Gå til innhold
Hundesonen.no

En dag i hunden din sitt liv


Birte

Recommended Posts

Hmm.. skal vi se. Kan jo ta en typisk hverdag og en typisk helgedag.

En hverdag. Står opp og hunden slippes ut i hagen for å tisse hvis ho vil. Så ligger hunden og sløver litt mens jeg eller typen spiser ol. Så går vi tur. (avhenging hvem som er på skolen og jobb os.v) Enten gå en runde eller en tur å bli sluppet løs litt i skogen. en og annen gang treffer vi Buster og så leker de. (verierer fra en 3 kvarter-time hvis vi er alene, til en-to timer hvis vi er sammen med Buster)Så hjem igjen. Hunden sløver, sover eller leker med leken sin, sånn vanlige inneting. Hun er aldri alene, fordi jeg er på skolen og typen jobber da på kvelden. SÅ hun må da evnt. ligge litt alene noen timer mens vi er på jobb samtidig om kvelden, eller får være sammen med Buster på besøk hos dem. Så om kvelden går vi ut igjen, da somregel bare en gå runde. (omtrent 20 min.) Så er det kveld og hunden får mat og legger seg.

En helgedag. Da finner vi på noe mer, som feks. kjører en plass og slipper hunden løs og leker med Buster ol.. Eller drar en tur nedi sentrum og "sosialiserer". Så og kvelden ut en gårtur, og så mat og leggetid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selvsagt litt forskjellig fra dag til dag, men en gjennomsnittsdag nå for tida vil se omtrent slik ut:

07.30 - Frokost som blir spist opp på omtrent femtifem sekunder

08.15 - Ut en tur for å gjøre fra seg, omtrent et kvarter til tjue minutter

08.45 - Blir plassert i bingen, hvor hun ligger mens vi er på jobb og skole

En eller annen gang mellom 13.00 og 15.30 - Jeg kommer hjem, slipper løs dyret og vi slapper av fram til middag.

Rundt 18.00 - Jeg går ut med Tinka, på den ordentlige turen som varer mellom en og to timer, som oftest. Det er veldig forskjellig hva vi gjør på denne turen. Enten trener vi lydighet, lærer inn nye ting, har ro-trening, går bare vanlig tur, er på hundetreff eller finner på noe annet. På tirsdager er vi på hundetreff, da går vi hjemmefra i sekstida og kommer hjem litt over åtte.

Mellom 19.30 og 21.00 - Kveldsmat som spises opp på omtrent femtifem sekunder.

Mellom 22.30 og 23.30 - Siste luftetur, kvarter til halvtime lang. Deretter blir hun lagt i bingen hvor hun ligger og sover fram til neste morgen.

I helgene har vi et annet tidskjema, hvor det for det første blir forskyvet en del, hehe, og for det andre skjer turen som ofte på formiddagen eller tidlig ettermiddag, og hvor vi ofte går i skogen eller miljøtrener henne (byturer eller hundearrangement, som f.eks. utstilling).

Og noen ganger går jeg tur rett etter skolen, og noen ganger i sjutida eller i firetida - det varierer fra dag til dag, og det syns jeg er greit, så hun ikke får noe sånt at hun ut når klokka blir seks liksom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ca slik som dette:

hverdag:

06.45-07.05: morgentur

08.00: plassert i gangen. ligger å sløver mens vi er på skole.

14.30: jeg kommer hjem, og setter han i bånd ute

14.30- 18.00: mellom her et sted får han en skikkelig tur, kanskje løpe løs, trene, hundetreff, leke osv. sjelden under 1 time

71.00: maat!

21.30-22.00: her kommer kveldens siste tur på ca et kvarter.

i helgene hører det hjemme at morgenturen ikke kommer før 09.00 og turene utover dagen er lengre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På hverdag:

06.50 er det på tide å stå opp og bli sluppet ut i hundegården

07.10 - frokost

07.45-14/16.00 - Er det formiddagsluren. I den tiden er han litt alene eller så er noen hjemme... Alt etter som hvordan jobb og skole ser ut.

Mellom 17 og 20.00 tar vi hovedturen på ca 1-2 timer... Da er det sosialisering, lek med andre hunder, trene eller rett og slett en rolig tur.

18-20.00 - Mat

Etter det lek og soving.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er tatt ut fra en hverdag:

06.40: Rett ut i hagen og tisse

07.00: Hun,jeg og katten spiser

07.45-14.45: Alene hjemme

15.00: Spiser

15.30-18.00: Rundt den tiden går vi en tur på 1-2 timer (vi går ikke tur hvis det er agility trening samme dag

22.00: Har hun lagt seg for natten (jeg legger meg ikke før 23.30)

23.30: Ut å tisse siste gang før jeg legger meg

Innimellom alle disse tidene sover.leker hun med katten o.l det har jeg ikke helt styr på. Og så setter vi inn små treningsøkter når det passer oss. Ingen fast tid til det..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg tar fra en dag i helgen jeg

sean vekker meg rundt kl 8. så er det ut å tisse i hagen, så ret inn i seng å koze litt.. så opp å spise.. leke litt med ildrene

så er det tur med kompisen birk (mamma sin dvergpuddel)

så hviler vi litt, ser tv koze.. etter middag trener vi, kanskje en tur til bestemor.. så kveld.. da sitter vi i sofaen eller leke litt til med ildrene

eller aporterer litt sko under bore

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmmm..er jo litt forskjellig, men omtrent slik er dagen til Chica.

06.40: Stå opp og gå ut i hagen eller på en liten tur.

07.15: Frokost.

07.40: Vi går og chica er alene hjemme på rommet mitt hvor hun har bur, vann, leker(eventuelt med godbiter som hun må tenke for å få ut som kong)eller så er hun oppe hos broren min noen få timer og sover og koser.

Mellom 14.30 og 16.30 kommer noen hjem igjen og da går hun tur.

Omtrent mellom 17.00 og 18.00 får hun mat igjen.

To ganger i uka er vi på dressukurs fra 18.00 - 19.30 + reisen. Er vi ikke på dressukurs, går vi en liten tur ved 19.00. Litt senere får hun kanskje en halv brødskive med leverpostei. Det er godt :D

Mellom 22.00 og 23.00 får hun en siste tur før vi legger oss.

Når hun ikke går tur, spiser, sover eller på dressukurs, trener vi, leker, slapper av, koser og snuser rundt. :lol:

I helgene slapper vi enten helt av eller finner på noe ekstra gøy. En lengre tur blir det i allefall :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

07.00-07.30 morgen tur

07.30 Spise

08.00-14.30 alene hjemme vis ikke mamma er hjemme

15.00-16.00 ut på tur med Elwira og Prins (Elwiras kjereste)

18.00 spise

18.40-20.00 Agility (På mandager)

21.00-21.40 tur

Legger seg når den siste i huset legger seg.

Innimellom leker jeg og elwira og vi trener også en gang dagelig, men ikke etter samme tidspunkt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

takk for svar alle sammen :lol: Høres bra ut da :wink: hehe.. Er vel ca som her i huset :D

Mellom 06.30 og 07.15 står jeg opp og går en tur på ca 15-20 min.

Så er det inn å spise litt før vi går på skole/jobb.

08.00-13.30 er han alene hjemme.

13.30 ut i hagen å tisse litt

14.00-15-00 Ut på tur, trene, leke med hunder/pinner osv

15.00-18.00 slapper av inne/leker

18.00-19.30 ca en tur, trene, leke med hunder osv

19.30-22.30 sover/slapper/koser

22.30-22.40 en liten luftetur før ha legger seg :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hverdager...

11.00-12.00 - få mast buster våken å ut av kurven, å sette han ut i hagen

13.00-15.00 - ta han inn (han liker å stå ute) :lol:

15.00-16.00 - 1/2 av maten

16.00 - Zooove...

1800-21.00 - Hovedturen...

21.30-23.00 - 1/2 av maten

23.00-01.00 - siste tissetur...

Lørdager..

10.00-13.00 - få vekket buster...

11.00-13.00 - dra et sted sammen med Elisa & Hera... (ukens høydepungt!)

13.00-15.00 - dra hjem igjen, klar, glad å sliten hund... :D

15.00 - 1/2 av maten

16.00 - Zlappe av etter tur å mat...

19.00-21.00 - ut i hagen

22.00 - inn & 1/2 av maten

23.00-01.00 - kveldstissetur...

Å trening flettes inn overalt i dagen egentlig...

Å dagene er ikke så A4 som dette...

(ja, buster er eneste av sitt slag om morgenen.. :D )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...