Gå til innhold
Hundesonen.no

England, Skottland og Wales


tm100001

Recommended Posts

Skrevet

På skolen skal vi ha en presentasjon om England, Skottland og/eller Wales. Vi skal late som vi skal dit eller har vært der, altså som vi er turister. Presentasjonen skal ta 5-10 minutter, og man kan bruke enten PowerPoint eller plakater.

Vi skal fortelle om hvilke byer man kan beøske, hvorfor det er spennende å dra akkurat dit, hvilke severdigheter stedene har, hvem det passer for, hvorfor vi vil besøke stedene, hvorfor vi vil se akkurat disse turistattraksjonene og fakta, som folketall, språk/dialekt og historiske øyeblikk.

Jeg har aldri vært der, og jeg har såvidt begynt på presentasjonen, så nå trenger jeg hjelp :icon_confused:

Hvordan kan jeg gjøre dette (helst ikke fortell alt, litt må jeg få til selv også! :wub: )? ;)

Skrevet

Jeg ville begynt med å google landene, evt sjekke wikipedia. Så ser du etterhvert om det er noe du vil legge spesielt vekt på, hva du synes er mest interessant osv. 5-10 min er egentlig ganske kort tid så husk at du ikke får tid til å gå i dybden på alt. Og husk (om du velger pp) lite skrift (og stor nok skrift!) på hver side, bruk heller flere sider. Bilder og illustrasjoner gjør en presentasjon mer spennende.

Skrevet

Jeg var en måned i Wales da jeg var yngre faktisk, og det er et veldig interessant land! Jeg bodde i hovedstaden Cardiff, men var også utenfor byen et par ganger og fikk sett litt av den walisiske landsbygda samt en gammel gruveby (gruvedriften var veldig sentral i Wales tidligere, og de siste gruvene ble vel lagt ned mot slutten av åttitallet).

Wales har et veldig særegent språk - walisisk. Det er overhodet ikke likt engelsk, men tilhører derimot den keltiske språkfamilien. Som samisk i Norge, har det ikke alltid vært like jevt å ha walisisk som morsmål. I en periode ble engelsk derfor veldig dominant, men i de siste årene har det blitt stadig mer populært å beherske walisisk igjen. Veiskiltene er på både walisisk og engelsk, det er radiokanaler på walisisk, foreldre ønsker at ungene skal lære walisisk selv om de selv ikke har walisisk som førstespråk, også videre.

Wales har en gammel historie (de første menneskene kom dit ca. 29 000 år før Kristus), og det er mye historie fra middelalderen du kan ta tak i om du ønsker det. Fra middelalderen kommer også en del av "turistattraksjonene", for eksempel Cardiff Castle. I tillegg har de veldig variert natur - fra de spesielle strendene (forskjellen på flo og fjære er veldig stor, så det er høye klipper over sandstrendene) til gruvedalene til fjellene. De gamle gruvelandsbyene er også ganske særegne (selv om det finnes tilsvarende i Nord-England), for eksempel de i Rhondda-dalen.

Om du ønsker å skrive om Wales, kommer det jo opp mye om du Googler litt, men her er et par utgangspunkt:

http://www.snl.no/Wales

http://www.snl.no/Wales/historie

http://www.snl.no/Cardiff

http://www.visitbritain.no/destinations/wales/index.aspx

http://www.visitbritain.no/destinations/wales/deg.aspx

"Tåler" du å lese på engelsk, er kildemulighetene selvfølgelig mye større! :icon_confused:

Skrevet

Kan dere ikke velge Nord-Irland? Skandale! :icon_confused:

Jeg ville valgt å konsentrere meg om ett land. Skottland er jo veldig fint. Du kan f.eks. plukke ut et par steder som representerer ulike deler av landet. Skottland har mye fin og variert natur: highlands og lowlands osv, kysten, ben nevis(Storbritannias høyeste fjell). Du kan "besøke" storbyer(Edinburgh eller Glasgow f.eks.) og landsbygden/mindre byer. Nevne dyr landet er kjent for(skotsk høylandsfe f.eks.), og historiske øyeblikk(Battle of Stirling Bridge/William Wallace("Braveheart"), Skottlands rivalisering med "storebroren" England, Mary queen of scots ( http://no.wikipedia.org/wiki/Maria_I_av_Skottland ). Se nærmere på historiske steder som Stirling castle, Edinburgh castle. Nevne typiske skotske matretter(haggis) og whisky(:wub:), annen skotsk kultur(kilt, sekkepiper).

Ehm, rotete brainstorming, men... ;)

Skrevet

Oi, du har jo et hav av muligheter! Første bud (som alltid i slike ting) er å begrense temaet VELDIG!

Wales for musikkinteresserte, for eksempel, eller Skottland for laksefiskere, etc. Jeg har vært i alle landene (sist Wales nå i helga, faktisk) og bor i Oxford og turnerer England ut herfra for tiden, så det er bare å spørre om det er noe. Har snart vært turist i alle fylkene i England. :icon_confused:

Skrevet

Hei hei!

Jeg bor i Skottland, nærmere bestemt East Lothian utenfor Edinburgh. Edinburgh har det fineste fjellet ever å gå tur på, hvis du vil ha noen bilder så er det bare å sende meg en pm :icon_confused:

Skrevet

Edinburgh har det fineste fjellet ever å gå tur på, hvis du vil ha noen bilder så er det bare å sende meg en pm :icon_confused:

Haha, det skal jo ikke mye til i dette landet. :wub: Men fin by ja.

Skrevet

Hei hei!

Jeg bor i Skottland, nærmere bestemt East Lothian utenfor Edinburgh. Edinburgh har det fineste fjellet ever å gå tur på, hvis du vil ha noen bilder så er det bare å sende meg en pm :icon_confused:

Psst. ;) Veldig fine turforhold i Torridanområdet. :wub: Da jeg var der for noen år siden hadde jeg nemlig med meg fjellstøvler i bagasjen, hehe.

Skrevet

Tusen takk for alle svar. Kanskje noen kan ta seg tid til å lage en liten liste med det jeg burde få med? Innledning, hva som burde være med, hoveddel osv. :whistle: Skottland hørtes greit ut å skrive om, tror jeg velge det :whistle:

Skrevet

Dobbelpost :ahappy:

Har bestemt meg for å "reise" til Edinburgh, og kanskje andre steder i Skottland. Tenkte jeg skulle "besøke" Edinburgh castle. Noen som har vært der og kan fortelle litt? Hvem det passer for og sånt? :ahappy:

Skrevet

Litt å ta utgangspunkt i fra meg:

Edinburgh har "The royal mile", som er bakken opp mot slottet, og har masse gamle bygninger og butikker i gammel stil. Slottet er tilgjengelig for publikum, og presenterer masse god info om historien til slottet.

http://www.edinburghcastle.gov.uk/

Edinburgh er såklart en veldig allsidig by, med mye historie bak seg, samtidig som det er bygget opp en moderne by med alt man finner i de fleste byer i dag, som kinoer, kjøpesentre osv.

Fra Edinburgh kan man gjerne ta en dagstur til Stirling. Stirling er kjent som en bastion i Skottlands historie, og har et par kjente slag, blant annet slaget ved Bannockburn. Bannockburn ligger litt utenfor sentrum, og har et senter som forteller hele historien rundt Stirling og slaget. Her ligger også Wallace Monument, til ære for William Wallace, som er kjent som Skottlands største frihetsforkjemper (se gjerne Braveheart-filmen). Stirling castle er også verdt et besøk.

http://www.visitstirling.org/

Skrevet

Jeg besøkte Edinburgh Castle(gikk the royal mile og allting, hehe) og Stirling Castle senest i høst. Har vært i byene tidligere også. Først og fremst er Edinburgh en kjempefinby med mye flott arkitektur!

Det er flott utsikt fra f.eks. Stirling Castle, hvor du ser Wallace monumentet også. Ellers så passer det kanskje best for voksne mennesker og ungdommer, er ikke så veldig mye spennende for små barn(bortsett fra gavebutikken da :ahappy: ). Man må betale for å komme inn på begge slottene, og det er virkelig verdt å betale for en omvisning. Man får med seg masse flott historie :ahappy:

Skrevet

Kanskje noen kan beskrive naturen i Skottland til meg, eventuelt linke til en nettside om det? :ahappy:

Jeg bor litt øst for Edinburgh, og her har vi veldig mye "rullende åssider", jorder og gressletter, og mellomstore fjell med snø på toppen :ahappy: Jeg har masse bilder fra turer som sagt, og jeg kan vel legge ut et par her.. (Hvis du skal skrive om hovedstaden er jo dette lokalområdet, liksom...)

Disse bildene har heller ikke copyright, så føl deg fri til å bruke dem så mye du vil, jeg har tatt dem selv.

Ute på landsbygda:

DSC06546.jpg

DSC06552.jpg

DSC06554.jpg

DSC06570.jpg

Skal poste noen bilder fra Holyrood Park midt i Edinburgh også, må bare vente på photobucket, de tar sin tid! Stikker ut med bikkja imens :ahappy:

Skrevet

Det er jo andre her inne som har fortalt deg om the royal mile og slottet. Det er overraskende få mennesker i Edinburgh. Storbritannia er jo rimelig overbefolket i forhold til Norge, men Edinburgh har færre innbyggere enn Oslo! Det som for meg gjør Edinburgh spesiell, er at uansett hvilken retning du snur deg i, ser du en park! Når du står på toppen av Arthur's seat (Et fjell midt i byen, se bilder nedenfor :ahappy:) så kan man tydelig se at de tar vare på hundeeierne i denne byen :ahappy: Masse grønt og gamle bygninger gjør denne byen spesielt vakker.

Bevis:

Holyrood Park:

DSC06592.jpg

DSC06595.jpg

DSC06596.jpg

DSC06598.jpg

DSC06630.jpg

DSC06631.jpg

DSC06649.jpg

DSC06660.jpg

DSC06663.jpg

DSC06668.jpg

DSC06658.jpg

Bilder fra Royal mile:

St. Giles Cathedral:

DSC06689.jpg

DSC06706.jpg

DSC06690.jpg

Slottet:

DSC06699.jpg

Calton Hill:

DSC06711.jpg

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...