Gå til innhold
Hundesonen.no

Belgiske harer


bardmand

Recommended Posts

Skrevet

Dette er Balder, en av to voksne, belgiske harer jeg hentet hjem i dag. Har alltid syntes det var noe helt spesielt med denne kaninrasen. Dette er første gang jeg har kaniner, så det blir spennende. Mulig det kommer flere bilder når de har funnet seg litt mer til rette. Spesielt Balder er ganske nysgjerrig av seg, Lady er kanskje litt mer avventende.

post-610-1273945337,846_thumb.jpg

Skrevet

Så vakker! Kom gjerne med fler bilder! Kaniner er utrolig koselige, spesielt hvis de får være kanin og få mye bevegelse. :rolleyes2: Ta gjerne en titt her, der står det mye om kaninhold (og meld deg gjerne inn i forumet *hint, hint*)!

Hvor fikk du dem fra? :D

Skrevet

Belgiske Harer er helskjønne, og din var intet unntak :rolleyes2:

OT, men Rana Blad? Hvor kommer du fra? :D Hemnesværing selv, nemlig :jump:

Skrevet

Velkommen i klubben som belgisk hare-eier :D Har "sett" deg inne på kaninforum. :jump:

Jeg faller mer og mer for rasen. Artige og pene dyr :rolleyes2:

Skrevet

Så vakker! Kom gjerne med fler bilder! Kaniner er utrolig koselige, spesielt hvis de får være kanin og få mye bevegelse. :rolleyes2: Ta gjerne en titt her, der står det mye om kaninhold (og meld deg gjerne inn i forumet *hint, hint*)!

Har vært innom der, ja. Håper å kunne dotrene dem med tid og stunder, men ingen av dem er kastrert, så vi får se hvordan det går, da ;-). Tror nok ikke jeg blir å kastrere dem med det første heller, kunne tenkt meg et kull eller to, i og med at belgisk hare er så sjeldne her oppe. De blir vel heller ikke helt innekaniner i betydningen at de oppholder seg sammen med mennesker hele dagen. Tror ikke helt det er forenlig med den whippeten jeg har i hus nå... Kan vel hende jeg melder meg inn etter hvert likevel. Liker å diskutere!

Håper å kunne tilby dem litt bedre boforhold etter hvert, de kom litt brått på! Hunnen har litt lite plass foreløpig, synes jeg (lekestue), mens hannen har et helt lite kjellerrom for seg selv, med bord med med duk han kan gjemme seg under og sitte oppå. Må vel hive meg i snekringa etter hvert, så de får litt uteplass også. Spesielt harer synes jeg kanskje må ha litt plass å boltre seg på, ja. De er jo ikke sånn "gosse-gosse"-kaniner, men desto mer artige å iaktta i bevegelse.

Hvor fikk du dem fra? :D

Fikk dem fra en oppdretter i Trøndelag som måtte kutte ned på antall kaniner, og valgte da bort "harene".

Belgiske Harer er helskjønne, og din var intet unntak :jump:

¨

Takk, takk! Kunne ikke være mer enig. Prøver liksom å la dem finne seg til rette på egen hånd nå første kvelden, men så må jeg kikke litt på dem nå og da likevel!

OT, men Rana Blad? Hvor kommer du fra? :wub: Hemnesværing selv, nemlig :wub:

Er ranværing opprinnelig (Dalsgrenda), men bor nå i Brønnøysund.

Velkommen i klubben som belgisk hare-eier :wub: Har "sett" deg inne på kaninforum. :D

Jeg faller mer og mer for rasen. Artige og pene dyr :wub:

Takk, takk!

Redigert: Skulle jo spørre: Har du "harer"? Bilder?

Skrevet

Gratulerer :D Harer er noen spesielle kaniner, hehe :rolleyes2: Veldig grasiøse, men kan likevell være ganske så klønete :jump:

Skrevet

Gratulerer :wub: Harer er noen spesielle kaniner, hehe :wub: Veldig grasiøse, men kan likevell være ganske så klønete :ahappy:

... og Balder er utrolig grisete, kan jeg tillegge. Han gikk dog på dokassen i kveld, så jeg håper det bedrer seg. Lady lever derimot opp til navnet sitt, og er veldig renslig av seg.

Flott kanin du har fått deg!

Takk, takk, det synes jeg også!

Skrevet

Redigert: Skulle jo spørre: Har du "harer"? Bilder?

Ja, det har jeg :whistle:

Dårlig farge på bildene, men men.

IMG_1887f.jpg

IMG_1879f.jpg

Det passer jo for deg som har mynde, å ha "mynden blant kaninene" også. :ahappy:

Skrevet

Skikkelig fine bilder av fine kaniner! De gjør seg ute i det fri, ser jeg. Må få fart på planene om innhegning ute til dem.

Det passer jo for deg som har mynde, å ha "mynden blant kaninene" også. :D

Hehe, ja det var vel aldri så veldig aktuelt med noen annen kaninrase, kan du si ... Spørsmålet er vel hvor godt det passer med kanin og kaninjeger i samme hus ... Whippet viser en sitrende interesse for alt som lukter langøre. :D Etter noen dager begynner hun imidlertid å venne seg til det, men jeg må nok belage meg på å holde dem strengt adskilt.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Måtte bare filme første (vel, strengt tatt andre...) møte mellom Lady og Shiba. Vet ikke helt om Lady er glad og tøff, eller om hun gjør seg til for å vise styrke overfor et mulig rovdyr? Ikke at Shiba ser ut til å ville angripe med det første ;-)

Skrevet

Måtte bare filme første (vel, strengt tatt andre...) møte mellom Lady og Shiba. Vet ikke helt om Lady er glad og tøff, eller om hun gjør seg til for å vise styrke overfor et mulig rovdyr? Ikke at Shiba ser ut til å ville angripe med det første ;-)

Nåååh, så herlige gledeshopp fra Lady da :frantics:

Skrevet

Gratulerer med en av ( i mine öyne iallefall) verdens flotteste kaninrase!

Selv hadde jeg Norges höyest klasifiserte Belgiske Hare de siste ärene (Imperial El Thay Barrada)

Klasifisert vanskelig med pinner i baner, elite i höyde.

Mä si en virkelig utrolig vakker sjarmerende kanin, men jaggu sä klönete..

Her et bilde av min klump Imperial El Thay Barrada "Ali"

IsabellJensenogImperialElThayBar-1.jpg

  • 5 weeks later...
Skrevet

Ikke akkurat det mest flatterende bildet av Lady, men en såpass voksen dame kan vel få ha en aldri så liten hakepose. Dessuten er hun nok litt utslitt etter en kort, men heftig ferieflørt med Balder ... så forhåpentligvis blir det små hareunger her i løpet av høsten!

nypult_lady.jpg

Skrevet

Så søt! Minner meg om de ville jeg har utenfor her :icon_cry: Det kryr av harer for tiden. Skikkelig hare- år iår. Fine dyr, men tror Nitro ville ha fått vekket instinktene i seg. hehe

Ja, mynden og kaninene lever strengt atskilte tilværelser her i gården! Mulig whippeten kunne lært seg å ikke bry seg så mye om dem om hun hadde blitt introdusert til dem som liten valp, men reaksjonen hennes på dem (i bånd, på avstand) var ikke sånn at jeg tar noen sjanser!

Nå er det litt over ei uke siden parring. Det er sikkert for tidlig å se etter tegn på drektighet, men man kan jo ikke unngå å gjøre det likevel. Tviler egentlig litt på at det er blitt noe, men kanskje man blir positivt overrasket!

Skrevet

Ja, mynden og kaninene lever strengt atskilte tilværelser her i gården! Mulig whippeten kunne lært seg å ikke bry seg så mye om dem om hun hadde blitt introdusert til dem som liten valp, men reaksjonen hennes på dem (i bånd, på avstand) var ikke sånn at jeg tar noen sjanser!

Nå er det litt over ei uke siden parring. Det er sikkert for tidlig å se etter tegn på drektighet, men man kan jo ikke unngå å gjøre det likevel. Tviler egentlig litt på at det er blitt noe, men kanskje man blir positivt overrasket!

Hehe, kaniner kan være noen luringer. Kan være skikkelig vanskelig å se noe på dem, og så ligger det brått en skokk med unger i buret en dag. :icon_cry:

Skrevet

Belgiske harer er jo berre herlige. Har sjølv ei litt eldre dame med navn Sissi. Ho er viltrød slik som dine :icon_cry:

Skrevet

Måtte bare filme første (vel, strengt tatt andre...) møte mellom Lady og Shiba. Vet ikke helt om Lady er glad og tøff, eller om hun gjør seg til for å vise styrke overfor et mulig rovdyr? Ikke at Shiba ser ut til å ville angripe med det første ;-)

Ler vilt og uhemmet av kommentaren på slutten! :) Ja, stakkars hunden, det var en skummel hare ja! :banana:

Husker min kanin tok sånne gledeshopp ofte, herlig å se! :banana:

  • 3 weeks later...
Skrevet

Balder og Lady ble foreldre i dag! Begynte nesten å tro at den voksende buken til Lady var en illusjon, men til slutt kom de. Det ble bare to, men Lady har laget et skikkelig flott rede til dem, så vi får håpe de koser seg sammen nedi der. Skal prøve å få tatt bilder etter hvert som de vokser til.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...