Gå til innhold
Hundesonen.no

Fuglekasse med kjøttmeis


tm100001

Recommended Posts

Skrevet

Jeg fikk lyst til å lage en tråd med oppdateringer om kjøttmeisungene :ahappy: Første gang jeg så de ute av eggene var i dag! Bildene er tatt med mobilen min, SE W595, derfor ikke topp kvalitet.

15nksnn.jpg

Dette er da en fuglekasse som er bygget for gråspurv, derfor er den avlang. Den henger på veggen utenfor soverommet mitt, så det er vanskelig å holde seg unna :banana: Bygget og hengte den opp rundt påsketider i år.

bdkrqw.jpg

14. mai: Her har de bygget reiret :banana:

mt9xec.jpg

20. mai: Kjøttmeisen ligger i kassa mens jeg tar bilde!

2lcxzdk.jpg

25. mai: Det blåste veldig den 25., sikkert derfor fjærene er i uorden.

dm2o3a.jpg

30. mai: Ligger fremdeles på eggene :banana:

awcoys.jpg

02. juni: Første gang jeg får se eggene! Kan telle 6 egg på bildet, og så ett som lå utenfor de andre når jeg tittet ned i kassa. Ble litt urolig for om foreldrene hadde forlatt kassa :frantics:

29w47mh.jpg

03. juni: Klarte ikke å la være, jeg var så bekymret for om foreldrene hadde fortlatt kassa at jeg måtte titte nedi dagen etter også :ahappy:

295yhci.jpg

05. juni: Ungene har klekt! Ikke så fine ennå akkurat, minner mer om romvesen :blink: Jeg har lagt ut masse mat til foreldrene, og skal begynne å lage meiseboller til dem. De flyr ut av kassen etter 15-22 dager.

Jeg har hengt opp noen kasser til, men denne er lettest å oppdatere om, og foreløpig mest spennende :hyper:

Guest janson
Skrevet

Så utrolig kult! Det må jo være utrolig spennende å kunne følge med på så nært hold. :frantics:

Skrevet

Næ, så stilig! Kjempespennende :ahappy:

:hyper:

Så utrolig kult! Det må jo være utrolig spennende å kunne følge med på så nært hold. :banana:

Jepp! Jeg har jo som sagt andre kasser, men de er lengre unna, så det blir vanskelig å følge med så tett :ahappy:

Så kult Eva ! Det bildet av fugleungene som gaper var jo bare knallbra !

Knall og knall *flir* Mobilkameraet fungerer greit til sånt det, med sine 3,2 mp og uten blits :frantics:

Yes! :banana: Da kan jeg følge med på tråden din! Gleder meg til oppdateringer. :blink:

:banana:

Skrevet

Daglige oppdateringer tør jeg ikke, i frykt for å skremme bort foreldrene :ahappy:

72sqrm.jpg

07. juni: Dagens bilde. Har ikke skjedd så mye nytt siden sist egentlig. Jeg skremte faren av gårde da jeg åpnet kassa :D

Skrevet

Tittet i kassen i dag. Alle ungene lå døde :lol:

Nå lurer jeg på hva jeg skal gjøre. Kan jeg tømme og evnt. flytte kassa, og håpe at det kan komme noe nytt i år? Egentlig har jeg bestemt meg, jeg tror jeg gjør det.

Uansett har jeg jo flere kasser, så jeg får begynne å ta bilder av dem. Ny tråd? :lol:

Skrevet

Er det egentlig lurt å åpne kassen og ta bilder av fuglene? Kan ikke du skremme bort foreldrene ved å gjøre det? Kan det være det som er skjedd her siden ungene er døde?

Skrevet

Er det egentlig lurt å åpne kassen og ta bilder av fuglene? Kan ikke du skremme bort foreldrene ved å gjøre det? Kan det være det som er skjedd her siden ungene er døde?

Det kan jo såklartvære grunnen :) Holdt meg til å ta bilde annenhver dag, og brukte bare noen sekunder på å ta bildet. Grunnen til at jeg begynte å ta bilder, var for å sleppe å stå lenge og studere.

Hver gang jeg tittet nedi lå fuglen helt rolig mens jeg tok bildet. Det var bare denne siste gangen at faren ble skremt og fløy ut. Så det kan jo være at den ikke kom tilbake :lol:

De andre kassene er på hytta og hos pappa, så de får jeg uansett ikke tittet i så ofte. :lol:

Edit:

"Kjøttmeiser..

Hvor ofte tørr du titte ned i en kasse med kjøttmeisunger,før det er fare for at foreldrene forlater ungene?Titta ned i en av kassene mine idag,der eg visste der var klekkt unger fordi foreldra fløy inn å ut i ett sett å mata.I det eg kika ned i kassa,kom en av foreldra å satte seg bare en meter unna å "gneldra",tydlig missfornøyd med inspeksjonen.Er det fare for at den nå bare stikker å slutter å mate?La raskt på lokket,å gikk derifra.Tror der var 7 unger,men de var veldig små å uten fjær enda så vanskelig å se.

jan g (22.05.2009 18:09)

Når kjøttmeisene først har klekket unger, så tåler de nok at du kikker ned i kassa en gang hver dag, i noen minutter. Men hvis du vil være forsiktig, kan du drøye observasjonene til en kikk annenhver dag. At den voksne fuglen kommer og varsler hissig, er et godt tegn. Da er den nemlig beredt til å forsvare ungene sine, og lite disponert til å forlate dem.

Roar Solheim (22.05.2009 21:15) # "

Hentet herfra.

Det ser ut til at en kikk annenhver dag skulle være greit, så da er det kanskje ikke min feil allikevel :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...