Gå til innhold
Hundesonen.no

Lysløyperenn


SiriEveline

Recommended Posts

Skrevet

Sted: Sørkedalen Idretts- og Bygdehus, innerst i Sørkedalen ca. 8 km fra Bogstad Camping.

Tidspunkt: 19.00

Påmelding: Mandagen før, innen kl. 21.00, til Ellen Møller tlf. 22 68 29 66 / 995 11 451 eller mail: [email protected]

Startkontingent: Kr. 75,-. Betaling for alle tre løpene samtidig kr. 200,-.

(Bank 6022 05 08253)

Etteranmelding: Kr. 100,- (kan betales på stadion før start renndagen)

Lisens: Alle må ha lisens for å starte. Engangslisens koster kr. 50 og kan kjøpes på stedet.

Distanse: 3 km lysløype.

Klasser: Rekrutt 10-11 snørekjøring

Rekrutt 12-15 snørekjøring

Gutt/pike 12.13 år 1-spann

Gutt/pike 14-15 år 1-spann

Kvinner/menn over 16 år snørekjøring/1-spann

Premier fra Vom og Hundemat til alle rekrutter og beste tredel av de resterende klasser.

Arrangør: Norsk Trekkhundklubb

Hadde vært kjempegøy å få med noen soniser! :) Har selv vært med en runde med Tinka, så alle raser kan være med, de trenger ikke å trekke noe forferdelig liksom ;)

Da sees vi da! :)

Skrevet

Hva med å ha med når selve løpet er? :) Vi kommer mest sannsynlig en tur for å heie.

He he, skulle akurat til å skrive det sammen.

Noen som vet hvor mange av hundene som er med som egentlig ikke er så ivrige til å trekke? :)

Og hvordan er utstyrsreglene egentlig, man må kanskje ha stålkantfri ski?

Skrevet

Hva med å ha med når selve løpet er? ;) Vi kommer mest sannsynlig en tur for å heie.

Uff trodde virkelig jeg hadde klart å få med det! Der ser man, det er førskommende onsdag, altså 24. mars.

He he, skulle akurat til å skrive det sammen.

Noen som vet hvor mange av hundene som er med som egentlig ikke er så ivrige til å trekke? :)

Og hvordan er utstyrsreglene egentlig, man må kanskje ha stålkantfri ski?

Det er vel flest som er trekkvillig, men mange som ikke er raske og sånn heller. Og når jeg var med med lille dyret mitt sist så syntes folk det bare var tøft at jeg var med :) + at denne gangen skal jeg også være med med mamma's Kleiner, og han er ikke spesielt trekkvillig.

Blir jo bare til at man må stake mer ;)

Utstyrsreglene er vel få i sånne lysløyperenn. Viktigste er vel at strikken fra mennesket til hunden ikke har noe metall som kan treffe hunden i full fart. Ang. stålkanter så vet jeg ikke helt, tror da ikke det skulle ha noe å si. Men skal spørre tanten min for sikkerhets skyld.

Jo det er det ;)

Skrevet

Stålkanter er nok relativt fyfy, eller skal man helst ha en åpen krok på beltet så strikken kan utløses om man faller el. Ellers er det ganske fritt frem :innocent:

Skrevet

Stålkanter er nok relativt fyfy, eller skal man helst ha en åpen krok på beltet så strikken kan utløses om man faller el. Ellers er det ganske fritt frem :)

Snap-release er også godkjent :) Altså den kjente fra Baggen-belte, ihvertfall etter hva jeg og min tante kan tyde.

EllaogMaria, var du der? Så deg nemlig ikke!

Er forresten enig i at stålkanter er fyfy, men har man ikke annet, eller mulighet til å låne så burde det ha gått an å bruke på dette lysløyperennet :)

Skrevet

Er forresten enig i at stålkanter er fyfy, men har man ikke annet, eller mulighet til å låne så burde det ha gått an å bruke på dette lysløyperennet :)

Hunden kan da skades i løp og vel?

Skrevet

EllaogMaria, var du der? Så deg nemlig ikke!

Nei, jeg har pugget kjemi nå i mange dager, så jeg rakk det ikke :) Og dette var vel siste rennet i karusellen også?

Og stålkanter er kjempeskummelt..

Skrevet

Hunden kan da skades i løp og vel?

Selvfølgelig, men det er kun 3km og lydighet vektlegges litt mer. Og sannsynligheten for at hunden trekker hele tiden i 3km er jo større enn i lengre distanser. Og jeg går utifra at man selv tenker over risikoen med sin egen hund som man kjenner, hvis man velger å starte med stålkant. Men ville ikke anbefalt det nei.

Selv har jeg aldri brukt stålkanter, og heller ingen plan om det. Men så stoler ikke jeg på verken mine skiferdigheter eller min hunds forsiktighet. Men denne diskusjonen har vi jo hatt, og det er tydeligvis noen som mener at de stoler på dette i seg selv. Og at det har fungert bra i lang tid.

Nei, jeg har pugget kjemi nå i mange dager, så jeg rakk det ikke :) Og dette var vel siste rennet i karusellen også?

Og stålkanter er kjempeskummelt..

Det var siste rennet ja :) Skulle ønske det var flere, men men! Nå er det jo barmarkssesong.

Du vet forresten ikke om noen som har en trekkhund som jeg kan bruke litt/masse?

Skrevet

Du vet forresten ikke om noen som har en trekkhund som jeg kan bruke litt/masse?

Hmm.. Hva med å sende en mail til en av kontaktpersonene i klubben? Tror det er noen som har hunder de ikke bruker veldig mye, så da kunne du kanskje fått noen tips der :) De har gjerne litt bedre oversikt enn meg.

Skrevet

Hmm.. Hva med å sende en mail til en av kontaktpersonene i klubben? Tror det er noen som har hunder de ikke bruker veldig mye, så da kunne du kanskje fått noen tips der :D De har gjerne litt bedre oversikt enn meg.

Ikke dum idé, har jo lagt ut litt annonser, og har jo allerede fått lånt en hund. Men det var mer sånn engangstillfelle :blink:

Men skal sende litt mailer jeg ja :(

Skrevet

Ikke dum idé, har jo lagt ut litt annonser, og har jo allerede fått lånt en hund. Men det var mer sånn engangstillfelle :D

Men skal sende litt mailer jeg ja :(

Si i fra om du finner en da :blink: Og om du vil være med på treningene NTK har en gang i uka er det bare å slenge seg på! (Og den fantastiske turgruppa planlegger en tur i ikke altfor fjern fremtid :( )

Skrevet

Si i fra om du finner en da :blink: Og om du vil være med på treningene NTK har en gang i uka er det bare å slenge seg på! (Og den fantastiske turgruppa planlegger en tur i ikke altfor fjern fremtid :( )

Ja lurte litt på den treningen, hva er det som foregår og hvor? :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...