Gå til innhold
Hundesonen.no

Om moderering i akkurat nå tråden


Recommended Posts

Skrevet

Det er greit nok at det skal lages egne topics for de fleste spørsmål her på sonen av den begrunnelse at det da blir lettere for andre å finne igjen trådene om de lurer på det samme, det blir ryddigere osv. Men ærlig talt, kan det være nødvendig å være så ekstremt nazi i akkurat nå tråden?? Jeg kan forstå at om det utarter seg store diskusjoner kan det være greit å splitte disse fra tråden, men å slette enkeltinnlegg og eventuelle svar på de blir for dumt syns jeg. Og vær så snill å ikke ta dette innlegget som "svar på moderering" - grunnen til at jeg spørr er at jeg har oppfattelse av at det er flere som himler litt med øyene over dette.

Skravletråden, der absolutt alt kunne skrives og skravles om, ble i sin tid slått sammen med akkurat nå tråden, riktignok lenge før den ekstreme modereringen av akkurat nå tråden startet. Hvorfor har man plutselig bestemt seg for å slette alle innlegg som ikke inneholder "akkurat nå gjør jeg...."?

  • Svar 59
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

For å ha ett levende forum kreves det jo at det faktisk blir skrevet tråder. Denne "akkurat nå" tråden er en skravletråd. En tråd der man kan skrive litt hverdagsting i. Det skal ikke brukes som ett miniforum der kan spør og får råd om ting.

Det blir veldig vanskelig og uoversiktelig om alle spørsmål og svar blir tatt i en tråd. Søkefunksjonen vi har på forumet vil da være helt uten funksjon.

Personlig har jeg flere ganger tatt opp om vi skulle stoppe hele tråden (men da har jeg opplevd lynsjestemning, haha, så det skjer vist ikke med det første :P) da vi har merket stor nedgang i tråder etter at denne tråden ble opprettet.

Om du ønsker å diskutere noe, spørre om noe e.l. så skriv en tråd om det, og bruk heller "akkurat nå" tråden til det den er ment til ;)

Silje (uten moderatorhatt på seg!)

Skrevet

Vi har faktisk fått flere reaksjoner fra brukere om at folk spør for mye i akkurat nå-tråden, og det er flere grunner til at vi har blitt strengere i denne tråden.

- Mange spør om saker og ting i akkurat nå-tråden, både hunde og ikkehunde-relaterte spørsmål. Det gir et uoversiktelig forum. Skal man søke etter svar på et spørsmål og må lete gjennom hele akkurat nå-tråden, så sier det seg selv at det ikke er særlig effektivt.

- Aktiviteten på resten av forumet synker etterhvert som akkurat nå-tråden vokser - dette fordi alle diskusjoner og spørsmål har tendenser til å tas der.

- Det er ikke sikkert at det bare er personen som spør om spørsmålet som har bruk for svaret, og det kan komme oppfølgingsspørsmål. Dette vil vi ikke ha i akkurat nå-tråden, og vi vil også at brukere som ikke leser akkurat nå-tråden skal ha nytte av spørsmål og svar.

- Det er en akkurat nå-tråd, og som Silje sier skal den handle om hverdagslige ting. Spørsmål har man resten av forumet til ;) Hvis ikke kunne vi ha fjernet alle andre underforum på hundesonen og bare hatt en akkurat nå-tråd.

Edit: Og skal vi vente til alle spørsmål i tråden utarter seg til store diskusjoner, så blir det en stor jobb for moderatorene å rydde opp.

Mod labbis

Skrevet

Jeg synes at det er helt greit at dere snapper ting ut av akkurat nå...-tråden. Ser jo at ting som faktisk har blitt tatt ut og laget til egne tråder, har ført til videre diskusjon. F.eks. vaksinetråden, jakt/showsettertråden.

Det er bare å fortsette med akkurat nå-modereringen for min del ;) Jeg tror det virker positivt på aktiviteten i resten av forumet.

Skrevet
Jeg synes at det er helt greit at dere snapper ting ut av akkurat nå...-tråden. Ser jo at ting som faktisk har blitt tatt ut og laget til egne tråder, har ført til videre diskusjon. F.eks. vaksinetråden, jakt/showsettertråden.

Det er bare å fortsette med akkurat nå-modereringen for min del ;) Jeg tror det virker positivt på aktiviteten i resten av forumet.

Faktisk så har aktiviteten i spesielt alt mulig-forumet økt veldig etter at vi startet med strengere moderering i akkurat nå-tråden :P

Skrevet

For meg som ikke har hjernekapasitet til å følge med i akkurat nå-tråden er det helt fint at ting tas ut og blir lagt i egne tråder, ellers hadde jeg ikke fått med meg noe av det som skjer der! ;)

Skrevet

Før syns jeg "dere" var for nazi når det kom til akkurat nå-tråden. Men nå irriterer jeg meg faktisk selv når folk spør om noe de like greit kan ta et annet sted, og det ofte ganske rett etter at en mod. har skrevet en "advarsel" i tråden.

Så jeg syns det er greit at dere modererer dette, og sletter innlegg. For det har blitt nevnt ganske mange ganger nå, så så utrolig vanskelig kan det ikke være å få det med seg.

Skrevet

Støtter ikke moderering i akkurat nå... :P

Rett å slett fordi det er ganske håpløst å trekke ut innlegg og lage tråder uten å slette eller trekke med ting som omhandler helt andre ting...

Støtter derimot at brukere innser at en egen tråd, vil gi flere lesere, bedre svar og ryddigere diskusjon en å spørre i et innlegg i den ørtitusen siders søppeltråden...

Tråden heter "Akkurat nå..." og startet som en ""Akkurat nå... ser jeg på TV2, samtidig som jeg baker fattigmann."" -tråd.

Tore, uten mod.hatt, tror jeg... ;)

Skrevet
Støtter ikke moderering i akkurat nå... ;)

Rett å slett fordi det er ganske håpløst å trekke ut innlegg og lage tråder uten å slette eller trekke med ting som omhandler helt andre ting...

Det er vel jeg som står for det meste av modereringen i den tråden, og jeg håper brukerne selv tar initiativ til å lage egne tråder før de poster spørsmål i akkurat nå-tråden. Men å moderere i tråden handler som oftest om å legge ut advarsel. Da blir det ikke rot, om det lages ny tråd. De gangene innlegg slettes har ikke spørsmålet rukket å få mange svar. Heller ikke da blir det rot. Dersom det har blitt store diskusjoner, så burde hvertfall dette modereres, selv om det er et skikkelig slit.

Benedicte, uten mod. hatt

Skrevet

Ja de fleste brukere bør sende en rose til labbis, for hun er vel omtrent den eneste som orker moderere i den tråden der.... Det er IKKE en artig jobb bare for å ha sagt det ;)

Silje uten hatt

Skrevet
Ja de fleste brukere bør sende en rose til labbis, for hun er vel omtrent den eneste som orker moderere i den tråden der.... Det er IKKE en artig jobb bare for å ha sagt det :P

Silje uten hatt

Labbis:

red_rose.jpg

;):blink:

Skrevet

Jeg støtter nedlegging av akkurat nå-tråden. Den tar oppmerksomhet bort fra resten av forumet, og spørsmål, som det påpekes, havner der istedet for i tråder som alle kan ha nytte av. Jeg tror det er mange fler enn meg som ikke gidder å lese akkurat nå...

Skrevet

Jeg synes akkurat nå er grei for bittesmå spørsmål som umulig kan være brukbare for noen andre (vet at jeg kan forbedre meg!) og som omhandler det man gjør "akkurat nå".

Jeg synes også at det som ser ut til å bli interessante debatter burde splittes fra tråden (eller helst burde man opprette en egen tråd fra begynnelsen) og at man burde gjøre brukerne mer obs på hva tråden faktisk er til.

Jeg synes tråden er super til småprat om tull og vas! ;)

Skrevet

Jeg støtter moderering i "Akkurat nå", og er for at det meste, spesielt det hunderelaterte, diskuteres i egne tråder. Jeg har ikke alltid tid eller ork til å lete ut det som eventuelt er interessant i den tråden, og det er unødvendig at mange av de spennende diskusjonene rundt hund (og eventuelt andre ting) skal havne der.

Skrevet

Hva med å starte en ukes tråd. som det er på andre forum,. og når uken er over blir denne tråden stengt for nye innlegg.

Skravletråd uke 1. osv ...

Dette vil gjøre det mer oversikterlig.

Skrevet

Jeg flytta over et spørsmål selv, jeg. Det gikk jo ikke an å finne ut om noen hadde svart. Egentlig er akkurat nå stort sett kjedelig og brukes mest som msn, og der har man jo bare lagt til folk man skravler med ellers også. ;)

Skrevet

Jeg er totalt i mot å legge ned akkurat nå-tråden, men jeg er for moderering der på det nivået vi har nå. Det blir faktisk mer oversiktlig når vi får spredd diskusjonene og spørsmålene utover hele forumet, ikke bare i én stor tråd. Det irriterer meg når det oppstår store diskusjoner (om noe spesifikt på en måte, eller i alle fall særlig om det er hunderelatert) i akkurat nå-tråden - diskusjoner som strekker seg over mange sider. Det er irriterende fordi jeg må scrolle meg forbi mye jeg ikke gidder å engasjere meg i, og det er irriterende fordi de som engasjerer seg i det går glipp av det fordi de umulig kan finne fram til diskusjonen om de ikke er aktive i akkurat nå-tråden selv.

At ting blir moderert/flyttet over i ny tråd etter et bare et par innlegg om det samme temaet, syns jeg egentlig ikke er så negativt heller (selv om den nye tråden kanskje bare blir bestående av de tre innleggene eller så som er flyttet fra akkurat nå-tråden - noen ganger kan det derimot utvikle seg til riktig så interessante diskusjoner). Jo flere slike småtilfeller som blir moderert, jo fortere lærer vi at det lønner seg å lage egne tråder, og jo raskere vil forumet bli brukt på en mer fornuftig måte.

Jeg er selvfølgelig fremdeles for at akkurat nå-tråden skal bestå av mer enn bare "akkurat nå har jeg luftet hunden" og "akkurat nå spiser jeg middag". Det skal være rom for å snakke litt fram og tilbake - men om det er om konkrete ting som handler om svineinfluensavaksine, kastrering av bikkjer eller hvordan man sår gulrøtter, syns jeg det er rett og rimelig at dette flyttes i en egen tråd.

Så, alt i alt, takk til nazi-Benedicte for at hun hjelper oss å bruke forumet på en måte som er bedre for oss alle. :ahappy:

Skrevet

Vet dere, jeg mistenker at noen brukere kommer til å forsvinne fra sonen da... Det er noen der inne som stort sett er kun aktive i den tråden og blir aktive i andre pga spørsmål og start av diskusjoner der. Så jeg tror at man skal være litt forsiktig med å stenge den tråden.

Vi kan være flinkere til å hjelpe labbis med rapporter på innlegg som er litt ute å kjører, via pm. Ikke noe blir gjort før hun er på lell.

Skrevet
Vet dere, jeg mistenker at noen brukere kommer til å forsvinne fra sonen da... Det er noen der inne som stort sett er kun aktive i den tråden og blir aktive i andre pga spørsmål og start av diskusjoner der. Så jeg tror at man skal være litt forsiktig med å stenge den tråden.

Det tror jeg du har helt rett i :ahappy:. Man legger iallefall ikke ned en tråd som er den mest aktive i et forum. Man burde kanskje derimot kikke på behovet for alle de underforaene som finnes - jeg er ganske sikker på at 90 % av dem er unødvendige, sånn egentlig.

Skrevet
Det tror jeg du har helt rett i :ahappy:. Man legger iallefall ikke ned en tråd som er den mest aktive i et forum. Man burde kanskje derimot kikke på behovet for alle de underforaene som finnes - jeg er ganske sikker på at 90 % av dem er unødvendige, sånn egentlig.

Et underforum som er inaktivt, plager vel ingen? En tråd som innebærer at man må bla og rote i flere sider med snikk snakk for å finne ut hva som egentlig ar skjedd på sonen siden sist, kan være bittelitt irriterende noen ganger.

Jeg synder masse,jeg også. Akkurat nå er jo tråden "alle" er i og dermed er det lett å bruke den til alt mulig. Det hadde vært flott med flere aktive tråder. Mye mer oversiktlig. Det hender jo at man går glipp av nyttig info og muligheten til å engasjere seg fordi det blir så uoversiktlig i akkurat nå.

Når jeg først sitter her og taster. Det er da ikke så lenge siden at vi ble bedt om å legge gratulasjoner i dertil korrekt tråd, men der har nok moddisene gitt opp. er det så fryktelig vanskelig for oss å putte innleggene våre der de hører hjemmè?

Noen av oss ville kanskje bli mer aktive på sonen (igjen) med en opprydding av akkurat nå. Det er side opp og side ned med intern humor og kommentarer over hendelser som de samme få har delt i nær fortid. Bevares det er da bare koselig at folk hygger seg på sonen, men ved å flytte andre ting, kan vi som ikke er så interessert i denne pjattingen slippe å forholde oss til andres privatsamteler for å holde oss oppdatert på det vi kan finne interessant.

Skrevet
Jeg støtter nedlegging av akkurat nå-tråden. Den tar oppmerksomhet bort fra resten av forumet, og spørsmål, som det påpekes, havner der istedet for i tråder som alle kan ha nytte av. Jeg tror det er mange fler enn meg som ikke gidder å lese akkurat nå...

Å nedlegge den blir veldig feil, men...

Jeg er totalt i mot å legge ned akkurat nå-tråden, men jeg er for moderering der på det nivået vi har nå. Det blir faktisk mer oversiktlig når vi får spredd diskusjonene og spørsmålene utover hele forumet, ikke bare i én stor tråd. Det irriterer meg når det oppstår store diskusjoner (om noe spesifikt på en måte, eller i alle fall særlig om det er hunderelatert) i akkurat nå-tråden - diskusjoner som strekker seg over mange sider. Det er irriterende fordi jeg må scrolle meg forbi mye jeg ikke gidder å engasjere meg i, og det er irriterende fordi de som engasjerer seg i det går glipp av det fordi de umulig kan finne fram til diskusjonen om de ikke er aktive i akkurat nå-tråden selv.

At ting blir moderert/flyttet over i ny tråd etter et bare et par innlegg om det samme temaet, syns jeg egentlig ikke er så negativt heller (selv om den nye tråden kanskje bare blir bestående av de tre innleggene eller så som er flyttet fra akkurat nå-tråden - noen ganger kan det derimot utvikle seg til riktig så interessante diskusjoner). Jo flere slike småtilfeller som blir moderert, jo fortere lærer vi at det lønner seg å lage egne tråder, og jo raskere vil forumet bli brukt på en mer fornuftig måte.

Jeg er selvfølgelig fremdeles for at akkurat nå-tråden skal bestå av mer enn bare "akkurat nå har jeg luftet hunden" og "akkurat nå spiser jeg middag". Det skal være rom for å snakke litt fram og tilbake - men om det er om konkrete ting som handler om svineinfluensavaksine, kastrering av bikkjer eller hvordan man sår gulrøtter, syns jeg det er rett og rimelig at dette flyttes i en egen tråd.

Så, alt i alt, takk til nazi-Benedicte for at hun hjelper oss å bruke forumet på en måte som er bedre for oss alle. :ahappy:

Er enig med Ingvild.

Skrevet

Dere trenger ikke være redde, det er på ingen måte snakk om å nedlegge tråden. (Sjøl om jeg og noen andre moderatorer hadde foretrukket dette :ahappy:) Men det vil fortsette å bli moderert på den måten som det modereres nå. Vi oppfordrer også dere brukere til å huske på å starte egne tråder fremfor å spørre i akkurat nå.

Moderator Silje

Skrevet

Jeg leser aldri i akkurat nå- tråden da jeg har funnet det helt håpløst å følge med i den om man ikke er på hundesonen konstant, hvilket blir litt vanskelig om jeg skal få gjort noe studier i tillegg... he he

Så jeg applauderer, takker og bukker for at noen gidder å plukke ut det som ser ut til å bli spennenden "side"-debatter, slik at vi som ikke er akkurat nå- slaver kan få vært med i debattene. Selv har jeg lagt merke til at forumet generelt har blitt roligere. Savner liksom de heftige debattene som var her før, men har jo nå funnet ut av det som kanskje er grunnen?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...