Gå til innhold
Hundesonen.no

hundesprinten på tv idag!


Tonje

Recommended Posts

Skrevet

ikveld klokka 19.30 på norge rundt kommer det et innslag fra sprinten som ble avholdt på kvål i trøndelag. det er også litt om taiganen cæsar. :)

Skrevet

ja,myndeklubben i trøndelag avholdt en sprint for noen uker siden. kan jo forklare litt hva det er for de som lurer :) altså,man gjerdet inn en 100m lang bane på et jorde,så er det en som holder i hunden mens eieren eller en annen person hunden er knyttet til løper til enden av banen mens man roper og lokker på hunden.så slipper man hunden og tar tiden på den.den som løper raskest vinner. kan jo nevne at Ike kom på 5.plass :mrgreen: .

Skrevet

ja det er vel litt som det,bare at man bruker seg selv som lokkemiddel isteden for en falsk kanin eller fille :)

Skrevet

Rasen heter tajgan, og kan også kalles krigisisk mynde. Det finnes bare to av dem her i Norge - søsknene Cæsar og Kleopatra som begge to bor i Trøndelag. Hun som var på Norge Rundt med Cæsar (Ingvild som hun heter) veit jeg faktisk av.

Dette er hentet fra hjemmesiden til Øya Videregående skole, hvor Cæsar er på dagene sammen med eieren sin som er lærer der:

Cæsar er på skolen hver dag. Han er ”lærer”

og viser elevene mye om naturlig atferd hos

hund, og elevene får trene på håndtering av

stor hund, samt på pelsstell av hans halvlange

pels, klipping av klør og innlæring av nye

dressurøvelser. Cæsar er også med som ”pelsterapeut”, det gjør godt for en elev med eksamensnerver å sitte og klappe på en vennlig hund under muntlig eksamen. Cæsar deltok i sitt første sprintløp arrangert på Øya av norsk mydeklubb i samarbeid med elever på smådyrlinja. Det blir nok flere slike arrangement. Cæsar er selvsagt også med på skoleturer. Tajgan, eller Kirgisisk mynde, er en hunderase som trues av utryddelse. Øya videregående skole har engasjert seg i bevaringsarbeidet omkring rasen, og Cæsar vil kanskje i fremtiden bli far til et valpekull.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
    • Hvilke hunderaser er vanskeligst å ha løse utenom båndtvangen? Sikkert de med mye jakt. Men hvilke?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...