Gå til innhold
Hundesonen.no

Ny bruker - trenger hjelp


timonpus

Recommended Posts

Hei, har en hund som heter Rocky. Blanding av border terrier og portugisisk vannhund, kjempe hund som er snill som ett lam. Litt ugrei til tider, for han er så energisk. :hmm:

Men nå ha jeg tatt til meg en kattunge som er mellom 6 eller 7 uker, den hadde det ikke bra der den var. Skittent og urent hele greia. Den sliter med midd i ørene, men den får behandling. Men lurer på om noen kan hjelpe meg litt, for den spiser ikke alt for mye. Den får morsmelkerstatning, tørrfor og vann hvis den vil ha, men han går rundt og skriker en del og sutter på kjeder og øreflipper. Vet den skulle vært hos moren til den var minst 12 uker, men de forholdene den var i er ikke gunstig i og med den har midd og andre diverse symptomer på andre ting den får behandling.

Jeg er bare 18 år, har hatt katter hele livet. Den eldste katten jeg har er også 18 år, og hatt den hele livet. Men denne katten som er 6 -7 uker er ett rart tilfelle.

Hvis noen har noen linker eller nettsider som kan hjelpe meg så hadde det vært kjempe fint :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

At den skriker en del er i hvertfall normalt, den skriker nok etter moren sin.

Nå har ikke jeg sånn utrolig god peiling på så unge katter, men vi hadde kull på en katt i stallen hvor de vokste opp i en boks. Og for å si det sånn, vi hørte dem hele tiden!

Om du har vært i kontakt, eller skal, med dyrege så kan h*n også sikkert hjelpe deg på vei!

Hvertfall, velkommen til sonen :hmm: Og vi vil se bider av både katt og hund :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei og velkommen til forumet :hmm:

Når ting ikke er så hektisk lengre kan du jo presentere hunden din med litt bilder og sånt? Pusen også selvfølgelig.

Håper alt ordner seg for den lille pusen. Hvis jeg var deg ville jeg hatt tett oppfølging av veterinær i tiden fremover. Heller en telefon eller et besøk hos vetten for mye, enn for lite!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei og velkommen! :hmm:

Jeg har både flasket opp en katt og hatt katter som har vært for unge da de ble tatt fra mora andre ganger også. Om katten har vært hos mor til nå så har den nok fått i seg det den skulle der forhåpentligvis. Jeg har en katt nå som jeg fikk da han var 2 uker (funnet forlatt i garasje), den skreik pga sult til den fikk ordentlig morsmelkserstatning (fikk den på lørdagskveld og måtte gi den annet til jeg fikk kjøpt fra dyrebutikk), men etter det skreik den bare når den var sulten igjen. En katt på 6-7 uker har ikke behov for morsmelkserstating så om den virkelig er så gammel (du kan jo legge ut bilde så kan vi jo hjelpe deg med aldersbestemmelse om du er usikker) så da holder det med vann og et godt tørrfor for babykatter. Sannsynligvis så skriker ikke katten din av sult. Om den ikke har vondt noe sted (morsmelkserstatning gir ofte mageproblemer og små små katter greier ikke å gjøre fra seg selv heller, men 6-7 uker gamle gjør de jo det) så vil jeg tro den kan skrike etter mor og for selskap. Noen katter snakker mye mer enn andre også.

Ellers vil katter som har blitt tatt fra mor for tidlig ofte fortsette å "lete etter pupp" hele livet. Sutte på øreflipper, puter, gensere etc. Tror alle katter jeg har hatt som har blitt tatt fra for tidlig har gjort det faktisk...

Om jeg var deg så ville jeg tatt med katten for å få en skikkelig sjekk (men det har du kanskje allerede gjort siden den får behandlig mot øremidd?) og om alt så bra ut så ville jeg bare latt den få vann og et bra fôr for kattunge og latt den roe seg. Og så ville jeg lagt ut bilder her sånn at vi fikk se både kattene og hunden! Nemlig! :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk, takk :) Den har fått behandling hos dyrlegen, den skal følges opp jevnlig framover for midden sin skyld og for veksten så det ikke er noe galt med den. Morsmelkerstatning fikk jeg beskjed om og bruke pga at den var så liten og tynn, men skulle ikke brukes lenge.

Jeg skal legge ut bilder av hunden og katten :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk, takk :) Den har fått behandling hos dyrlegen, den skal følges opp jevnlig framover for midden sin skyld og for veksten så det ikke er noe galt med den. Morsmelkerstatning fikk jeg beskjed om og bruke pga at den var så liten og tynn, men skulle ikke brukes lenge.

Jeg skal legge ut bilder av hunden og katten :P

Da er den nok i de tryggeste hender hos deg! :)

Om du ikke har så kan det være en ide å skaffe zoolac i tilfelle den skulle få diare av morsmelkerstatningen (eller noe annet). Nå er vel dette et problem som er størst (og verst) om katten var yngre, men kjekt å ha uansett! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...