Gå til innhold
Hundesonen.no

Er det noe du synes er kvalmt med hunden din?


Midas

Recommended Posts

Inspirert av slikketråden begynte jeg å tenke på at vi hundeeiere nok er litt sære. Jeg for eksempel synes ørevoks er det kvalmeste som finnes. Jeg kan brekke meg om jeg ser at noen har voks i ørene :blink: Men Dina, hun kan jeg pille i ørene, og klø henne fordi hun synes det er veldig godt. Ikke langt inni da selvfølgelig, men sånn i ytterøret, og hun har jo litt ørevoks, men hennes ørevoks er ikke kvalm i det hele tatt. Jeg tror ikke jeg har opplevd å brekke meg av noe som kommer ut av hunden. Hverken den ene eller andre veien. Tåler vi all slags kvalmheter av hundene våre fordi vi er så glad i de? Jeg er jo glad i andre og, men der kan jeg fint begrense meg liksom... Er det noe dere synes er skikkelig brekkekkelt som hunden "produserer"?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spy. Jeg brekker meg nesten bare av å vite at jeg må tørke spy :blink: Det har vel hendt 2-3 ganger kanskje, at hun har spydd inne. Ellers tror jeg nok jeg ville brekt meg om hun hadde fått diare og bajsa inne. Å plukke bæsj ute gjør meg ingenting, det tar jo bare et par sekunder og ute i friluft er det slett ikke alltid jeg kjenner noe lukt. Men tanken på diarebæsj godt innsunket i teppet... Pjuk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tjaaaa.... Buffy hadde skikkelig superdiare da hun var rundt 7-8mnd og da hadde hun produsert vedig illeluktende dammer utover teppet på stua og oppover vegger og cd-plater og overalt til jeg kom hjem fra jobb. Å tørke opp brune slimdammer er vel ikke helt det naiseste i verden og den gangen luktet de så ille at da var det nestenbrekkverdig... Men ellers tror jeg ikke at jeg heller reagerer på så mye! Tørker spy og annet som måtte komme opp (eller ned) uten å tenke så mye over det igrunnen... Vi er sannsynligvis ikke helt rekti' noen av oss! :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes slikkelyder om kvelden er skikkelig irriterende, når jeg skal sove. Litt ekkelt og kanskje. Men stakkaren skal da få vaske seg :lol:

Nei.. egentlig synes jeg ikke noe er ekkelt med ham jeg, rart med det, for jeg synes mye er ekkelt egentlig, men jeg tenkte på det her en dag da jeg skulle renske forhuden hans. Hadde en venninne på besøk da jeg gjorde det, og jeg, som brekker meg av å skifte bleier eller pusse nesa til barn, styrer og ordner der nede med sprøytedings osv uten å fortrekke en mine. Tror det blir litt som å ha barn jeg, man blir litt blind for ekkelhetene.

Eller forresten, slim fra tissen synes jeg er skikkelig ekkelt... sånn gulgrønn guffe. Heldigvis er det ikke så ofte, og han er flink til å vaske bort. (At han kan finne på å stjele seg en suss i ansiktet mitt litt etterpå prøver jeg å blokke ut :blink: )

Spy synes jeg er helt greit, synes synd på ham når det pågår og tørker det med glede opp etterpå. Lille gutten min :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bæsj, tiss, spy, diare, ørevoks, flass, løpetidsblod, blod generelt og sikkel/spytt går helt greit.

Det jeg derimot vet jeg er "queasy" mot, men som jeg bank i bordet aldri har opplevd, er FLÅTT (fordi de er ekle og runde og herreguuuuuuuuud :lol: ) og byller med puss i. Spesielt sånne fett-byller. Så en gang et program om en gammel hund som hadde fått en slags fett-klump-ansamling på ryggen. Veterinæren pressa på den og ut velta no gul guffe. Æææææææææ blir kvalm bare av å tenke på den scenen :blink:

Også tror jeg jeg hadde blitt veldig kvalm av furunkulose, for det ser ut som byller/prikker/"vabler" i huden - tre ord jeg får fullstendig hetta av i sammenheng med HUD.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Begge mopsene mine har masse kviser osv.. jeg bare MÅÅÅ pille.. Folk ler når jeg finner frem "operasjonshanskene" :)

Ellers så hadde vi hind dagen en av hundene som DREIT i sofaen! Jeg pleier ikke brekke meg osv av bæsj, men når det var i sofaen kjente jeg at grensen var nådd :blink: da ble jeg faktisk kvalm. Sikkert fordi jeg til stadighet ligger og deiger meg oppi der.. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kan styre meg for nusser i noen timer når bikkja nettopp har svelget nedpå en kattebæsj :blink:

Løpetidlukta er heller ikke verdens beste.

Ellers er alt greit egentlig.

Spy, bæsj, diare, tiss og flått gjør meg ingenting. Er så vant til det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Intimhygiene ved sengetid er forholdvis kvalmt, mest pga lydeffektene til særlig Dina. Hun slafser og slurper og styrer veldig. Jeg syns vel kanskje ikke at hun var på sitt mest sjarmerende når hun slukte morkaker så fort hun rakk å navle (heter det ikke det?) valpene sine heller - da var jeg skikkelig ordentlig glad for at jeg ikke er hund :P

Men det ekleste en av mine hunder har gjort, sto Herverket for. Han var svært begeistret for bouvier-tispa til ei venninne, antastet henne så fort han så henne og var skikkelig grisete hannhund om han fikk muligheten til det så fort hun tissa et sted. Hun var plaget av stressmage, og han var tydeligvis ikke så fintfølende på om det var tiss eller bæsj han ruset seg på, så han sto og sleika i seg ekkel tyntflytende diare mens han hadde på seg grime.. Det var æsj og urk og fysj og :)

Vel, Gubbelille var ikke så værst ekkel han heller den gangen han fanga en kloakkrotte, forresten. Greit nok at han fanger rotter, men må han virkelig gå og bære på den, liksom? :blink: Var ingen slippkommando som funka der ihvertfall, men sånn omtrent på midten av turen så fant han ut at han skulle legge den fra seg, og da dro jeg han unna den døde rotta så fort jeg kunne. Gubbelille hadde god hukommelse, så to dager senere (på tur med han jeg var sammen med da - som selvsagt ikke huska hvor den rotta lå hen) var han og fant igjen skatten sin han, og da hadde han ingen planer om å legge den fra seg igjen - rotteliket ble svelget på høykant det :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Intimhygiene ved sengetid er forholdvis kvalmt, mest pga lydeffektene til særlig Dina. Hun slafser og slurper og styrer veldig. Jeg syns vel kanskje ikke at hun var på sitt mest sjarmerende når hun slukte morkaker så fort hun rakk å navle (heter det ikke det?) valpene sine heller - da var jeg skikkelig ordentlig glad for at jeg ikke er hund :P

Men det ekleste en av mine hunder har gjort, sto Herverket for. Han var svært begeistret for bouvier-tispa til ei venninne, antastet henne så fort han så henne og var skikkelig grisete hannhund om han fikk muligheten til det så fort hun tissa et sted. Hun var plaget av stressmage, og han var tydeligvis ikke så fintfølende på om det var tiss eller bæsj han ruset seg på, så han sto og sleika i seg ekkel tyntflytende diare mens han hadde på seg grime.. Det var æsj og urk og fysj og :)

Vel, Gubbelille var ikke så værst ekkel han heller den gangen han fanga en kloakkrotte, forresten. Greit nok at han fanger rotter, men må han virkelig gå og bære på den, liksom? :lol: Var ingen slippkommando som funka der ihvertfall, men sånn omtrent på midten av turen så fant han ut at han skulle legge den fra seg, og da dro jeg han unna den døde rotta så fort jeg kunne. Gubbelille hadde god hukommelse, så to dager senere (på tur med han jeg var sammen med da - som selvsagt ikke huska hvor den rotta lå hen) var han og fant igjen skatten sin han, og da hadde han ingen planer om å legge den fra seg igjen - rotteliket ble svelget på høykant det :P

Åh fytti! Rotter kan jeg spare meg for :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når Ganzie eter lemen og kaster dem opp i senga mi, mer eller mindre oppå meg, da kjenner til og med jeg at jeg blir :):blink:

Ellers så tåler jeg diare, oppkast, analkjertelklemming osv uten problemer. Men halvfordøyde lemen i fanget? Nei takk :lol::P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når Blondie tisser ute, snur seg og sniffer og snuser og smatter på sitt eget tiss blir jeg kvalm :blink: Samme med intimhygiene, særlig under løpetid.. (tispebukse er tingen ja) Ellers tørker jeg spy, skit og andre ting...

Og jo, en annen ting som var grusomt kvalm var da jeg jobbet på dyreklinikken og vi fikk inn katter til operasjon.. Ganske ofte så bæjet de på seg rett etter narkosen, og da kravlet det ofte masse bendelorm :lol::)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Syntes det er kvalmt når han ruller seg i bajs eller evt spiser det :blink: Ellers møtte vi en tispe med løpetid som han begynte å slikke veldig på hennes intime del.. De lydene der var ikke helt deilig. Usj!

Ellers syntes jeg ikke noe annet er så veldig ekkelt :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror ikke det er noe jeg syns er kvalmt med hundene. Sånn skikkelig illeluktende diare selvfølgelig, men det gjør meg ikke stort å tørke det opp. Det ble jeg så vant med når jeg hadde Ulrik.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Rulle seg i menneskemøkk. Men det er fordi det er menneskemøkka som er ekkel (jeg synes det meste som kommer ut av kroppen på fremmede mennesker er grufult ekkelt). Den aller første hunden min gjorde det, og det var noe så inni grasalt ekkelt. Heldigvis gjør ikke de jeg har nå slikt.

Ellers bryr jeg meg ikke det spøtt om dyremøkk eller noe, alt lar seg jo vaske av uansett. Har nå fått kuhale i tryne noen ganger mens jeg har melket uten at det har gjort meg noe og de er sjeldent rene. Og Bogar spydde på beinet mitt i bilen til Pingo en gang fra Sverige. :blink:

Ved sengetid får de ikke lov til å pese, slikke, slurpe og lage masse lyder. Men det er fordi at jeg ikke får sove da, ikke fordi det er ekkelt. Nå har jeg heldigvis ikke hatt tispe med valper da, så jeg har unngått morkakespising.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spy er virkelig det aller aller vanskeligste for meg- jeg står alltid og brekker meg mens jeg tørker opp, og da jeg bodde sammen med min bestevenninne var det alltid hun som tørket opp (frivillig). Snille henne. Ellers synes jeg ikke at diarè er særlig deilig heller, og da jeg hadde valper som spiste sin egen avføring holdt det hardt altså!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det ekleste jeg vet må vel være når Babs har funnet menneskebæsj og mesket seg med det, og når hun nå med løpetid driver med intimhygiene... Den ekle lyden er bare...ehhhh.. ekkel liksom!

Da jeg fikk hannhund i hus trodde jeg at jeg måtte akseptere å dele hus med en gris som luktet og slafset og griset, men merkelig nok så finner jeg ingenting av alle disse typisk ekle hannhundgreiene ekle når det gjelder Willy :blink:.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åja... flått er jo det ekleste i hele verden, selv ikke Casper kan forsøte en slik en altså! Heldigvis og bank i bordet har han bare fått en i sitt to år lange liv, og det er jeg så takknemlig for. Fant en i fjor nemlig, og den hadde sikkert delt seng med meg et par netter før jeg oppdaget den. FYSJ!

Også er sånne klaprelyder av tennene når han er i nærheten av en særdeles lekker tispe (eller løpetidstispe) litt nasty og.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slafsete intimhygiene. *grøss* Holdt på å få spader av Truls, han insisterte på å ha dyptgående intimhygiene i sofaen min, vedsiden av meg. Det ble rimelig fort forbudt ja. Kasko har ikke gjort så mye ekkelt enda, han er rimelig diskre på intimhygienen sin, men han kan finne på å slikke på alt han finner av bar hud. Jeg takler ikke slikking!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Inspirert av slikketråden begynte jeg å tenke på at vi hundeeiere nok er litt sære. Jeg for eksempel synes ørevoks er det kvalmeste som finnes. Jeg kan brekke meg om jeg ser at noen har voks i ørene :blink: Men Dina, hun kan jeg pille i ørene, og klø henne fordi hun synes det er veldig godt. Ikke langt inni da selvfølgelig, men sånn i ytterøret, og hun har jo litt ørevoks, men hennes ørevoks er ikke kvalm i det hele tatt. Jeg tror ikke jeg har opplevd å brekke meg av noe som kommer ut av hunden. Hverken den ene eller andre veien. Tåler vi all slags kvalmheter av hundene våre fordi vi er så glad i de? Jeg er jo glad i andre og, men der kan jeg fint begrense meg liksom... Er det noe dere synes er skikkelig brekkekkelt som hunden "produserer"?

Jeg syns hundene mine produserer masse drit ekle greier!

F.eks spy. Jeg dør når jeg må vaske opp hundespy. Det er sååå ekkelt! Jeg blir sittende å brekke meg under hele seansen.

... Samme med diarè! Det er værre. My har bare hatt diarè EN gang hvor hun ikke klarte å holde seg og gjorde fra seg inne, og det var den værste natten i mitt liv. Hun dreit ut soverommet og stuegulvet, og jeg spydde meg igjennom natten :lol: Var så sliten etter å ha vasket opp at jeg trodde jeg skulle dø. Og da dreit hun såklart engang til i stua mens jeg satt på do og tissa...

Og tisper med løpetid kan også være ekkelt! Emma f.eks, er helt OVERkåt. Hun jukker løs på My, blir fjern i blikket og peser som en hanhund. Hun klaprer med tenna og markerer OVERALT! Hun tisser mens hun står på forbeina for å nå lengst mulig opp og legger halen til side for alt som rører på seg (dvs jeg, samboeren min og ALLE hunder - tispe eller hanhund)

My på sin side, blør en del. Hun blør ikke konstant når hun blør heller, det er som hun åpner en sluse også bare PLASKER det blod ut av henne! :P Igår skulle jeg gi henne en liten oppshining ute på trappa og klipte litt på ørene hennes, potene hennes osv. også skulle jeg klippe stumpen hennes (hun har kort hale) ... Og når jeg får henne til å reise seg opp fra sitt så ser jeg bare det RENNER noe rødt ned på trappa og det stoppet ikke med det første heller :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syns hundene mine produserer masse drit ekle greier!

F.eks spy. Jeg dør når jeg må vaske opp hundespy. Det er sååå ekkelt! Jeg blir sittende å brekke meg under hele seansen.

... Samme med diarè! Det er værre. My har bare hatt diarè EN gang hvor hun ikke klarte å holde seg og gjorde fra seg inne, og det var den værste natten i mitt liv. Hun dreit ut soverommet og stuegulvet, og jeg spydde meg igjennom natten :lol: Var så sliten etter å ha vasket opp at jeg trodde jeg skulle dø. Og da dreit hun såklart engang til i stua mens jeg satt på do og tissa...

Og tisper med løpetid kan også være ekkelt! Emma f.eks, er helt OVERkåt. Hun jukker løs på My, blir fjern i blikket og peser som en hanhund. Hun klaprer med tenna og markerer OVERALT! Hun tisser mens hun står på forbeina for å nå lengst mulig opp og legger halen til side for alt som rører på seg (dvs jeg, samboeren min og ALLE hunder - tispe eller hanhund)

My på sin side, blør en del. Hun blør ikke konstant når hun blør heller, det er som hun åpner en sluse også bare PLASKER det blod ut av henne! :) Igår skulle jeg gi henne en liten oppshining ute på trappa og klipte litt på ørene hennes, potene hennes osv. også skulle jeg klippe stumpen hennes (hun har kort hale) ... Og når jeg får henne til å reise seg opp fra sitt så ser jeg bare det RENNER noe rødt ned på trappa og det stoppet ikke med det første heller :rolleyes2:

Hahaha, jeg måtte bare le meg igjennom denne. Ser deg for meg der du spyr og vasker spy. Apropo denne tråden så fant Dina ut at å spy verdens største klump i sofaen i dag passet seg fint. Siden jeg går rundt å sier at ingenting er kvalmt med henne :rolleyes2: Akkurat det tar jeg herved tilbake. Klumpespy av V&H og litt halvfordøyd brød som hun stjal fra endene :rolleyes2: definitivt kvalmt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spy gjør meg ikke så mye. Bajs er ekkelt, men det er fordi det lukter. Syns jo synd på bikkja så gjør meg jo på en måte ikke noe å tørke opp etter sykedyret :rolleyes2: Bortsett fra da hun var valp og hun fikk diarè inne hver time hele natta, hver natt i en uke... Jeg tørket mye diarè på den tiden og da var det bare psykisk utmattende...

Men det er skikkelig ekkelt å vaske diarèpels... Varmt vann + diarè lukter ikke blomster... :D Men der syns jeg også synd på bikkja, så det blir liksom ikke sånn at jeg syns bikkja er ekkel. Bare situasjonen.

MEN, det er en ting Java gjør som jeg syns er så ekkelt at jeg veit ikke hvor jeg skal gjøre av meg... Slafsing mens hun har løpetid :D Fysj og æsj, den lyden er bare så grusommelig forferdelig... :rolleyes2: Fint at hu vasker seg liksom, men seriøst for et lydnivå! Jeg får helt spader jeg... Det kan hun gjøre i et annet rom for å skåne meg syns jeg :rolleyes2: Og når hun er ferdig så hakker hun tenner... Om å gjøre å ha nybarbert tryne på puddelen før løpetid altså.. Jeg klarer ikke mensenrester i barten :lol:

Men bortsett fra det så er hun jo bare søt da. Det meste ekle i hundeholdet er ting hun ikke styrer selv, så det klarer jeg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er sykepleierstudent/Hjelpepleier, så jeg tåler liksom det meste. Har vel ennå ikke opplevd å bli kvalm av Frost i forhold til noe hun "produserer".

Men derimot at hun ABSOLUTT skal snuse i skrittet til folk og i rørleggersperkken om folk står på huk..det syns jeg er direkte ekkelt :lol:

En annen ting, nå har vi hele to katter som har løpetid samtidlig. Og hu ene er bare fra seg av kåthet ( :rolleyes2: )....og i og med at vi ikke har hannkatt her, så har hun funnet ut at Frost funker like så bra. Da står Frost over henne, dytter bortpå hu med labben( og katta blir fra seg av ekstase)...og det hele ender med at Frost gjerne også skal sniffe der bak. Det skal sies før noen begynner å snakke om etikk osv...så kan de ikke være i samme rom så lenge katta er slik. Frost og hu samarbeider nemlig, for katta liker det og Frost syns hu er superkul når katta er slik...så de åler seg innpå hverandre uansett hvor mye jeg passer på :rolleyes2:

Siste ting, jeg VET at jeg ikke kommer til å digge Flått :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...