Gå til innhold
Hundesonen.no

Mistet en finger i hundeslagsmål


SusanneL

Recommended Posts

http://www.aftenbladet.no/lokalt/jaeren/1182284/Mistet_halve_tommelen_paa_hundeutstilling.html

Au da.. IKKE hyggelig lesing - og kanskje en tankevekker for folk som har hunder som kan "tenne" på andre når de står tett og blir streset på innendørs utstillinger.

Her er det jo såklart helt umulig å si hva som faktisk har skjedd - såfremt det ikke finnes vitner. Det er SÅÅÅ fort å bli bitt når man forsøker å skille to slossende hunder.

Og etter nesten 30 år i hundeverden er det fremdeles de enste synlige arrene jeg har etter hundebitt fra en akkurat slik hendelse. Ung og dum, en slossende blanding st.bernhard/border colle (så ut som en grønlandshund) mot en riesenschnauzer og min hånd imellom - ikke smart, og ikke spesielt behagelig, men akk så fort gjort!

Stakkars hundeeiere - men jeg synes dette er noe begge eiere må ta på egen "kappe".

Akitaen bør absolutt kunne forsvare seg mot en amstaff (og omvendt) - så eieres hender imellom vil bare være å betrakte som en ulykke.

Men hadde jeg hatt amstaffen hadde jeg vært livredd for at den andre eieren skulle krevd den avlivet, ja. Og da hadde plutselig bevisbyrden vært MIN for at det ikke var min som bet...?

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har selv blitt sittende fast i hundekjeft mens jeg har prøvd å skille slåssende hunder og det var helt klart ikke meg som var målet! Skal man putte henda oppi slike ting (som man jo gjør innimellom...) så får man ta den risikoen. Men vondt er det jo! Og tommel er vel ikke den enkleste fingeren å leve uten... Virker vel ikke som hun klandret hundene eller eier av den andre hunden heller. Aner ikke om det er noe hjemmel i å forlange avliving i en sånn sak uansett jeg da...? I mitt hode er det jo ikke det, men Norges lover og regler er ikke basert på logikk og rettferdighet...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes det sto veldig rart i teksten der jeg. Først står det at EIERNE fikk skilt hundene, så står det at hun er kritisk til arrangørene fordi hun ikke får vite hvem som eier hunden.. :whistle:

Så står det også at hunden som bet henne bet ETTER at hun hadde skilt dem, så står det at det var UNDER slagsmålet hun fikk bitt av halve tommelen.. Hvordan hun klarte å bli bitt av den andre hunden etter at slagsmålet ble stoppet er rart. Da må hun isåfall tatt tak i den andre eiers hund, og da er det kanskje ikke så rart hun ble bitt.

En veldig dårlig formulert artikkel ihvertfall!

Men ja.. Ulykker skjer overalt, og det er ikke det minste rart at det skjer på en utstilling når så mange hunder presses sammen i et lokale. Ikke rart noen blir stresset av det..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes det sto veldig rart i teksten der jeg. Først står det at EIERNE fikk skilt hundene, så står det at hun er kritisk til arrangørene fordi hun ikke får vite hvem som eier hunden.. :whistle:

Jeg tenker at hun kanskje var opptatt med noe helt annet enn å spørre dem hva de heter... hun hadde jo tross alt blitt kraftig bitt og hadde en skadet hund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg likte denne jeg da: "- Det var den andre hunden som angrep, og det er viktig for meg at det kommer fram, for polarhunder har et ufortjent dårlig rykte, sier hun."

Sloss ikke hunden hennes med en AMSTAFF, en sånn derre ekte KAMPHUND??? :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes dette er for alvorlig til at det kan tulles med, det er to raser med rimelig dårlig rykte på seg, som har barket i hop... Nå får jo virkelig hundemotstanderne blod på tann.

Forøvrig finner jeg det litt rart at eier av den andre hunden ikke oppga navn og adresse til en av de andre rundt den skadete, ba om tlf nr eller ba klubben ta vare på navn og nr, så h*n kunne komme i kontakt med den skadete. Det virker som om den personen bare forduftet, og DET er i hvert fall ikke bra!

Jeg har mine meninger, men de er nok ikke så politisk korrekte i hundeverden :whistle: Jeg vil ha litt mer fakta på bordet før jeg sier noe mer om de

Håper både hund og eier kommer seg raskt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Utrolig kjedelig sak. Ihvertfall når det er disse to rasene det er snakk om.. Verken polarhundene eller amstaffen trenger dette for ryktet.

Men at sånne ting skjer er det jo bare å godta. Om to hunder barker sammen, og en putter hendene i mellom er du heldig om du klarer å komme unna uten i bestefall ett rift.

Syns også artikkelen var klønete skrevet. Håper det ordner seg, og at ikke en sånn "fillesak" ødelegger no mer for rasene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...