Gå til innhold
Hundesonen.no

Farge på katten vår


Tuskelusken

Recommended Posts

Jeg ville si at forskjellen på grå og blå er at de blå har blått pigment (nese/tredeputer) og blå/gule/gråblå eller lysebrune øyne. De riktig grå hundene (og kattene, kanskje?) har sort pigment og klart brune øyne.

Susanne

(Ikke sikker på at der er sånn på katter - men den på bildet ville definitivt kalles blå, ja)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville si at forskjellen på grå og blå er at de blå har blått pigment (nese/tredeputer) og blå/gule/gråblå eller lysebrune øyne. De riktig grå hundene (og kattene, kanskje?) har sort pigment og klart brune øyne.

Susanne

(Ikke sikker på at der er sånn på katter - men den på bildet ville definitivt kalles blå, ja)

Hva slags grå hunder finnes med svart pigment? Eksempelbilder?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva slags grå hunder finnes med svart pigment? Eksempelbilder?

IMG_6038.jpg

Symra er jo en sort beardis. Hun er grå i pelsen, men har sort nese. Blåe beardiser har lysere neser.

Jeg hadde engang en blå katt. Eller hun var blå/creme. VELDIG fin i fargene :icon_confused: Hun hadde også blå nese.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Symra er jo en sort beardis. Hun er grå i pelsen, men har sort nese. Blåe beardiser har lysere neser.

Er det det hun mener? Også akkurat når jeg hadde lært meg å kalle svarte beardiser for svarte, så er det altså ok å kalle de grå?

Tillegg: Jeg tror forresten ikke det finnes tilsvarende farge på katt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er katten vår grå eller heter fargen blå?

2a7agjo.jpg

Så fin katt! Vi hadde en som var akkuratt lik, faktisk. Han kom til og gikk i perioder, så han kunne jo ikke bli kalt "vår" da, han var en villkatt. Men en veldig kosen og snill :whistle: Fikk kattunger med vår katt, en blå sølvspotted hunnkatt og fikk fire kattunger, 2 blå og 2 blå sølvspottede :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så fin katt! Vi hadde en som var akkuratt lik, faktisk. Han kom til og gikk i perioder, så han kunne jo ikke bli kalt "vår" da, han var en villkatt. Men en veldig kosen og snill :aww: Fikk kattunger med vår katt, en blå sølvspotted hunnkatt og fikk fire kattunger, 2 blå og 2 blå sølvspottede :whistle:

Tusen takk for det, han er veldig fin ja. :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Denne da?? Ser blå ut med sort pigment ut for meg i hvertfall :aww:

Nei, mørk blå nese. :aww:

Kita å er jo blå, men med sort nese (ser da veldig svart ut for meg i hvertfall)

Nei, Kita har blå nese. På det bildet der er det veldig åpenbart for meg at nesebrusken er blå altså. :whistle:

Det er en genetisk umulighet å ha blå pels og sort pigmentert nese. Den blå fargen kommer av at det sorte pigmentet er blitt påvirket av et dilute-gen, altså har det sorte pigmentet blitt utvasket og blitt blått. En blå hund kan ikke ha sort pigment på kroppen. :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det er det jeg mente, Bardmand. Vi har klart grå (koksgrå sier mange) farge på pelsen, men de er sorte for oss. Sort pigment, brune øyne.

Meeen... Vi sier at Symra er sort/hvit, da - ikke grå/hvit. For det er det hun faktisk er, selv om hun faktisk ER grå/hvit.... :whistle:

"Fint skarre værra!"

Våre blå er genetisk blå (er diluted) som Mari her sier. De har blått pigment, blågrågulaktige øyne og er absolutt "annerledes" enn sorte - selv om pelsfargene visuelt er praktisk talt den samme.

Men ja - neppe det samme på en katt... I alle fall helt andre koder/navn og sånn på fargevariantene der.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*Kita er blå på nesa... og nå det er vind å sno....* synger og ler.... :aww: det SER veldig sort ut da, for et utrent øye :aww:

Veit jo at det er genetisk umulig :ahappy: men når den er bløt ser den foprtsatt veldig svart ut, når den er tørr derimot ser man lettere at den er blå :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nydelig katt!

Fargegenetikk på katt er jo i seg selv veldig interessant synes nå jeg. Blant annet mener jeg å huske at fargekoder hos katt ligger på kjønnskromosomene, noe som derfor er årsaken til at det kun er hannkatter som kan være oransje og kun er hunnkatter som kan ha skilpaddefarge. Vet ikke om det gjelder alle farger, men vet i hvertfall at med disse to fargene så er det slik. Fargegenetikk på hund er fordåvidt også dritspennende.. :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner ikke helt greia med farger jeg.. Java er registrert som svart og skal jo egentlig være det. Men hun er ikke det.. Hun er ganske grå i pelsen, men langt ifra sølv. Har sett på noen bilder av blå pudler (ikke godkjent farge) og syns hun ligner ganske mye. Hvordan kan jeg vite det? Høres litt bedre ut at hun er blå enn "dårlig svart" liksom :blink:

Er veldig lett å se den dårlige fargen hennes når hun er sammen med svarte pudler. Krøllene får det jo til å se litt annerledes ut å føler jeg..

Men i mine øyne er hun vakker uansett om hun er blå, grå eller bare dårlig svart da :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Maria: Jeg vet om flere hunkatter som er oransje, har hørt at det bare ofte er hannkatter :blink:

Men er det ikke noe med at det er sjelden hunkatter er helt oransje, de har hvite tegninger i fargen. Mens hankkatter kan være helt oransje uten hvite tegninge, altså skikkelig oransj. Men er ikke sikker på om dette stemmer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...