Gå til innhold
Hundesonen.no

Når andre behandler sin hund "feil".


Nano

Recommended Posts

Tittelen sier vel sitt om hva jeg lurer på. Føler dere at dere kan gjøre noe når dere ser hundeeiere som gjør noe dere synes blir veldig feil? Da snakker jeg ikke om direkte mishandling. Jeg lar spørsmålet være åpent nå, så får jeg heller spesifisere hvilke tilfeller jeg har tenkt at jeg har hatt lyst til å si noe. :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å da kjenner jeg at jeg blir irritert og syns synd på hunden..! uff.. Og man ser det ganske ofte.. Jeg gjør ihvertfall det. Da Tila ble angrepet av en golden tispe for en ukes tid siden så slo eiern til goldenen hunden. Da ble jeg litt sjokkert. Han slo henne over nesa, ganske hardt. Greit, goldenen skal ikke angripe og mannen ble sikkert litt rystet av det hele, men slåing synes jeg er drøyt å se på.. :ahappy: Og det var ETTER at angrepet var ferdig..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer veldig an på. Alle som ikke gjør sånn som jeg ville gjort har jo "feil" hundehold. :ahappy: Man må jo også se an hund og eier, og hva slags type hundehold de har. Og hva slags forhold man har til dem. Har prøvd å påpeke et par ting til min tante, som har hatt hund siden før jeg ble født (dvs. mannen hadde settere til jakt fram til jeg var 5, så hadde de 15 års pause pga. barn, og har nå sitt andre forsøk på familiehund), og det blir sjelden tatt godt imot.

Som oftest prøver jeg å tenke "er dette greit for hunden å leve med". Butikkmat eller middagsrester er kanskje ikke det beste fôret, men så lenge hunden er frisk og glad, så ser jeg ingen grunn til å ta eieren i lære. Overdreven straff er en av tingene jeg prøver å overbevise med fornuftige argumenter om at er dårlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer veldig an på hva det gjelder og hvem det gjelder... Har hatt både naboer og familiemedlemmer som har hatt hund (ikke "sofatypen"...) og ikke gått tur og da har jeg gjerne spurt om de vil bli med og gå eller trene når jeg skal gjøre det selv og evt tatt med deres hund på tur selv. Oppdragelse av hund er det VELDIG vanskelig å snakke med folk om! Er nesten verre enn om man skulle påstå at de ikke oppdro ungene sine rett, folk er veldig hårsåre uansett hvordan man sier ting... Så snakke generelt om oppdragelse eller trening eller hva man kan synes hunder trenger er egentlig eneste mulighet som jeg ser, kanskje når man inn med noe, kanskje (mest sannsynlig) ignorerer de alt man sier... Vanskelig!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg tenker i grunn på når en ser fremmede ute på tur. Jeg ser jo ofte ting jeg synes blir veldig.. mye, men det er ikke på min plass å si noe. Men de to gangene jeg tenkte på når jeg skrev, gjaldt blandt annet en valp som stadig ble lagt i bakken fordi den hoppet på eieren. Han syntes jo det var moro å bli dytta vekk, men neppe så moro å bli lagt på rygg og stirra på. Mens andre ganger var det greit at den hoppet ..! Så kom det noen andre hunder bort til dem og valpen ble overkjørt av den ene hunden, hvorpå valpeeier røsker båndet og sender den bak ryggen sin, noe som fører til at valpen henger etter båndet med bare halsen mens den flyr rundt! Den andre hunden kom jo etter den for å "ta den ferdig". Jeg tror ikke eier så selv hva hun gjorde, men hva i alle dager! :wub: Etterpå var det også valpen som ble lagt i bakken og stirret på, mens den hunden jeg mener var skyldig i bråket fikk ligge pent og se på. :ahappy:

Det andre var to små jenter, en voksen og hunden deres. De gikk gjennom hundejordet mens ungene gikk etter de små hundene og ville klappe. De gjorde den typiske "bykse spent bort til liten hund og prøve å klappe den på hodet, men trekke tilbake hånden fort når hunden prøver å snuse, prøve å klappe på hodet igjen"-greia. Greit nok det. Det som var rart her, er jo at man så dem på lang avstand. Allikevel var det flere som ikke fulgte nevneverdig med at ungene oppførte seg med hunden deres. Uansett, så kom den ene seg bak en eier og hunden, gikk rundt dem bakfra og tok etter hunden, som ikke hadde sett henne, hvorpå hunden napper fort bakover fordi den jo ikke så hva som skjedde. Var det virkelig slik at det er hunden som skal bli lagt i bakken da (som jo skjedde), eller kanskje ungen burde lære seg hva som er riktig å gjøre..? Ungene kom bort til Frøya også, selv om jeg hadde stått litt unna, så gikk jeg bort når jeg så at de hadde fått øye på henne. De spurte jo aldri eier om det var greit, men uansett sa jeg at det er best å klø under haka for det liker hunder veldig godt, og joda, den voksne der var jo enig i det han også. Det virket som om ungene syntes det var stas å få høre at de gjorde det riktig når de gjorde som jeg sa. Hvorfor hadde ikke den voksne som var med dem sagt noe, i stedet for å la ungene få herje med andres hunder som om det var bamser? :ahappy:

Ellers er jeg også nysgjerig på hva dere tenker om dere ser valper på 14 uker ute på tur i bånd, er det vanlig?

Carma: JA! Det er så merkelig at folk er mer hårsåre ovenfor hundene sine enn de er for barna sine!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg spør jo om det er vanlig :wub:

Ja, det bør det da være...? :ahappy: Har da alltid hatt med valpene mine på tur også tidligere enn det, men ikke på langtur akkurat. Tur opp til naboen 50m unna er en fin start på turlivet feks... :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ellers er jeg også nysgjerig på hva dere tenker om dere ser valper på 14 uker ute på tur i bånd, er det vanlig?

Hva tenker du på da, at de ikke skal være i bånd eller? Vi måttte i hvert fall ha bånd på vår da han var i den alderen, han er så selvstendig at han tok seg gjerne turer på egenhånd allerede da han var 8-9 uker.. Ingen 'dilte i hælene'-valp her..

Forøvrig synes jeg det der med andres hundehold er veldig vanskelig, jeg må innrømme at jeg stort sett ikke sier noe uansett (så lenge det ikke er snakk om å sulte hunden, ikke ta den til vet når det er åpenbart at den trenger det, banke den helseløs osv.. Men slike ting har jeg heldigvis ikke opplevd). Ser jo daglig folk som legger hunden sin i bakken, tar den i nakkeskinnet og stirrer den sint i øynene osv., som oftest pga helt tåpelige bagateller eller fordi hunden har reagert på noe pga usikkerhet. Jeg synes det er utrolig fælt å se disse stakkars hundene som (selv om det ikke blir slått/banket) blir alvorlig straffet fordi de er usikre, ikke har fått god nok trening/oppdragelse eller for helt ubetydelige småting.. Men dette er fremmede mennesker (ofte voksne menn) jeg treffer på gaten, om jeg hadde sagt noe hadde de mest sannsynlig ikke tatt til seg noe jeg sa, og i verste tilfelle kan jeg risikere at de blir hissig på meg for at jeg blander meg..

Hadde det vært snakk om folk jeg kjenner, ville jeg garantert tatt det opp, gitt de et par hundebøker til låns, evt anbefalt en bra hundeskole osv, men fremmede mennesker hundehold er det vanskelig å blande seg inn i (med mindre det som sagt er en sak for Mattilsynet eller den slags..).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ah ja, jeg hadde veldig lyst til å spørre dem siden jeg ikke har hatt valp selv, men jeg visste jo at det kunne tolkes som en dårlig fornærmelse hvis de hadde vært nærtagne. Det var derfor jeg kom på å spørre om det her, jeg synes ikke nødvendigvis det er feil, var bare nysgjerrig.

Jeg prøver å unngå å tenke så mye på det når folk legger hund i bakken gjentatte ganger med dårlig timing og så videre. Der vet jeg det er umulig å si noe, men guh. Det er jammen ikke lett alltid. :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dersom det ikke er misshandling eller folk spør meg om tips, så prøver jeg å la være å blande meg inn. Slike innspill er meget sjeldent velkomne og fører lite med seg.

Enig. Hva folk velger å gjøre får være opp til dem (snakker ikke om vold), eller om hva de mater hunden med. Jeg kan godt komme med tips hvis sjangsen byr seg, men ellers blir det meste bare med tankene. Jeg syns jo ikke det er noe særlig at veninna mi mater hunden sin med frolic, men det er opp til henne å avgjøre. Har sagt at det ikke er det beste å bruke osv, men blir ikke helt hysterisk hvis hun ikke hører på meg.

Ser ofte folk som gjør mange klassiske feil, og jeg tenker at det er ganske typiske nybegynner feil. Men jeg ingen offentlig hundetrener så hvis ikke folk spør, blander jeg meg ikke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En gang møtte jeg en mann som gikk med en schäfer, jeg hadde også med Laika og Fant. Den andre hunden så på mine hunder, men den gjorde ikke noe mer enn det. Eieren tok den med inn i en innkjørsel hvor han prøvde å få den til å sette seg. Det jeg reagerte på var hvordan han prøvde å fåden til å sette seg. Han slo hunden på rompa (med knyttneven), samtidig som han brølte "SITT".

Hvis jeg ser at andre behandler sine hunder feil på noen måte, sier jeg egentlig ikke noe, rett og slett fordi jeg ikke tør. Jeg er ganske sjenert. Men nå er det ikke så mange hunder rundt her heller da, så da er det ikke så mange som kan li behandlet på feil måte :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig. Hva folk velger å gjøre får være opp til dem (snakker ikke om vold), eller om hva de mater hunden med. Jeg kan godt komme med tips hvis sjangsen byr seg, men ellers blir det meste bare med tankene. Jeg syns jo ikke det er noe særlig at veninna mi mater hunden sin med frolic, men det er opp til henne å avgjøre. Har sagt at det ikke er det beste å bruke osv, men blir ikke helt hysterisk hvis hun ikke hører på meg.

Ser ofte folk som gjør mange klassiske feil, og jeg tenker at det er ganske typiske nybegynner feil. Men jeg ingen offentlig hundetrener så hvis ikke folk spør, blander jeg meg ikke.

Ja, det er sånn jeg gjør det også. Ble litt frustrert med de to eksmplene jeg nevnte, for jeg ble usikker på om eier så selv hva hun gjorde og om jeg burde gjøre henne klar over at hunden hang etter halsbåndet eller ikke. Men det kunne like godt de to vennene hun hadde med seg ha gjort også...

Laika: Nei, sånt blir jeg bare veldig lei meg over :D Opplevde en gang en hund som så min hund i det den fikk beskjed om å sitte eller noe. Så tok eier og la den i bakken og brølte nei til den de 50 meterene det tok meg å komme meg vekk derfra.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kommer veldig ann på situasjonen her også. Og hva som skjer.

Andre treningsmetoder respekterer jeg selv om jeg er i mot det. Eiere har forskjellig syn på både hundehold og oppdragelse, og feier der for min egen dør. Vet jo også at metodene jeg bruker på min ene hund, ikke fungerer 100% på en annen, så justeringer må til.

Har vært opp i ulike situasjoner hvor jeg har blitt provosert av eier til innblandet hund.

Gikk tur sammen min søster og bc'en min hos min mor. Ca. midt i turen kommer det en springer spaniel løpende mot min hund løs, og ser ikke eieren med det første. Springeren knurrer litt og er anspent, men bc'en er rolig og ikke int i noe bråk, så tar tak i halsbåndet til springeren mens søsteren min tar bc'en litt bort. Ser eieren kommer og snakker litt irritert til bikkja. Jeg sier ingenting enda, at hundene kommer seg løs kan skje, å ville ikke dømme på forhånd, og det gikk bra denne gangen. Men når eieren kommer helt bort så sier han " du må bare ta tak i han å spark den vekk alså", "han lærer ikke at det ikke er lov om han ikke får det banket skikkelig inn" eller noe i den duren. Kjente jeg ble rimelig irritert, og sa bare at jeg bruker ikke slike metoder på min hund, og har ikke tro på at vold mot hundene gjør noe som helst bra. Skulle gjerne ha sagt mer, men han ble litt paff. Rodde en god stund om at han var int i å trene mer positivt og mente ikke å banke den som i å banke den osv. lot vær å si no mer å gikk bare.

Jeg banker ikke min egen hund og ivartfall ikke andres hund. Rare mannen. Fin hund da.

Andre episoden som var litt spesiel va nå nylig hvor jeg og hund + venninde og hund gikk tur sammen på en tursti. Så vi en man litt lengere fram som hadde litt passeringsproblemer med hunden sin når en labbis gikk forbi så han gikk ut til siden. Vi observerte alt,da vi har hunder som også trenger passeringstrening og tar ting i god tid. Fortsetter og følge med og hunden sitter og ser på eier som snakker til den eller noe når labbisen hadde passert. Når passerende forsvant litt bort,så klapser eieren til hunden i huet (type bitch slap?) vi ble helt paffe! hva i alle dager gjorde han det for.. hunden satt jo der bare. Han gikk en annen vei,så passerte ikke oss, men vi fant ut at han ville belønne hunden sin for å bli vill med andre hunder, og få straff for å sitte og ta kontakt.

Annet enn dette har jeg ikke sett mye spesielle opplevelser enda, men er mye rart der ute. Fei for sin egen dør så lenge det er mulig. Men vanskelig å beholde det i situasjoner hvor man blir satt ut i 2010 med all den fine forskningen på dyretrening.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg var en gang ute med min ene siberian da en mann kom forbi med en drever. Dreveren begynte å bjeffe, og gjorde utfall mot oss (tydelig fryktaggresjon). Mannen tok da hunden etter halsbåndet og halen. løftet hunden opp i brysthøyde på seg selv, og slengte den i bakken. Jeg ble så sint at jeg ropte (uten å tenke meg om) IKKE RART DEN HUNDEN UTAGERER MOT ANDRE NÅR DU BEHANDLER DEN SÅNN!! DEN lærer jo at hunder er farlige!!! Etter det gikk den mannen alltid en annen vei om vi måtte han på tur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ellers er jeg også nysgjerig på hva dere tenker om dere ser valper på 14 uker ute på tur i bånd, er det vanlig?

Jepp, det er helt normalt. Håper jeg i alle fall. :P Jeg har alltid gått tur med mine valper, helt fra jeg har hentet de. Og når de er 14 uker er de tross alt over tre mnd, og jeg mener og har opplevd, at de utmerket klarer å gå turer da. Noen ganger har jeg de løs dersom miljøet tillater det, andre ganger i bånd. Når de er så gamle har de også fått være med på skogsturer på over en time også, uten at jeg ser noe som helst galt i det. Vi tar det selvsagt da i valpens tempo. Å være ute - om det er i bånd eller ikke, er helt naturlig for en valp. Og valper er ofte vant til å være ute i timesvis fra de kommer fra oppdretter. Om denne utetiden tas i skogen eller i bånd i en by, ser jeg kun positive ting med.

Når det gjelder å si fra til andre ang deres hundehold, så er jeg nokså forsiktig der. Jeg er ikke en som typisk sier ifra om slikt, men hvis det er noen jeg kjenner litt (ikke mye og godt, men litt), så kan jeg hinte om hvordan jeg mener ting bør gjøres. Jeg kan si at "sånn og sånn gjør vi det, og det fungerer kjempefint". Eksempelvis burbruk; vi har endel bekjente som relativt nylig har skaffet seg hund/skal skaffe seg hund, og når de da forteller at de har kjøpt bur, er jeg snar med å si at vi også har bur, men at vi kun bruker det i bil. Og at inne går hundene løse, og vi synes at det fungerer topp. Jeg sier ikke til de at jeg synes det er en skam å bruke bur (med lukket dør), og at de er dyreplagere. Jeg forteller bare om alternative måter å gjøre ting på.

Et annet eksempel kan være slike bekjente som kommer og sier at vi har veloppdratte hunder, og forteller at de selv har litt problemer. Da kan jeg si at når man trener kan man gjøre sånn og sånn (bruke godbit, gi hunden godbit og ros når den har vært flink), og anbefale et kurs. Og nei, jeg anbefaler ikke canis-kurs til folk som skal ha en jakthund og som i utgangspunktet har tenkt å trene med det lokale jakt og fiskelaget (som i rykk og napp og deng), jeg anbefaler noe mer "moderat". :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Når det blir 6 siders diskusjon utav en tråd med ett enkelt råd om at rasenavn skrives med liten forbokstav, tenk hvilke konsekvenser det skal bli om man begynner å fortelle folk om hvordan de bør eller ikke skal trene sin egen hund.. Er det rart det er krig liksom :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*ler* Er det ikke derfor hundeforum klarer å holde seg gående? Er vel bare å nevne CM, så får vi se hvor mange sider det kan bli, eller det har vel kanskje allerede blitt gjort;P

Ellers er jeg ganske så enig i det som skrives. Prøver å lære meg å ikke ta det innover meg når jeg ser feilbruk av straff (timingen burde jo i det minste være riktig om en skal oppdra på den måten,gh). Synes det er fint i de situasjonene dere klarte å si i fra, jeg, muligheten var jo rett foran nesa på dere da :D Noen ganger er det kanskje akkurat det noen trenger å få vite. Jeg ville satt pris på å få vite det om jeg var i ferd med å gjøre noe ille mot hunden, så sant jeg fikk vite hvordan jeg heller skulle gjøre ting. Høres bra ut med "jeg gjør sånn", i stedet for "du gjør alt feil!". :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er ikke lenge siden jeg nesten havnet i slosskamp ( :D ) med et STORT mannebeist som banket opp Rottweileren sin i parken her i byen. Jeg ble nesten litt skremt av meg selv etter at jeg kom hjem, fikk roet meg ned og tenkt over hva som egentlig skjedde :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oi, han ville ta deg og? o.O

Han ville ha seg frabedt å bli kjeftet på av ei ung tispe som meg sa han, mens han kom mot meg å viftet med kjettingbåndet som han brukte som treningsbånd til den stakkars Rottisen sin. Jeg ga meg ikke å gikk mot han mens jeg bannet og skrek ut at slike som han burde aldri ha fått lov til å anskaffe seg hund. Han rett og slett julte opp bikkja si fordi hun løp ut ett par ganger da han trente "fri ved fot". Det svartnet helt for meg når jeg så det og jeg slapp både barnevogn og mine egene bikkjer og stormet mot han mens jeg brølte ut all sorgens gloser og banneord.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
    • God dag. Jeg skriver her fordi jeg trenger råd og tips for en hund som kan beskrives som vanskelig. Selve teksten kommer etter oppsummeringa: Oppsummert: Hund på 5 år. Hunden lager veldig mye lyd i de aller fleste situasjoner. Det er trent på å stoppe dette med ignorering, belønning for å være stille, rolig, det er brukt omvendt lokking , med mer. Ikke fungert. Hunden er aggresiv mot en del ander hunder. Trening og kjemisk kastrering har ikke hjulpet. Hundens adferd ødelegger de fleste aspekter av livet til eier.   Så jeg har en hund som er veldig energisk og med mye lyd. Det er en gjeterhund, hannkjønn, på 5 år. Energisk går fint. En hund som er hyper, vil leke, spretter rundt i sofaer og maser går egentlig helt greit. Det som derimot er et stort, stort problem, er lyd. Først og fremst bjeffing, men også mye piping. Ikke bare har jeg fått hørselskade av det som hvis verre kan gjøre at jeg sliter med å være sosial, dra på butikken, arbeide, med mer, men det går utover meg mentalt og påvirker alle aspekter av livet mitt svært negativt. Adferden går på at det bjeffes for eksempel når biler kjører forbi utenfor huset. Før var det bare en spesifikk nabo som det ble bjeffet mot og det var ingen måte å avverge det på som jeg fikk til selv de få gangene jeg visste bilen ville passere på forhånd. Nå er det de fleste biler. Det varer jo bare 2-3 minutter med intens bjeffing, stramline hvor han kveler seg selv og røsker tak i båndet hvis han står ute. Er han inne prøver jeg å avverge det, men han vet lenge før meg at en bil er på vei forbi og det er omtrent umulig å reagere fort nok. Men det er trent på at han var ros og belønning for å være stille når noen kjører forbi, når han bjeffer brukes det innkalling og han får ros og belønning for å komme til meg og for å være stille. Det virker til å ha null effekt utenom de gangene han reagerer. Andre ting som gir bjeffing ute er hvis jeg driver med arbeid utenfor rekkevidde for båndet hans. Han kan bjeffe i timevis uten stopp. Det skjer ikke alltid at det er timevis, men det alltid en del bjeffing og det varer alltid minst 10 minutter. Han kan fint ligge å se på og følge med, men det er sjeldent han gjør det uten at jeg blander meg inn. Han bjeffer også da mye mer mot naboen, hvis hunden der er i hagen, selv om han ikke ser den hunden, hvis jeg er ute. Hvis han ligger rolig og får ros for det vil det alltid, hver eneste gang, føre til at han bjeffer kontinuerlig etterpå. Jeg må dessverre si at den eneste måten jeg får han til å være stille, etter årevis med trening på at han får ros og belønning for å ligge stille å følge med, er å fysisk ta tak i han. Løfte han opp, eller legge han i bakken er eneste muligheten. Alternativet mitt eller ser å låse han i bilen mens jeg holder på ute. Selv om jeg ikke har naboer tett på, så forstyrrer det langt unna. Jeg har sett folk som jeg vet bor mange hundre meter unna kjøre forbi og snu hos naboen og tilbake igjen, som der ser ut som bare ville sjekke hvorfor det er så mye lyd her og om en hund står alene i en hundegård eller lignende. Så dette her plager folk som bor minst 400 meter unna. Hvis jeg skal gjøre ting ute, så vil jeg ikke låse hunden i bilen i 8 timer i strekk. Dette her har over de siste årene gjort at jeg på generell basis har gjort veldig lite ting ute. Annslagsvis har jeg ting jeg lett kunne ha fikset ute for et år siden, som har blitt verre og nå vil koste meg mye mer tid, energi og penger å fikse. Verdier for sikkert 50 000 er da ødelagt over at jeg verger meg mot å bevege meg ut for å gjøre ting. Så til dette punktet: Hva kan man gjøre? Jeg har i årevis prøvd å forsterke positiv adferd med å belønne og rose da han er rolig, men hver eneste gang det har blitt gjort i alle år, har det ført til bjeffing. Nå orker jeg ikke gjøre det da han er stille, så han får ikke ros for det, fordi da må jeg fysisk ta tak i han for at lyden skal gi seg. Det neste er jo å være hjemme alene. Han klarer seg helt greit med å være hjemme alene hvis jeg drar tidlig. Men det må være før 8, ellers blir det enormt leven som jeg ikke tror gir seg med det første. Før det er et par bjeff så ok. Det virker da heller ikke som han bjeffer like mye på alt som skjer utenfor huset, men det er nok en del på noe da også. I fjor, etter at han ikke hadde vært så mye alene på 3 måneder, fikk han det for seg at han skulle bjeffe da jeg kom hjem. Jeg har aldri gått inn da han har bjeffet. Det tok to uker før han roet seg og et par måneder før han nå igjen nesten ikke bjeffer da jeg kommer hjem. Første to dagene satt jeg og ventet i bilen i over tre timer før han ikke bjeffet mer. Nå bjeffer han kun da jeg først er ved dørhåndtaket. Dette er noe jeg synes er helt greit. Men den opptreningen igjen for at den bjeffinga skulle gi seg var ekstremt demotiverende. Jeg måtte avlyse alle andre planer for dagene og ofte gjorde det at jeg heller ikke hadde tid til å gå tur med hunden, fordi hele kvelden var borte. Reiser jeg bort senere på dagen og kvelden er det ekstremt slitsomt. Jeg får en hund som er hyper, bjeffer i et sett og som er stresset resten av dagen. Det virker da også som han bjeffer ekstremt mye på alt som skjer utenfor huset mens jeg er borte. Da han var valp trente jeg på å være ute i korte turer og kom inn igjen da han ga seg med å bjeffe. Jeg utvidet det gradvis, men det tok langt tid før han ga seg med å bjeffe. Før jeg til slutt bare måtte «hoppe i det» og la han være hjemme alene, så kom vi aldri under 10 minutter med bjeffing.  Samme hvor mye mental trening som var gjort føre eller hvor lange turer som var gått. Så hva kan jeg gjøre her?  Hvilke andre tiltak er det? Neste punk er lyd innendørs. Han bjeffer ikke så mye inne, «sånn egentlig». Det er når det går forbi noen med hund, med søpledunker og på de fleste biler. Før var det som sagt bare en bil, men nå er det så å si alle. Til gjengjeld bjeffer han ikke like lenge inne som han gjør ute, men lyden er veldig, veldig høy. Det er trent på å avverge situasjoner med innkalling, holde oppmerksomheten borte fra det utenfor, hundetrening og generelt belønning når han er stille. Jeg har for lengst gitt opp muligheten for at han forholder seg rolig og ikke springer til vinduet for å følge med. Dette er samme problemene som ute, sånn generelt. Hovedproblemet, sånn generelt, er jo når det er besøk. Det her gjør at jeg nesten aldri drar på besøk til noen og så å si aldri har besøk eller inviterer folk hit. Det er få som takler å være hos meg, eller som takler å ha han i huset. Det betyr at i praksis må jeg sette han i bilen for seg selv de fleste ganger noen er på besøk. Det varierer fra dag til dag, person til person, men det er ekstremt slitsomt i til og med de beste tilfellene. Når noen kommer er det enormt med bjeffing og noen ganger også hopping. Det er trent på at han ikke får oppmerksomhet av de som kommer på besøk eller meg når han hopper, men hvis jeg ikke gir alle som kommer på besøk hit hørselvern før dem kommer inn døra, er det umulig å ignorere bjeffingen. Personer med apple watch får beskjed om at miljøet dem er vil gi varig hørselskade ganske kjapt etter dem kommer hit. Det er da trent på å ignorere han, så godt det lar seg gjøre, men det er umulig. Han kan som sagt bjeffe timevis på egenhånd hvis det ikke blir tatt tak i. Ingen jeg kjenner er villig til å stå i gangen min i timevis for å vente på at en hund gir seg med å bjeffe. Når man sitter og prater senere, da første runde har roet seg litt, bjeffer han hele tiden når det snakkes. Han har mye lettere for å være stille hvis ingen snakker. Han krever konstant oppmerksomhet og hvis ikke folk tar på han, leker med han, eller bruker kommandoer som han får noe for, så vil det være konstant lyd. Det er trent på at han skal ligge stille, uten å bjeffe, eller bare sitte rolig. Det funker helt til han får ei belønning eller helt til han føler det har gått for langt tid uten belønning. Han blir roligere etterhvert med besøk, men det tar timevis. Fort en 2 til 3 timer, noen ganger lengre. Jeg hadde flere på besøk her for en stund siden. Da hadde jeg før på dagen gått over en time med han, vært 1,5 timer i en hundepark vi hadde leid så han kunne springe fritt og drevet en halvtime med mental trening. Han begynte å bli rolig 4 timer etter at gjestene kom. Ikke har jeg tid til å bruk så mye tid hver gang jeg skal ha gjester over, men likevel er han ikke rolig før de fleste besøk er ferdig. Han har ikke blitt noe bedre på dette i det hele tatt. Jeg får også alt for sjeldent besøk til at det kan trenes på ofte og jeg har ingen måte å gjøre så jeg kan få besøk veldig ofte heller. En av grunnene til det er jo at det er umulig å snakke sammen eller på noen måte ha det normalt sosialt med noen hvis man også skal trene på dette. Dette medfører også store problemer med hundepass også, hvor da foreldrene mine generelt ikke orker bråket. Dem kan ikke ha besøk, det er lyd hver gang noen er ute og noen inne. Du kan ikke reise på butikken uten at den som er igjen hjemme omtrent mister hørselen. Det er blitt så dem ofte både gir kos, oppmerksomhet og belønninger når han bjeffer, fordi dem klarer ikke lengre lyden. Det forsterker jo så klart bare adferden, men alternativet for dem er å låse han ute i bilen mesteparten av døgnet. Alternativet for meg er at jeg aldri får møtt venner hvis jeg ikke har noen muligheter til hundepass. Hva og hvordan skulle man trent på det her? Hva kan man gjøre? For å gjøre lista enda lengre er det også et problem med aggresjon mot andre hannhunder, og i tillegg noen tisper. Forsøkte nå kjemisk kastrering for å se på effekten av det og det hjalp ingenting. Ikke på noen av punktene over og heller ikke på dette. Det virker faktisk som aggresjonen, spesielt mot noen tisper og visse hundetyper har blitt verre. Vi var en del i offentlige hundeparker da han var valp. Det gikk veldig bra veldig lenge, men det var noen krangler som han ble tatt i. I tillegg har det vært flere, da spesielt småhunder, som har gått rett til angrep på han. Senest i fjor vinter var den som sprang løs og kastet seg rett i strupen på han. Han har også blitt angrepet av en aggresiv labrador to ganger, men merkelig nok er ikke dette hundetypen han reagerer mest på. Han er også veldig dominant, noe som også gjør ting utfordrende for andre som også er det. Han deler ikke på godbiter eller leker med egentlig noen andre hunder, annet enn kanskje to. Her har jeg trent med omvendt lokking, avbryte blikkontakt, holde oppmerksomheten hans på kommandoer og oppgaver, belønne for å ignorere og andre ting. Det virker til å ha hatt minimal effekt på adferden. Det gjør at det veldig få andre hunder jeg tørr å slippe han til. Her også lurer jeg på hva man kunne ha gjort for å forbedre dette? Det her er det desidert minste problemet, men det er heller ikke særlig positiv opplevelse for meg, andre hundeeiere eller de som vil passe han. Så er det effekten på meg da. Det her er ikke lett. Jeg har jobba mye med det i perioder, men nå er dette bare ting jeg finner meg i. Jeg har ikke energi, spesielt mentalt, til å forholde meg til det. Bjeffingen får meg som oftest sint og frustrert. Det kreves energi for å bare holde igjen når det bjeffes på det meste fra å fysisk slå, sparke og kaste hunden i veggen. Spesielt da fysisk bli holdt fast , bli skreket til ol er de eneste tingene som stopper adferden, annet enn tid. Jeg har ikke nerver igjen til å la det holde på og ikke energi igjen til å fikse det. Man må takke nei til en del sosialt, fordi det er vanskelig med hundepass og hunden sliter med å være alene på kveldstid. Det gjør at man blir invitert med på mindre ting og det sosiale nettverket minker. Drev på med noe med hundetrening, men det kræsjet med andre ting jeg prøvde på med trening og sosialt. I tillegg er hørselskaden sånn at slike miljøer, i hvert fall regelmessig, kan bli veldig slitsomt. Jeg har da heller ikke ofte besøk og det er så klart mer sjeldent pågrunn av alt bråket og styret. Bare det å dra på besøk hos noen betyr at hunden må være låst i bilen fordi lyden og energien blir alt for mye ellers. Jeg kan heller ikke generelt være med andre hundeeiere, fordi det er en større sjanse for at han reagerer negativt enn positivt på andre hunder. Av alle mine beste dager siste årene er alle uten hund. Har jeg en dårlig dag har den aldri blitt bedre, bare lik eller dårligere. Har jeg en god dag blir det aldri bedre, bare på det beste lik, men alt for ofte dratt ned til en middels eller dårlig dag. En middels dag er de eneste som innimellom blir bittelitt bedre, men alt for ofte blir også disse dagene dårligere. Det pipes også mye til tider, og det og bjeffingen har fått meg innimellom låst innpå badet for meg selv for å komme meg unna. Jeg kjenner at hele meg krymper sammen, hvor jeg nærmest søker en fosterposisjon og hvor jeg blir sittende å glane på ingenting på telefon, på noen dumme mobilspill eller lignende. Hjernen min «kortslutter» og jeg får bare ikke til å fungere ordentlig. Det går utover husarbeid, hunden så klart, og andre obligasjoner jeg har. Ikke minst tar det bort tid fra faktisk avslapping og restaurering, fordi jeg kjenner kropper er superstressa og jeg får ikke til å sette på en film eller gjøre noe som slapper meg av. Jeg har gått i lengre perioder med et stress som noen ganger presser i brystet, eller gir meg hodevondt nok til at jeg bare vil legge meg i et mørkt rom alene resten av dagen. Akkurat nå har jeg det siste året også hatt et problem med et bein som forhindrer meg fra å gå lengre turer uten å ta medisiner. Sånn som det ser ut nå vet jeg ikke om det vil bedre seg og det er ikke funnet noen reel årsak til problemet. Det gjør jo også at man må være mer kreativ på å få ut energi fra hunden, men at det også da generelt er vanskelig å gi det som trengs. I tillegg flyttes det til enten ei leilighet eller rekkehus pga jobb og den lyden vil ikke kunne fungere i noen av delene.   Så det her er det hele. Bare mer enn 3 hele A4 sider med tekst. Jeg har tenkt til å kontakte noen hundeinstruktører for å sjekke hva man kan gjøre noe med. Siste to dagene nå har han ikke vært så ille, så man glemmer fort hvordan det er på det verste. Jeg kunne også skrevet mye mer, men det her er alt for langt fra før.  Alle tips for hva man kan gjøre tas gjerne i mot, men jeg tror jeg må se på en løsning med omplassering, hvis mulig. Samme hvor glad man er i dyret, så tror jeg ikke jeg klarer mer. Spesielt da ikke mine foreldre orker å være hundepasser særlig mer og jeg også skal flytte.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...