Gå til innhold
Hundesonen.no

-25 kaldegrader, potesokker og 2 overhypre hunder..


Zoey

Recommended Posts

Vi har nå godt under 20 minus ute, noe både jeg og bikkjene synes er grønnj@vlig kaldt.. Whippeten har nektet å være ute i det hele tatt, og skulle helst sett at hun fikk en kattekasse å tisse i.. :) Amstaffen er ute i 5 minutter og går på do, og raser en tur runt huset før hun fryser og vil inn igjen..

Jeg har pakket på de klær, og prøvd å gå korte turer, men etter 2 meter begynner whippeten å halte kraftig på alle bena, og hinker rundt.. Har tenkt "jaja, denne kulda varar sikkert ikke så lenge, så får bare underholde de inne så lenge.." Meeeeeeeeen, kulda den varer og rekker, og hundene blir bare hyprere og hyprere.... Og med hypre hunder følger som regel en del bøllestreker.... :ahappy:

Så i dag kjøpte jeg potesokker til whippeten, stappa på ørten dekken og tok de med ut! Potesokkene fungerte godt, så tok kjangsen på å slippe de, til tross for at jeg vet høy aktivitet ikke er kjempesundt i kulda..

De klikka heeeelt i vinkler og løp som iddioter, og tok heeelt av, så jeg måtte ta de i bånd igjen, og gå resten av turen i bånd. Da jeg kom inn igjen så jeg at potesokkene hadde gnagd litt, og begge var kalde til tross for masse dekken..

Nå har de i det minste fått ut litt pepp, så de holder noen dager, men hva skal man gjøre da..?? Hundene er vant til å gå minst en time tur om dagen, og det er riiiimelig mye innestengt energi som vil ut..! JEG ØNSKER MEG TREDEMØLLEEEEEEEEEEEEE!!!!

Hva gjør dere med pelsene deres? Jeg kjenner jeg er frista til å putte på ullsokker og slippe de ut å håpe på det beste, men kan jo ikke det heller...

What to do... Flytte til syden? :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sørge for å gå ordentlig tur på den varmeste tiden av døgnet, sånn ca rundt 12-13 når dagen er på det varmeste (det betyr mellom 15-20 minus hjemme hos meg).

Ene hunden uten pels får sparkebukse og den andre ett tynt fleec dekken. Ellers ikke store problemene egentlig.

Men om du pakker for mye på de så må du huske at de får ikke noe luft lag. Jo mer "pakket" hunden er, jo kaldere vil den bli.

Det er luften imellom lagene som gjør at hunden holder varmen, da det er luften som varmes opp.

Ta heller på de en heldrakt i ull/fleec e.l. med ett romselig dekken som er vindtett utenpå. Det vil ha en mye bedre effekt enn å pakke de tette i 10 dekken..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Velkommen til vinterland!  :)  Sånn har det vært hos oss den siste uken, ligget jevnt på under 25 minus, som oftest under 28 minus også..  Det er virkelig kaldt, men tenkte som deg at det ville gå over, men det gjorde det ikke gitt!  Kjøpte potesokker til cairn'en; det hjalp - en helt annen hund!  Ellers tar jeg på dekken.  Tulla har ikke reagert så mye, men har kjøpt potesokker til hun også nå.  Fleecedekken og bobledekken har hun også, men på korte turer (ti minutt) går hun uten.  Typen har jogget med henne et par dager, og da er det fleecedekken som gjelder.  Var på tur i dag selv med hundene; begge hadde potesokker og fleecedekken, men det holder faktisk ikke, selv om tempen har sunket til 18 minus (nesten sommertemperatur, haha!).  Så fra nå av er det potesokker og bobledekken hvis det er kaldere enn femten, og fleecedekken hvis det er kaldere enn ti.  Jeg må jo kle på meg fullt vinterutstyr for å ut å ta meg en røyk..!  :)  Hva med potesokker til whippeten som går opp over knærne?  Ser at Jegerens har noen slike, i tykk ull eller lignende.  Eller hel dress med fleecefôr inni?  

Dette var vel ikke noen veldig gode råd akkurat, du gjør jo det samme selv allerede.  Hos oss er det ikke varmere noe tid på dagen, det er jevnt kaldt hele tiden, faktisk kan tempen synke midt på dagen, så det er helt håpløst å planlegge å gå når det er "varmest" - og bikkjekaldt er det jo uansett..  Jeg ville heller gått kortere turer (20-30 min?) i relativt hurtig tempo (rask gange), og sysselsatt de innendørs.  Jeg har jo vært heldig å ha en type som har mosjonert den som krever mest (den frosne terriern slipper), men jeg ville nok satt igang noen søksoppgaver innendørs dersom jeg var alene/typen ikke orket å ut.  Gjemme tørrfôrbiter/godis rundt omkring, lære inn mer eller mindre unyttige triks, osv.  Det hjelper ikke på all energien, men tar kanskje brodden av det verste?  Ellers så tenker jeg at denne kulda kan jo ikke vare i absolutt all evighet vel?!   :whistle:  Og så lar jeg det skure og gå litt i mellomtiden..  

Under 20 har jeg funnet ut at er håndterbart; man kan kle seg og hundene og ting går på et vis bra i alle fall en stund, men er det kaldere enn 20 minus blir alt så mye verre..  Det pleier sjelden å være så kaldt som dette spesielt lenge (kun en dag eller to, men dette har jo holdt på i over en uke nå!), så jeg har ikke investert i noe high-tech dekken og super-dekkende dekken, og det har jeg ingen planer om heller..!   :ahappy:  (Har hørt rykter om at det på tirsdag visstnok skal bli 2 plussgrader og regn..!)  :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her hos oss er det rundt -20, men ofte litt varmere også (ned til -15). Men selv de få minusene er ikke bare bare her ved kysten :whistle: Men jeg holder egentlig på som vanlig jeg.. Bare kler på meg godt, og passer på at hunden er i bevegelse hele tiden. Når det gjelder lp-trening blir det korte økter, for ellers fryser hun fort.

Som nevnt før ville jeg trent søksøvelser og annet gøy inne, for å få ut den værste energien. Og unødvendige ting er alltid en slager her i huset :ahappy: Og ellers håpe på at været blir varmere..

Men ser dere nevner det med å gå løs/være i mye bevegelse når det er så kaldt. Har hørt at det kanskje ikke er så bra for lungene, er det det dere mener? Jeg kjenner mange hundekjørere som trener hundene sine som vanlig nå, og de er jo ofte på fjellet og trener der det ofte er såpass kaldt. Er det skadelig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Potesokker og varme dekken som heller er litt vide ja. Eventuelt ull innerst og vind og vanntett ytterst. Jeg bruker dekken som går mellom frembeina og under magen for å beskytte den nesten pelsløse delen av kroppen. Hun fryser uansett, så jeg går et par turer på ca 45 min, og varmer henne godt opp før hun får ørnebørne litt rundt og løpe av seg energi. I dag ville hun ikke ut pga kulden, og da jeg kom hjem (etter å ha vært borte i 1,5 time) hadde hun besja i senga :whistle: Så nå krysser vi fingre og frosne tær for varmere tider...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi gjør ingenting :whistle: Dette har jeg og Casper trent frem til hahaha

Neida, men jeg har alltid vært bevisst på at han skal tåle å ha roligere perioder av diverse grunner, som eksamner osv. Han har hatt en veldig lang "off" periode nå, først var det et kutt i poten som begrenset ham i noen uker, så ble det iskaldt, også kom vannhalen og det ble ikke noe tur på en uke, og så ble det enda mer iskaldt og da orker ingen av oss å være ute. Har ikke fått skaffet potesokker heller, og dieselen i bilen har frøset så ikke får jeg kjøpt heller (er ikke noe buss menneske hehe), så blir maks 10-15 min tur, og det er ikke hver dag engang. I dag har han vært ute i hagen og tisset et par ganger, satt og bæsjet på to føtter stakkar. Er utrolig glad for at han ikke går på veggen av så lite aktivitet, og er ikke bare jeg som er imponert over ham. Så jeg har nok vært heldig der altså, han har alltid vært slik. Men gleder meg sinnsykt til det blir -15, hvis det blir som det er spådd, da blir det en lengre tur, det trenger vi begge altså!

Edit: er forresten -28 her. Så det er kaldt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men om du pakker for mye på de så må du huske at de får ikke noe luft lag. Jo mer "pakket" hunden er, jo kaldere vil den bli.

Det er luften imellom lagene som gjør at hunden holder varmen, da det er luften som varmes opp.

Jeg vet det.. hehe.. Whippeten har fått på seg flis innerst, og vindtett og vanntett utenpå+ "skjerf" (sånn halsvarmer) og potesokker.. (jattajatta, litt av et syn kan du tru :ahappy: )

Godt det er fler enn meg som sliter med kulda:P

Vi får bare fortsette med det vi gjør, trene inne, og prøve å heller gå flere korte turer..!

Hva med potesokker til whippeten som går opp over knærne? Ser at Jegerens har noen slike, i tykk ull eller lignende. Eller hel dress med fleecefôr inni?

Finnes det?? Det hørtes jo digg ut, men hvordan blir bevegelsesevnen når de går over knærne..? Hun ser allerede ut som en Elg i dyp snø når hun har de lave, så tørr ikke tenke på hva hun hadde sett ut som med noen som går over knærne.. *kniiiiiis* :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  Finnes det?? Det hørtes jo digg ut, men hvordan blir bevegelsesevnen når de går over knærne..? Hun ser allerede ut som en Elg i dyp snø når hun har de lave, så tørr ikke tenke på hva hun hadde sett ut som med noen som går over knærne.. *kniiiiiis*  :ahappy:

Ja, jeg så det på dyrebutikken i dag, vurderte å kjøpe det til Tulla, men hun fryser ikke så fælt.  Så digg ut, men ja, kanskje litt klumpete! :)  Kostet ikke all verdens heller. :whistle:  

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Peersen

Hei !

Ja, vi har jo flyttet til Syden :wub:

Norge var liksom ikke noe for oss lenger, så vi pakket og reiste for 11 år siden.

Azawakhene stortrives i varmen, også sloughien. Det blir for kaldt i Norden,

for disse orientalske korthårede myndene... usj. det er jo for kaldt for mennesker også akkurat nå !

Jeg har tredemølle, og det er helt supert å benytte som erstatning for sykkel.

Her er så mye løsbikkjer og katter etter veiene, så det er med livet som innsats å sykle med dem.

Idag har vi + 3 grader, nå på morgenen kl 9... så alle ligger under tepper og filter i soffaen.

Men når sola kommer , da er det ut i hagen å ligge i sola ! Herlig...

Nå håper vi snart at kulden slipper , for dere i Norge.

Jeg skal prøve å blåse opp noen varmegrader til dere !

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har aldri opplevd så kaldt som dere beskriver. Her har det vært ganske kaldt syns jeg, og det har vært mellom 6-10 minus. Når det har vært på disse teperaturene, har jeg unngått å gå med dem i bånd, men latt dem løpe mye. De holder da selv varmen bra. De beveger seg mer for å holde varmen. Når det har vært - 10 har jeg hatt på dekken. Chanti mistrives mest i kulden, og hun fryser. Halen mellom beina og man ser tydelig at hun ikke trives, selv med dekken. Nitro derimot, takler kulden bra, og han må fortsatt avkjøle seg i snøen etter han har løpt mye. Litt overraskende men. :wub:

Det hadde nok vært annerledes hvis vi hadde hatt 15-20 minus, men somsagt er det ikke vanlig her. Nå er det 4 + her. Skulle mye heller hatt kulde! Isholker og speilblanke veier er ihvertfall ikke turvennlig!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei !

Ja, vi har jo flyttet til Syden :lol:

Norge var liksom ikke noe for oss lenger, så vi pakket og reiste for 11 år siden.

Azawakhene stortrives i varmen, også sloughien. Det blir for kaldt i Norden,

for disse orientalske korthårede myndene... usj. det er jo for kaldt for mennesker også akkurat nå !

Jeg har tredemølle, og det er helt supert å benytte som erstatning for sykkel.

Her er så mye løsbikkjer og katter etter veiene, så det er med livet som innsats å sykle med dem.

Idag har vi + 3 grader, nå på morgenen kl 9... så alle ligger under tepper og filter i soffaen.

Men når sola kommer , da er det ut i hagen å ligge i sola ! Herlig...

Nå håper vi snart at kulden slipper , for dere i Norge.

Jeg skal prøve å blåse opp noen varmegrader til dere !

Hehe.. Så det er faktisk det jeg må tenke på om jeg funderer på å skaffe meg flere mynder asså..:)

Blås varmegrader så mye du orker, vi tar gladelig imot! :wub: Men nå er det jo nesten varmt her.. "Bare" 22-... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har to whippeter og litt av det samme problemet...MEN jeg slipper dem og lar de herje som F, da får de ut litt steam. Har ikke helt tenkt at det ikke er bra? Korte, intense turer, og hjernetrim har hvertfall funka så langt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har aldri opplevd så kaldt som dere beskriver. Her har det vært ganske kaldt syns jeg, og det har vært mellom 6-10 minus. Når det har vært på disse teperaturene, har jeg unngått å gå med dem i bånd, men latt dem løpe mye. De holder da selv varmen bra. De beveger seg mer for å holde varmen. Når det har vært - 10 har jeg hatt på dekken. Chanti mistrives mest i kulden, og hun fryser. Halen mellom beina og man ser tydelig at hun ikke trives, selv med dekken. Nitro derimot, takler kulden bra, og han må fortsatt avkjøle seg i snøen etter han har løpt mye. Litt overraskende men. :wub:

Det hadde nok vært annerledes hvis vi hadde hatt 15-20 minus, men somsagt er det ikke vanlig her. Nå er det 4 + her. Skulle mye heller hatt kulde! Isholker og speilblanke veier er ihvertfall ikke turvennlig!

Litt OT, men har ikke du opplevd 25minus?  Bor ikke du ganske langt nord egentlig?  (Og jeg som i min naivitet trodde det var minst like kaldt i nord, som det er her i trøndelag.  :lol:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei faktisk ikke. jeg bor i Nordland, så her er det sånn midt imellom, med de fordeler det gir (behagelig sommerklima og ikke for hard vinter). Vanlig gjennomsnitt vinter temp her er fra +7 til -6, ihvertfall på kysten. Vet at i innlandet mot svenskegrensa blir det lave temperaturer slik som sør har nå. Tror det kaldeste jeg har opplevd som jeg kan huske er vel -12-15 grader. Men da jeg bodde i Bodø ble det ganske mange effektive kuldegrader når det blåste stiv kuling når det var -5, så da blir det vel egentlig litt kaldere. :lol:

Så det er ikke så kaldt her som mange tror. Men så bor jeg ikke veldig langt nord heller. Akkurat passe, like over polarsirkelen :wub:

Sorry OT.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Litt OT, men har ikke du opplevd 25minus?  Bor ikke du ganske langt nord egentlig?  (Og jeg som i min naivitet trodde det var minst like kaldt i nord, som det er her i trøndelag.  :wub:)

Fnis, 4 varmegrader og regn i Tromsø idag, skulle gjerne sett litt mer av kulden som er sørpå.

Når graderstokken kryper ned mot 20 minus(har ikke opplevd kaldere) tar jeg dekken og potesokker på hunden og tar flere korte lufteturer i løpet av dagen. Passer på at hunden er i bevegelse Korte turer og hjernetrim innendørs fungerer for min hund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Litt OT, men har ikke du opplevd 25minus?  Bor ikke du ganske langt nord egentlig?  (Og jeg som i min naivitet trodde det var minst like kaldt i nord, som det er her i trøndelag.  :))

Stor forskjell fra plass til plass :wub: Nordland er smalt og mange bor langs kysten. Det er på innlandet det blir kaldt :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har vi hatt det helt uvanlig kaldt i et par uker her - ned mot -14 på det verste. Likevel var det først da det i dag ble 0+ at whippeten vegret seg for å gå ut - regn og vind og sørpe-/holkeføre er atskillig verre, tydeligvis.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I helgen har jeg hatt tre hunder og det er en bitteliten prøvelse i seg selv. "Langturen" blir på te kvarter med innlagt frislepp av noe slag. I dag var det bare -18, s da dristet jeg meg til trene litt AG. Med tre spinnville hunder som skulle gjennomrøret, men gjerne ville vise alt de kunne på èn gang, ble det litt balansering på rør, gjennom rør med helskru midt i, to gjennom på èn gang, men hver sin vei, men moro var det og noe ble da gjennomført slik jeg tenkte. :wub: Det er kanskje ikke meningen at ett menneske skal trene tre litt understimulerte hunder på èn gang. Uansett, ble det lesing av avisen og bånd resten av turen og nå ligger det tre fornøyde bikkjer og sover i stua. Egentlig ser det ut til at trivselsgrensen ligger på rundt -15, men nå når det har vært så innmari kaldt, er -18 til å leve med. Likevel er tre kvarter nok, så lenge de ikke kan springe løs hele tiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine fryser fort, men, når de får løpe løs og herje, så holder de varmen en stund, med dekken men uten sokker. Når de stopper opp, så fryser de på beina med en gang og vil inn igjen.

Viktig å finne potesokker som ikke gnager, det du kan gjøre er å ta ullsokker og sette sånn sår-teip rundt så det sitter skikkelig. Det funker fint! Det brukte vi på en i pensjonatet som hadde rivi opp ulvekloen sin(med kompress over kloa for å ikke få ullfibre i såret dersom det sprakk opp), for den vanlige potesokken datt av hele tiden når han var ute og herja med kompisen. :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...