Gå til innhold
Hundesonen.no

kjennskap til dommere


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som har kjennskap til disse dommerne:

Rita Reyniers og George Kostopolous

Grunnen for at jeg spør er at dette er i Trondheim og det er veldig langt å reise dit for min del, og da er det greit å vite om dommerene dømmer bra, og ikke er slike stress dommere som har det veldig travelt og skriver korte kritikker. (som jeg fikk erfare på siste utstilling)

Guest Jonna
Skrevet

Har stilt for Rita og kan ikke si at jeg opplevde henne som noe stresset dommer.

Skriver ikke korte kritikker, men heller ikke de lengste.

Kan legge kritikken ut som eks:

20 months Excellent type. Good Size. Correct bite, Medium brown eyes, Good prop, Good Body for age. Typical hindquaters, Good coat, Moves well and easy.

Skrevet

George Kostopolous er myndespesialist og driver oppdrett på Affe og Whippet, og dømt myndespesialer i norge før. Personlig synes jeg han er en hyggelig dommer med mye kunnskap.

Skrevet

Okei, change in plans!

Det blir en annen utstilling. og med følgende dommere:

-Per K. Andersen

-Zorica Salijevic

-Harald Aune

-Brenda Banbury

Noen som kjenner igjen disse? Håper på svar, før jeg melder meg på :lol:

Skrevet

Har stillt for Harald Aune en gang, han var morro å stile for, prata og lo, sånnt liker jeg.

Eks på kritikker :

"Hann av utmerket type. Velskåret maskulint hode. Utmerket over og underlinje. Tilstrekkelig vinklet rundt. Meget god benstilling og poter. Korrekt bitt. Tiltalende gemytt. Ok pelskvalitet. Elegante effektive bevegelser"

"Tispe av meget god type. Velskåret feminint hode. Utmerket over og underlinje. Kunne hatt bedre utviklet forbryst. Tilstrekkelig vinklet rundt. Korrekt bitt. Herlig gemytt. Ok pelskvalitet. En aning marktrange bevegelser, ellers effektivt."

Stillte for Zorica Salijevic i går, kritikker:

Frost fikk CERT og ble BIM

"Bra utviklet og presentert. Elegant nakke. Sterk, muskuløs kropp. Godt vinlet med bra bevegelser. Bra pigment/pelskvaliet. Bra temperament. Utmerket ringtrening".

Coda ble beste junior med HP

"Bra prop. hode. Sterk nakke. Muskuløs kropp med mye substans som er bra definert. Godt vinklet med bra bevegelser. Bra pigment/pelskvalitet. Bra temperament og meget bra ringrening."

Shira ble 2. beste tispe med CK

"Bra prop, hode. Muskuløs kropp med bra definert muskelatur. godt vinklet. Bra pigment/pelskvalitet. Bra temperament."

Tror ikke jeg har stillt for de andre du lurte på.

Guest Dratini
Skrevet

-Brenda Banbury

Henne har jeg stillt for en gang. Trivelig eldre engelsk dame, om jeg ikke tar helt feil så er/har vært oppdretter av Pyreneerhund bl.a. (står mer inne her Google er en kjekk søkemotor :lol: ). Odin fikk en god kritikk (finner den ikke i farta, begynner å bli en god del år siden). Husker at hun så mye på bevegelser og at hundene skulle være harmoniske.

Skrevet

Husker at hun så mye på bevegelser og at hundene skulle være harmoniske.

Så bra, det likte jeg og høre. :lol: (skal stille Vix for henne)

Skrevet

Har stilt en gang for Zorica, og likte henne veldig godt. Hun tok seg god tid med hundene og var en veldig trivelig dommer. Kritikken var passe lang, kunne vært mer utfyllende, men alt i alt en dommer jeg gjerne stiller for igjen.

Guest Dratini
Skrevet

Kjempebra at dere kommer med erfaringene! Høres bra ut! :lol:

Da gjenstår det bare Per mannen. Noen som har stilt for han? :lol:

Her kommer fra en blogg om noen som har stillt for den dommeren:

Vi har vært på utstilling i Sunnmørshallen sist helg og gikk vel bra for de fleste med rødt og Hp men det ble ikke gitt ut noe cert, dommeren trur e gav 85% av sin ring blått så vi skal vel ikke klage.

Samme dommer dømte en NKKutstilling også, og bare blått der også. Jeg har ikke selv stillt for han, så personlig erfaring har jeg ikke :lol:

Skrevet

okei. Takk for svar. Da er han vel ganske så kresen og prikete ser det ut som. Vet ikke, men fint å vite :lol: Stilte for en dommer en gang som var helt hode fiksert, og han gav også mye blått husker jeg.

Skrevet

Nå har jeg googla han, og det er mange som skriver at han er ganske streng og gir mye blått, og mange flate rød og HPèr. Jeg er litt usikker om jeg skal stille for han da. Det er med Chanti, og hun er veldig uerfaren og jeg har ikke så god råd egentlig, at jeg føler det blir unødig å stille for en ganske streng dommer, denne gang. Så jeg vet ikke. Kan jo stille henne den andre dagen for Harald :lol: Hadde jeg hatt mye penger kunne jeg stilt for moro skyld uansett. (blir jo egentlig det nå også)

Skrevet

Jeg har stillt for Per, og Gigi ble BIR og fikk Championatet sitt for han, men han holdt igjen CACIBET pga. at hun ikke var i optimal pels... Så har man en hund som nettopp har begynt å røyte, eller er på vei opp i pels, da skal man ikke stille for han. Men om man kun er interessert i trening og å føle seg vel i ringen så er han mannen å stille for. Han er kjempetrivelig både med hunder og eiere. :lol:

EDIT: Brenda Banbury er livredd hunder.... Sist utstilling jeg stillte for henne måtte samtlige utstillere (også valper) holde hodet til hundene i lås, når hun skulle gå over dem. Hun sjekker hverken tenner eller testikler, for hun tør knapt røre i hunden.... Hun er heller ikke noe særlig trivelig med utstillerne. (Bare sånn som et lite aber, min hund gjorde det bra for henne, så det er ikke snakk om "vonde følelser")

Skrevet

Takk for svar :lol:

Ja jeg tror jeg har bestemt meg for å ikke stille for Per.

Hehe, ja kanskje Brenda har dårlige erfaringer med terver? :lol: Men uansett kjekt å vite litt på forhånd om hver enkel.

Guest Dratini
Skrevet

EDIT: Brenda Banbury er livredd hunder.... Sist utstilling jeg stillte for henne måtte samtlige utstillere (også valper) holde hodet til hundene i lås, når hun skulle gå over dem. Hun sjekker hverken tenner eller testikler, for hun tør knapt røre i hunden.... Hun er heller ikke noe særlig trivelig med utstillerne. (Bare sånn som et lite aber, min hund gjorde det bra for henne, så det er ikke snakk om "vonde følelser")

Er en oppdretter av mange raser redd for hunder?

home-bred Champions in their three chosen breeds, Pyrenean Mountain Dogs, Pugs and Schipperkes. Also showed a Belgian Shepherd and a Basenji but did not breed these. Well known Breeder/Exhibitor of Pyrenean Mountain Dog, Pug, Schipperkes, Belgian Shepherd Dog & Basenji.

Hentet fra den siden jeg linket til i ett tidligere innlegg i denne tråden.

Kanskje det heller strander på at hun har hatt dårlig erfaring men enkelte eksemplarer, for hun hadde ingen problemer med å sjekke tenner og bitt på Odin, ei heller å sjekke at ballene var på plass. :lol:

Det med å være trivelig har mye og si, jeg har ikke opplevd henne som utrivelig.

Skrevet

Er en oppdretter av mange raser redd for hunder?

Det virket åpenbart sånn, jeg må si jeg ikke helt skjønner sammenhengen. Hun kan vel ha oppdrettet så mange raser hun bare vil og fortsatt være usikker på fremmede hunder? Jeg stilte min hann for henne på samme utstilling Roma snakker om (der han forøvrig tok certet så heller ingen "hard feelings" herfra), og så henne virke utrolig usikker. Hoppet bl.a. unna en valp som snudde seg for å se på henne.

Min hund reagerte bare med nysgjerrighet på hvordan hun ville undersøke ham (jeg skulle holde hodet mens hun sirklet rundt for å komme til bakparten), men hun oppførte seg såpass spesielt at om han hadde reagert på det ville jeg hatt forståelse for det. Så for min del ville jeg kun stil en hund jeg vet er veldig trygg for henne.

Guest Dratini
Skrevet

*klippe*

Jeg måtte inn og sjekke datoen for når Odin ble stillt for henne, det er 6 år siden (stillte i unghundklassen og nå er han veteran). De som kjenner oss og som har møtt Odin, vet at han er skeptisk til fremmede. Men på den utstillingen var det ikke noe problem for han. Men det er jo noen år siden, og dommeren kan ha opplevd mye siden den gang (både i forhold til hunder og til egen helse). Jeg vet at enkelte hunder reagerer anderledes overfor dommere som f.eks. har hatt slag/drypp også (når slag/drypp har vært mellom 2 ganger dommeren har bedømt hunden).

Men det finnes garantert dommere som våre hunder ikke liker, men som andre hundeeiere inne her synes er ok og vise versa :lol:

Skrevet

Jeg har heller ikke opplevd B.B. som utrivelig, men gudhjelpemeg, en dommer som gjemmer seg bak bordet og skriker " no, no!" når et par rottiser brumler på hverandre - hallo? Har selv stilt rottis for henne, og måtte blåholde på lille gullet når BB sjekket pels og hale. Samme oppførsel viste hun på dobermann. Om hun dømmer mine nåværende raser vet jeg ikke, har ikke giddet å sjekke. Kommer uansett aldri mer til å stille for en dommer som oppfører seg så fjollete. :lol:

Skrevet

Venninnen min stilte chihuahuaen sin for en dommer som var tydelig skeptisk til (ihvertfall fremmede) hunder. Og når den ene chi'en med dårlig gemytt snerret til ham fikk han heeelt noia.

Også var han litt sånn "uuuh" og "aah" (vil si at han kunne minne om sånn blomster-homoer) så det hele så jo passe latterlig ut. Men men, man kan jo faktisk bli skeptisk om man er uheldig, og det kan jo denne damen ha vært. Det kan jo ha hendt mye på de 6 årene, tenk deg hvor fremmede mange hunder disse dommerene faktisk har kontakt med i løpet av et år, så gang det med 6 :lol:

Og man kan jo fortsatt være trygg på sine egne for det :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...