Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva ser vi her i denne filmen? har de det bra eller ikke?


fly

Recommended Posts

De ser jo ut til å ha det helt toppers! Men hvorfor sykler han med en pisk i hånden? :icon_redface:

For meg ser det rett og slett ut som en forlenget arm, noe som gjør det tydligere.

Hundene viser ikke noe mer redsel for pisken enn hester som er vant med å ha den rundt seg som en "forlegnet arm". Det gjør det tydligere og lettere å "pirke" på hunden uten å stige av sykkelen.

Og nei når jeg sier "pirke" så tenker jeg ikke slå/piske.

For meg ser det ikke ut som hundene har noen form for redsel/ubehagelig reaksjon når pisken blir strekt ut.

(Jeg så bare dem første 5 min, til badetur nr.2. Så om det skjer noe speisellt etter det så har jeg ikke fått det med meg.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De hundene der har det nok bra de.. :icon_redface:

Men jeg synes kanskje ikke det der er å ta helt hensyn til andre folk da.. Som på turstiene.. Tenk hvis noen er livredd hunder å møter på den flokken der! Men han har god kontroll på de det har han.. Lurer på hvordan han har lært det inn jeg.. Hundene ser ikke redde ut.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må bare istemme - de hundene ser ut til å storkose seg! Fantastisk fine hunder. Nå har vel folk på kontinentet et litt annet forhold til løshunder, det er mer akseptert at hunder som kan oppføre seg får gå løse, og da blir hundene vant til det og bryr seg lite om fremmede.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ellers ser det ut som de har det bra. Men det så slitsomt ut å måtte legge alle bikkjene på rygg før man kunne klappe dem...

.... hva med hunder som liker å kose magen..? jeg har en som velter seg over hver gang jeg går forbi, og hun vil kose... ?

De hundene der har det nok helt strålende... Tror ikke det generelt sett er så mange trekkhunder som har det like fritt på sommerstid :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes det ser ut som om de har det bra jeg. Lurte også på det med hesten :lol:Jeg synes forøvrig at det var interessant å se hvordan han konsekvent fikk hundene han koste med til å legge seg på rygg i begynnelsen der.

Ja, dette tenkte jeg over også. Syns vel egentlig det var helt ok jeg da.

Men joda, slik kontroll sku man jo hatt på 16 hunder :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syns det så ut som hele gjengen storkoste seg jeg :lol: Jeg likte filmen.

Men som noen av dere andre så reagerte jeg på den hunden de syklet forbi helt på slutten... Stoppet filmen for å se litt bedre og det ser jo ikke ut som om hunden har bein. DET er hund som ikke har det bra spør du meg ihvertfall... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For meg ser det rett og slett ut som en forlenget arm, noe som gjør det tydligere.

Hundene viser ikke noe mer redsel for pisken enn hester som er vant med å ha den rundt seg som en "forlegnet arm". Det gjør det tydligere og lettere å "pirke" på hunden uten å stige av sykkelen.

Og nei når jeg sier "pirke" så tenker jeg ikke slå/piske.

For meg ser det ikke ut som hundene har noen form for redsel/ubehagelig reaksjon når pisken blir strekt ut.

(Jeg så bare dem første 5 min, til badetur nr.2. Så om det skjer noe speisellt etter det så har jeg ikke fått det med meg.)

Slenger meg på den. Det ligner veldig mye på natural horsemanship trening bare med hund, på en måte :) Men nå har jeg ikke satt meg så dypt inni natural horsemanship, men jeg vet at man bruker en ting som ligner på pisk der, som til info ikke er en pisk!

Må bare istemme - de hundene ser ut til å storkose seg! Fantastisk fine hunder. Nå har vel folk på kontinentet et litt annet forhold til løshunder, det er mer akseptert at hunder som kan oppføre seg får gå løse, og da blir hundene vant til det og bryr seg lite om fremmede.

Ja, i London løp det hunder løse i parker uten at noen brydde seg :lol: Folk lå å solte seg og hundene løp nesten oppå dem, uten at de reagerte. Litt annereldes det enn de hysteriske mennesker som mener de ikke blir respektert når de går på tur som man gjerne finner her i landet :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...