ikke se jeg bryter noe med hundeloven, men hu som stoppa meg skulle anmelde meg sa ho. Loven kan da ikke være slik at det en ikke kan få trent våre hunder ved å svømme. Ved Nkk sine etiske retningslinjer for hundehold står det "Hund skal mosjoneres og trenes slik at den får dekket sitt behov for fysisk og mental aktivitet og sosialt samvær, og slik at den ikke er til ulempe for omgivelsene" Svømminger jo en kjempefin aktivitet og jeg har bl.a en eldre hund som blir kjempestiv ved all annen aktivitet enn svømming så for å holde han i vigør så må vi svømme. Det kan da ikke være noen som kan mene at en svømmende hund skal holdes i bånd? Det er rett og slett dyreplageri. Er en uheldig da, så får bikkja vikla seg fast og i værste tilfelle drukner.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, er det andefugler på innsjøen din? Da bryter du båndtvangen.. Hvis ikke, så hadde jeg driti i damen, den anmeldelsen kommer hun ikke langt med vil jeg tro.

Men det er faktisk fullt mulig å hunden i bånd mens den svømmer, men du bør ikke ha mer enn en med i slengen, nettopp fordi linene kan surre seg fast i hverandre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter hva jeg har hørt (har det ikke skriftlig) så oppheves båndtvangen i det hunden er i vannet. Altså, det er ikke båndtvang i vann uansett.. men jeg skulle gjerne likt å se det skriftlig før jeg tør påstå at det stemmer!

Det tviler jeg på at stemmer. Det er vilt som skal beskyttes i og ved vann også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg søkt litt etter noe skriftlig på dette med heving av båndtvang under svømming.. og nei, jeg finner ikke noe skriftlig. Så evt. så er dette snakk om friområder evt. hvor det har vært lov.

Men fest en langline til hunden (den flyter gjør den ikke? eller noe annet som flyter) også fester i båten, da er det jo med ett lovlig :icon_cry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å la hund svømme i langline er ihvertfall ikke å anbefale.Det er fort gjort å vase linen inn i beina.med panikk og drukningsfare som resultat. Been there, seen it, done it !Jeg bruker også svømming som mosjomsmiddel hele sommerhalvåret, passer selvsagt på å ta hensyn til fugler og badegjester. De eneste gangene jeg har fått kjeft, er fra gamle tanter som syns hundene svømmer altfor langt. Stakkars. :icon_cry: La hundene dine svømme, ingen kommer noen vei med anmeldelse! Det får da være måte på toskeskap.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om man skal tolke hundeloven, så skal hunden være i bånd så sant den ikke er på et friområde. Så hvem som helst har jo rett til å anmelde det, og om man blir sett av politiet eller viltoppsynsmenn, så er det jo de avgjør om de anser det som "toskete" eller ikke.

Så er det opp til en selv hva en gjør, og da er det å bruke hodet. Og huske at det er viltet vi skal beskytte, og ikke egen lommebok...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å la hund svømme i langline er ihvertfall ikke å anbefale.Det er fort gjort å vase linen inn i beina.med panikk og drukningsfare som resultat. Been there, seen it, done it !Jeg bruker også svømming som mosjomsmiddel hele sommerhalvåret, passer selvsagt på å ta hensyn til fugler og badegjester. De eneste gangene jeg har fått kjeft, er fra gamle tanter som syns hundene svømmer altfor langt. Stakkars. :icon_cry: La hundene dine svømme, ingen kommer noen vei med anmeldelse! Det får da være måte på toskeskap.

Nå sa jo jeg noe som flyter, og da vil det ikke være mulighet for at det surrer seg inn i beina, med mindre hunden kaster beina rundt over vannoverflaten. Men da antar jeg at dette er din måte å si at langliner ikke flyter da?

Også er du jo tilstede hele tiden, dessuten burde du bruke vest til hunden om den er dårlig til å svømme, og man burde vel egentlig bruke det uansett :whistle:

Man kan jo f.eks. bruke sånn snøre til fluefisking :banana:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har 3 bikkjer jeg svømmer med samtidig, så uansett hva slags "tjoring" en bruker så kommer det til å bli kaos. Vi svømmer en 30-45 minutter og skal en gjøre dette med en og en hund så lar det seg ikke gjøre i praksis. Hundene er i bånd til jeg hopper i båten og er i bånd igjen når vi kommer på land. Jeg jakter i området rundt vannet og er selvfølgelig ikke interessert i og la hundene komme i kontakt med vilt og deres avkom og ødelegge noe der. Men det skulle vært moro å vite eksakt om det er noe i hundeloven som forbyr en dette. Det heter seg at hunden skal være i bånd eller forsvarlig inngjerdet, men med at de svømmer ved siden av en båt hele tiden så er det i min definisjon det samme. Er jo full kontroll som er nøkkelordet til denne firkanta loven.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det heter seg at hunden skal være i bånd eller forsvarlig inngjerdet, men med at de svømmer ved siden av en båt hele tiden så er det i min definisjon det samme. Er jo full kontroll som er nøkkelordet til denne firkanta loven.

Men om den svømmer ved siden av båten, så er den jo hverken forsvarlig inngjerdet eller i bånd vel?

Og etter loven så er det ikke full kontroll som gjelder, men å fysisk ha hunden i bånd eller gjerdet inne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noen jeg kjenner var på kanotur med en del hunder svømmende ved siden av, og de ble truet med å få hele gjengen skutt av en viltoppsynsmann (han stod klar med ladet våpen...). Dette var i et naturreservat, så kan hende de er strengere der (husker ikke hvilket, er noen år siden).

Men uansett er hverken din eller min tolkning den nødvendigvis den riktige. Det er loven og de som håndhever de som avgjør om det er brudd på båndtvang eller ikke. Og hvordan det blir tatt i mot å ha svømmende, løs hund, kan hende varierer med hvem man treffer. Mine bade løse selv, men jeg anser det som brudd på båndtvang siden de hverken er i bånd eller forsvarlig inngjerdet, og får heller ta bota om jeg blir tatt. Bade med line har jeg forsøkt med de, og det fungerer ikke med to som svømmer sammen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Loven er vel rimelig utvetydig på punktet om BÅNDTVANG. Den presiserer spesifikt at hunden SKAL være i koblet i line, eller forsvarlig innelukket, inngjerdet eller whatevver.

Det er neppe noe unntak for svømmetrening med hund.

MEN - personlig så hadde jeg tatt full fart og driti i det og latt bikkjene mine svømme uansett.

En måned igjen nå så er det slutt på båndtvangen igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En måned igjen nå så er det slutt på båndtvangen igjen.

Hurra! Da må vi begynne å diskutere innkallingstrening igjen :) he he

Det emd kontroll handler vel om tiden utenfor båndtvangen, altså at man aldri skal ha hund løs uten at den er under kontroll (dressert til å komme på innkalling eller stoppe på kommando osv).

båndtvang er bånd, men jeg (som er ivrig etter at båndtvangen blir fulgt) ser ikke problemet med å ha hunder løs ved båten for svømmetrening så fremt hundene holder seg ved båten, grunneier tillater bruk av vannet til slik trening, man ikke sjenerer andre brukere av området eller forstyrrer vilt (fisk er jo i og for seg også en viltlevende dyreart). Damen kan anmelde deg, for du sjenerer tydeligvis henne. Hvor langt hun kommer med å straffe deg med en slik anmeldelse (hun vet vel neppe navnet ditt uansett?) er jo en helt annen sak...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Loven er krystallklar, den påbyr bruk av bånd med mindre det er på forsvarlig inngjerdet område eller på område regulert med unntak for båndtvangen.

Vann er ikke område regulert med unntak for båndtvangen, og er således et sted der det er påbudt å bruke bånd.

Du skal ikke se bort fra at det rette nazisvinet vil finne på å anmelde og bøtelegge deg for en slik overtredelse, selv om det faller på sin egen urimelighet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • @MaskotMen alt det du nevner høres ut som amerikanske og europeiske trender. Selv om det såklart er mange som følger ulike sosiale media internasjonalt, så er det ofte ikke representativt for hva som faktisk beveger seg og skjer i de aktive hundetreningsmiljøene i Norge. Heldigvis. Dessuten, om du søker på begrep som "positive reinforcement" "fearfree" etc, så får du garantert masse innhold da også. Det handler litt om hva man velger å fokusere på, følge, og lytte til. Til en viss grad kan det være nyttig å følge med på hva som beveger seg utenfor egne kretser også, men det kan være greit å være litt bevisst på hvordan algoritmer fungerer i sosiale media. Samt at det du ser på blir også vist til din krets, så det spres ytterligere.
    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...