Gå til innhold
Hundesonen.no

Beste hundeblad?


Benedicte

Recommended Posts

Skrevet

Hva er favorittbladet ditt innen hund, og hvorfor? Leter nemlig etter noe nytt å abbonere på.. Begynner å bli lei siden jeg leser ut de fleste dagen de kommer i postkassen :? Hundesport, Canis og Hund&Træning er favorittene her, men... :wink:

Skrevet

Syns det er lite blader om hund. De som er, er mest relatert til konkurranser og sånn, så det er ikke noe jeg interesserer med for. Så Canis er vel det nærmeste jeg kommer et blad om hund som jeg kan finne på å lese i, siden det er litt variert. Ellers er det ikke noen.

Skrevet

Canis er det aller beste av de jeg har lest, for der står det liksom ikke bare om resultater osv. Hund&træning har jeg lett litt etter, men har ikke funnet det (noen tips om hvor jeg kan få kjøpt det, vil gjerne se litt i det før jeg begynner å abonnere).

Ellers er retrievernytt og Hundesport helt ok.

Skrevet

Hundesport liker jeg best.

Men har bestillt abbonement på canis nå siden jeg har lest ett eksemplar og likte det knallgodt.

Ellers så DIGGER jeg dommerkompendiumene fra NKK

Skrevet

jeg abbonerer bare på canis og hundesport, jeg merker at jeg har ikke giddi å lese ett eneste ett av canis bladene, intereserer meg ikke :?

Så hundesport er best av de to selvfølgelig..høhø..

(abbonerer selvfølgelig på terrierbladet og wheatenbladet da)

Skrevet
canis blir for profft or meg det :) innbiller meg at det kun står ting for sikkelige flinke hunde-eiere :P

Hehe, der tar du feil! :P Kan låne deg et par-tre numre om du vil lese litt (hvis jeg kommer på hvor i all verden jeg har lagt dem så).

Skrevet

Canis,hund og trening ,hundesport og til dels villmarksliv..

Hund og fritid finner jeg bare irriterende nå som det plutselig har blitt et reklamemagasin for Oslo Hundeskole.Jeg hadde faktisk ventet meg litt mer objektivitet fra Herr Marring men der tok jeg feil... :wink:

Skrevet

Hehe, der tar du feil! :P Kan låne deg et par-tre numre om du vil lese litt (hvis jeg kommer på hvor i all verden jeg har lagt dem så).

hehe, takk :) de er så dyre, så jeg har liskom ikke giddi å kjøpe dm heller..

Skrevet

hehe, takk :) de er så dyre, så jeg har liskom ikke giddi å kjøpe dm heller..

Jeg benytta meg av rabatten Canis hadde sist julaften jeg. :wink:

Tar med et par blad på neste hundetreff.

Guest Hyper_Bærta
Skrevet

Hundesport!

Har ikke vært innom så mange blar heller da..:P

Hvor får du kjøpt det agility bladet Karina???

Hørtes spennende ut..:)

Guest Hyper_Bærta
Skrevet

Hundesport!

Har ikke vært innom så mange blar heller da..:P

Hvor får du kjøpt det agility bladet Karina???

Hørtes spennende ut..:)

Skrevet

Jeg abonerer på Canis og hundesport. Begge er veldig bar på sin måte. Liker ikke hund og fritid, synes det blir litt kjedelig jeg.

Skrevet
Ellers er retrievernytt og Hundesport helt ok

Bare OK?! Spalten min ruuuuler jo!!

Bare tuller :oops: :P

Er lei hund&Fritid jeg.. Syns det ble for lite å lese på..

Og Karine: Faktisk - så er det ganske så enkelt å lese hund&Træning :) Et fantastisk blad! :P

Skrevet

Jeg liker Canis kjempegodt..Før orket jeg aldri å lese hele, men nå leser jeg alt med en gang jeg får det...

Hvordan er hund og treæning egentlig? LIgner det veldig på Canis? Er det ikke irriterende å lese på dansk?:)

Til de som er interessert i agility kan jeg anbefale Clean run, det er sinnsykt bra, oppskrifter på aboslutt alt man kan ønske å trene på i agility, tips til å bygge hindere, hundehistorier, artikler om annen trening, handlerquizer og mye mer..Helt genialt:D (Det var dages reklame:P)

Skrevet
Jeg liker Canis kjempegodt..Før orket jeg aldri å lese hele, men nå leser jeg alt  med en gang jeg får det...

Hvordan er hund og treæning egentlig? LIgner det veldig på Canis? Er det ikke irriterende å lese på dansk?:P  

Til de som er interessert i agility kan jeg anbefale Clean run, det er sinnsykt bra, oppskrifter på aboslutt alt man kan ønske å trene på i agility, tips til å bygge hindere, hundehistorier, artikler om annen trening, handlerquizer og mye mer..Helt genialt:D (Det var dages reklame:P)

Hvor får man kjøpt Clean run? :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...