Gå til innhold
Hundesonen.no

Brukshundprøver


Midas

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er litt nysgjerrig på brukshundsporten, og lurer på om dere som driver med dette kan fortelle litt om prøvene. Jeg har lest på NKK, men jeg lurer litt på hva dere fokuserer mest på under treningen. Hva starter dere med? Hvor gammel bør valpen være før en kan kreve noe særlig av dem i sporet? Er det mest fokus på lydighetsdel eller spor/rundering? Hva konkurrerer dere i, NBF bruks eller IPO?

Jeg er nysgjerrig, så bare fortell hvilken erfaring dere har med brukshundsporten. Hvor mye fokus må man ha på dette for å kunne delta på prøver? Er det dumt å blande brukshundsport med f.eks jakttrening? Fortell fortell :ahappy:

  • 1 month later...
Skrevet

Jeg er litt nysgjerrig på brukshundsporten, og lurer på om dere som driver med dette kan fortelle litt om prøvene. Jeg har lest på NKK, men jeg lurer litt på hva dere fokuserer mest på under treningen. Hva starter dere med? Hvor gammel bør valpen være før en kan kreve noe særlig av dem i sporet? Er det mest fokus på lydighetsdel eller spor/rundering? Hva konkurrerer dere i, NBF bruks eller IPO?

Jeg er nysgjerrig, så bare fortell hvilken erfaring dere har med brukshundsporten. Hvor mye fokus må man ha på dette for å kunne delta på prøver? Er det dumt å blande brukshundsport med f.eks jakttrening? Fortell fortell :D

Flere av de jeg går kurs med nå har retrievere og de trener både jakt, lp og bruks. Noen trener agility også. :D

Jeg har jo ikke konkurrert enda, men jeg begynte vel å trene allerede da My var liten valpis. Vi begynte med korte (spontan) spor, og økte vanskelighetsgraden ganske fort. Pga vanskelig terreng der vi bodde måtte hun lære seg vinkler etc. med en gang, og på oss har det funket bra, for My tar vinklene veldig fort og konsentrert. Har ikke sett henne gå feil i en vinkel, hun løser dem alltid bra. Men uansett... Å kreve noe av hunden i sporet, syns jeg ikke man kan gjøre før hunden begynner å bli godt trent - kanskje når den er rundt året? Jeg vet vel ikke helt hva du mener med å kreve, da... Jeg kan jo kreve at hunden min ikke får gjøre noe annet når hun skal gå spor, men det trenger jeg jo ikke, for hun er ikke interessert i å gjøre noe annet da :P

Lydigheten begynte vi ikke med før en god stund etterpå, vi trente jo såklart enkle momenter etc. mens hun var valp, men det er etter hun ble rundt året at vi har tatt ordentlig tak i lydigheten.

Nå har vi snart alle LP-øvelsene i klasse D inne, og alle øvelsene i klasse 1 lydighet - men har enda ikke startet pga lite konkurransetreing og lite trening rundt andre hunder generellt.

De som trener mest spor og lite lydighet før de konkurrerer er det jo ofte at man kan se sprekker i lydigheten, og da er det jo ofte det man mister poeng for. Vil man ha en fin poengsum gjør man lurt i å trene på begge deler - og ikke overse en av de, for det merker man fort på konkurranse har jeg hørt.

Jeg blir å konk. i NBF siden jeg ikke har noen typisk IPO-rase og IPO-miljøet her oppe er rimelig smååååått med bare dobermenn, scäfere og maller.

Skrevet
jeg lurer litt på hva dere fokuserer mest på under treningen

Hovedfokuset mitt er glede og rett attityd i alle øvelsene, både i skogen og på apellbanen. Inkudert hos meg selv. Jeg skal synes det er morsomt og hunden skal synes det er morsomt. Vi skal ha det bra sammen. Det er pri 1! Har vi det ikke gøy, kan vi gjøre noe annet. Attityden må stå i forhold til øvelsen. Intensitet der det skal være det og rolig konsentrasjon der det kreves.

Deretter legger jeg stor vekt på fysisk trening. Bruks er en krevende sport for hunden som fordrer at de er i god form. Både at de har god kondisjon, muskelstyrke og smidighet. Herunder ligger også trikstrening slik at hunden blir vant til å bruke hele seg. Selv prøver jeg også å holde meg i form, jeg synes det er greit at jeg greier å henge med i skogen uten å være som en hvalross på land :D

Det er meningen jeg skal legge omtrent like mye vekt på skogsøvelsene som på lydigheten, men jeg har en stor tendens til å være mest i skogen og la lydigheten seile sin egen sjø. Denne gang har jeg tenkt å gjøre noe med det.

Av ting jeg er ekstra oppmerskom på i treningen er gjenstandsinteresse og figurantinteresse. Hunden skal elske å plukke opp pinner i sporet, gjenstander i feltet og julaften å finne en figurant i skogen.

Ja, også er jeg veldig opptatt av at hunden skal kunne koble av og ta det med ro. Den skal oppføre seg pent frem til sporstart, den skal være kontrollerbar på midtlinjen, den skal kunne vente stille og pent på tur. Slike ting.

Hva starter dere med?

Jeg starter litt med alt, jeg :P Ofte er det mest praktisk og lett gjennomførbart å starte med spor og lydigheten og ikke runderingen som krever figuranter.

Hvor gammel bør valpen være før en kan kreve noe særlig av dem i sporet?

Tja, det spørs hva du legger i dette? Jeg prøver å ikke kreve mer av dem enn det jeg har lært dem. Nå er spor noe hundene kan meget godt av seg selv, det er bare om å gjøre å få dem til å gjøre det etter våre premisser. Jeg lærer hundene våre spor ved godbitspor, noe som jo ikke er noe særlig krevende i det hele tatt. Fra starten av har jeg kort line og regulerer tempo og radius den får vimse (les: den får vimse lite). Ellers har det jo å gjøre med temperatur, terreng, om det har vært mye folk og dyr der sporet er lagt, lengde, alder...

Er det mest fokus på lydighetsdel eller spor/rundering?

Som jeg skrev ovenfor så har jeg fokusert mest på spor og rundering, men det har mer å gjøre med mine preferanser -at jeg synes lydigheten kan være kjeeeedelig. Jeg kommer meg ikke noe særlig opp i klassene, eller ut på konkurransebanen i det hele tatt, om jeg ikke trener lydighet. Så forandrings på det fra høsten av når valpen kommer :P Hunden skal kunne begge deler like godt, altså være like god i skogen og på apellbanen.

Hva konkurrerer dere i, NBF bruks eller IPO?

Jeg trener frem mot konkurranser i NBF + at jeg har trent redning. Har enda ikke pellet meg ut på konkurranser...

Er det dumt å blande brukshundsport med f.eks jakttrening?

Nei, det tror jeg skal gå helt fint. Blodspor og bruksspor krever litt mer tankegang og jeg kan tenke meg en fuglehund som er ute på søk etter fulg ikke vil gjøre det så bra på runderingen, men den kan du jo bare gå spor med. Nå vet jeg ikke hvilken jakt du trener og jeg kan ikke noe særlig om jakt, egentlig, så jeg skal ikke si så mye mer om det, tror jeg :D

Skrevet

Kan man bli disket dersom hunden trekker i båndet/piper/bjeffer? Eller blir man trukket mye?

I NBF-spor?

Skrevet

I nbf-prøve, feks før start, mellom øvelsene osv.

Nei, hva som skjer FØR man setter hunden på sporet har ingen betydning - det er hvordan hunden jobber i sporet som blir bedømt. På lydighetsbiten kan du få trekk dersom hunden piper eller bjeffer under øvelsene, men det spiller ingen rolle hva som skjer mellom øvelsene. Det gis ingen karakter for helhetsinntrykk her :frantics:.

Skrevet

Hva starter dere med? Hvor gammel bør valpen være før en kan kreve noe særlig av dem i sporet? Er det mest fokus på lydighetsdel eller spor/rundering? Hva konkurrerer dere i, NBF bruks eller IPO?

Jeg konkurrerer i NBF, men trente en god del IPO-spor tidligere. Foretrekker helt klart NBF-programmet :) Interessen min for NBF-programmet er noe som har kommet i det siste, men jeg har store planer for valpen som kommer etterhvert.

Jeg vet ikke hva du mener med å "kreve" noe i sporet? Jeg ville ha startet med små spontanspor og økt vanskelighetsgraden etterhvert som hunden får mer erfaring og blir dyktigere. Å kreve mye i sporet blir kanskje litt dumt, da et spor vi kan tro er kjempeenkelt egentlig er veldig vanskelig for hunden, og omvendt. Det blir også vanskelig å direkte kreve at hunden skal kunne gå et spor, da det er bikkjen som har nesen og ikke vi. Det blir ikke som å kreve at en hund skal sitte seg på kommando.

Jeg tror folk flest fokuserer på det de liker best. For min del elsker jeg lydighet, men spor er jammen ikke så ille det heller. Jeg ønsker også å score høyt i både lydighetsdel og spesialdel, så fokuset blir stort på begge deler.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...