Gå til innhold
Hundesonen.no

Bur


Guest Belgerpia

Recommended Posts

Jeg bruker bur til mine hunder (som jeg tidligere har skrevet)

Men når jeg passer nabohunden, putter jeg selvfølgelig ikke henne inn i et bur. Hun er vandt til å være løs i hele huset og så vidt jeg vet ikke vandt til å ligge i bur.

Enkelte av dere får det til å høres ut som om det ikke er dør på burene.

Enten er hunden aldri i bur eller så er de i bur hele livet? Tror dere det er slik? :shocked:

Hvor mye har du lest egentlig? Jeg tror det er veldig få av de som har skrevet her (ingen?) som tror det bare er enten eller. Men hvis man bruker bur hver gang man "trenger" en enkel løsning på ting blir det jo mange timer i løpet av en hunds liv...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 2.6k
  • Created
  • Siste svar

Hei.

Tenkte bare skulle fortell litt om hvordan vi gjør det (ikke skyt meg, ser det er mange skarpskyttere her).

Vi har en hund som ikke liker å være alene. Han har blitt neglisjert på et tidlig stadium så det er ikke så rart. Om jeg og mins amboer må ut og ikke kan ha med hunden må vi la han være hjemme. Vi bor for tiden hos mor og far så da er vi så heldige at vi kan ha han sammen med dem. Han klynger og skraper litt på døra, men roer seg så ned.

Men er det ingen hjemme så han har selskap så har d hendt seg at v har brukt bur (dette fordi vi bor hos mor og far og han ødela døra med all skrapingen). Han er da vandt til å sitte i buret, men liker det ikke.

For vår hund er da bur en veldig dårlig løsning.

(Forøvrig så må vi klare å hjelpe han med separasjosangsten, så bare send PM med tips om du vil)

Bruker ikke buret om vi kan la være. Han går inn om vi sier det, men han gjør det ikke uten at vi sier det.

Sånnsett er jeg egentlig imot å ha hunden i bur når den er alene hjemme, men man MÅ se det an på hunden selv.

Det passer ikke for vår hund, ok, men det kan passe for noen andres hund.

Vi bruker ikke bur i bilen heller, vi bruker sele.

Kjøpte selen først fordi burene vi så var så himla dyre. Dette viste seg å være et lykketreff, siden han da har vist seg å mislike bur (kjøpte et billig og veldig stort bur i forbindelse med jula).

Man er vel lovpålagt å sikre hunden i bilen nå så vidt jeg vet.

Så; verken jeg eller min samboer liker å bruke buret til hunden, men mener ikke at det er dyreplageri å bruke det heller.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sikkert ingen som kommer til å skyte deg, Sigrid Meese - du har jo helt rett instilling til burbruken din.

At det i enkelte tilfeller MÅ kunne brukes som en nødløsning er vi alle selvsagt klar over. Men det er milevis ifra dette resonnementet til at det er "normalt" å sette hunden i bur, og at all burbruk er greit så lenge man har en unnskyldning som gjør at hunden ikke skal eksistere i ens hverdag.

Du innser jo også at buret ikke er for at hunden skyld, at den stortrives i det, og alt det der - og du hadde kanskje heller ikke brukt det hvis hunden ikke hadde vist at den mistrives så veldig med å være alene?

Problemet (gjentatt til det kjedsommelige) er at burbruk nå begynner å bli helt vanlig/normalt, og nærmest en nødvendighet for å ha valp.

Man begynner å bruke bur til valpen uten at den engang får sjangsen til å lære seg å leve fritt i huset/leiligheten, og man har en zillion forklaringer på at det bare er for HUNDENS skyld den må stå i bur.

Den liker det (men døren må fremdeles lukkes), bare om natten (hvordan greier den da å være løs på dagtid?), når den må overnatte hos veterinæren (å trene hver dag for sånne ekstreme tilfeller?), at den ikke får ro utenfor (hva med å oppdra familien?), osv, osv.

Dyreforretninger, oppdrettere og andre hundefolk kan fortelle i det vide og brede om hvor mye enklere bl.a. renslighetstreningen går hvis valpen mer eller mindre vokser opp i bur.

Skrekkhistorier om hvor mye valper kan skade seg florerer (såfremt de ikke er i bur, selvsagt), og "i bur bare om natten" er liksom ikke noen reell tid i det hele tatt (selv om det er en tredjedel av døgnet), osv.

Så ja, et bur kan være et strålende hjelpemiddel frem til et mål - men intensjonen til alle bør vel være at det ikke er en nødvendighet for alle fordet?

At man prøver ut ANDRE måter å kurere hundens evt. problemer før man til slutt må sette den i et bur, og at bur til hjemmebruk ikke er nærmest det første utstyret man kjøper til sin nye håpefulle valp - da de aller fleste hunder faktisk IKKE trenger det.

Om det er dyreplageri eller ikke uttaler jeg meg ikke om, da det kommer an på antallet timer, størrelse på buret, aktivitet utenom, etc.

Men at sammenligningen er bedre med burhøns/rev enn med et normalt hamster/kanin er nærliggende kommer utelukkende av størrelsen på buret.

Selv en rev oppvokst på en pelsfarm har større plass enn den gjennomsnittlige hunden i det gjennomsnittlige buret (0,8 kvm, som tilsvarer midt i mellom de to største burene man kan få kjøpt til hund)...

Riktig nok får hunden oppleve endel tid UTENFOR buret sitt pr døgn - men rev/mink slipper likevel unna med kortere burtid, da den jo blir avlivet i 10 mndrs alder. Reven har da klokket inn ca 7000 timer i buret mens en hund som sover i bur "bare på natten" har ca 3000 timer burtid i året - og i de aller fleste tilfeller settes den der KUN for eierens behov for oppbevaring.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når vi fikk border collie/akita blandingen i for 4år siden, fikk vi beskjed om at bur var noe vi var "nødt" å ha.

Vi fikk beskjed om at buret var et "must", speseilt med en slik rase i hus. Så vi kjøpte. Var egentlig meningen hun skulle være der om natten og når vi ikke var hjemme.

Buret ble stående i stua den første tiden, med døren åpen, der sa vi at hun skulle legge seg når vi kom inn fra tur og slikt, når vi viste at hun var sliten og kom til å sovne. Og hvis hun skulle være rolig sa vi hun skulle gå å legge seg der. Men vi lukket aldri den bur døra, selv om hun etterhvert gikk der å la seg.

Ser den dag idag at vi aldri hadde trengt å kjøpt buret, om natten sov hun på sengen sin på rommet mitt, og når vi var ute(max 4timer) gikk hun løs i leiligheten. Når hun ble velig masete, så tok vi henne til buret og ba henne ligge der, med døren åpen. Der kunne vi jo forsåvidt brukt en vanlig hundeseng.

Den eneste gangen vi har fått bruk for bur er med tispa jeg har nå, etter hun var sterilisert la hun der, da hun ellers gikk på gangen og klødde på såret :wub: (dette var kun når vi ikke kunne holde øye med henne hele tiden)

Får jeg valp igjen, ja, da kan det være jeg bruker buret når valpen skal være rolig, når jeg ikke har tid til å trene på "legg deg ned og bli der". Rett og slett for jeg er lat. Nå skal det sies at jeg ikke tror det blir særlig ofte, for først vil jeg at vallpen skal være trygg i buret, og da føler jeg at døren skal være oppe hele tiden... Tror kanskje ikke jeg er den flinkeste burbrukeren :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eg ønsker ikkje å forsvare bur bruk over et helt liv til en hund.

Men slik det var for meg, så var eg glad eg hadde bur i den første tiden eg hadde Akita.

Ho var SPINN VILL, spurte alle mulige plasser om korleis eg skulle håndtere dette.

fikk tusen vis av råd, men eg hadde ei som var utrolig sta.

egvar første gangs eier, og hadde ikkje heilt peiling.

Var glad eg hadde et bur der akita kunne roe helt ned.

Klarer ikkje helt å se at dette var dyreplageri på noen måte.

rundt 4 mnd klarte ho å roe ned og buret ble mindre å mindre brukt. då bare om natten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

jeg bruker bur til hunden min!

om natta og i bilen...

har gjort det fra jeg fikk henne i hus og det er veldig praktisk! :rolleyes:

den første uka sov jeg nede med henne ved siden av buret, hu ula fælt i begynnelsen men hun skjønte fort at det ikke nytta!

var hjerte skjærende og høre på men jeg hadde fått råd om og overhøre det og det funka veldig fint.

jeg ga godbit inne i buret og kosa med henne inni der.

buret er stort, 125*100*90 eller noe sånt så hun har god plass til å romstere inni der.

nå har hun blitt så vandt til det at når hun syntes det er nok om kvelden og hu vil legge seg går hu ut i gangen og legger seg i buret sitt av fri vilje så lokker jeg døra når jeg legger meg!

og det er overhodet ikkenoe problem hverken for hu eller meg!

da hadde hu jo aldri gått inn dit frivillig hvis det var forferdelig og være der!

jeg syntes det er trygt og vit at hun er på ett sted om natta,

for det er utrolig så mye en valp kan ødlegge, for ikke snakke om ødlegge seg selv på i løpet av en hel natt!

nei, bur trening på en positiv måte er absolutt og anbefalle, da blir det en egen fri sone for hunden som den trives i!

og det kan jeg ikke skjønne hva som er galt med!?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg bruker bur til hunden min!

om natta og i bilen...

har gjort det fra jeg fikk henne i hus og det er veldig praktisk! :rolleyes:

den første uka sov jeg nede med henne ved siden av buret, hu ula fælt i begynnelsen men hun skjønte fort at det ikke nytta!

var hjerte skjærende og høre på men jeg hadde fått råd om og overhøre det og det funka veldig fint.

jeg ga godbit inne i buret og kosa med henne inni der.

buret er stort, 125*100*90 eller noe sånt så hun har god plass til å romstere inni der.

nå har hun blitt så vandt til det at når hun syntes det er nok om kvelden og hu vil legge seg går hu ut i gangen og legger seg i buret sitt av fri vilje så lokker jeg døra når jeg legger meg!

og det er overhodet ikkenoe problem hverken for hu eller meg!

da hadde hu jo aldri gått inn dit frivillig hvis det var forferdelig og være der!

jeg syntes det er trygt og vit at hun er på ett sted om natta,

for det er utrolig så mye en valp kan ødlegge, for ikke snakke om ødlegge seg selv på i løpet av en hel natt!

nei, bur trening på en positiv måte er absolutt og anbefalle, da blir det en egen fri sone for hunden som den trives i!

og det kan jeg ikke skjønne hva som er galt med!?

Så du synes det er "positiv" trening og å "anbefale" å høre på hjerteskjærende uling? (Hvor i huleste er wallbash-ikonet blitt av moddiser???)

Gidder du å forklare meg - siden jeg må være langt mer enn gjennomsnittlig tungnem - hvorfor du lukker døra på dette buret hvis hunden din elsker å være der??? Og mens du holder på - kanskje du kan fortelle HVORFOR hunden i det hele tatt må være i bur, bortsett fra at det er "trygt for deg" å vite hvor hun er? (Du må jo ha en enorm bolig, hvis du er redd for at bikkja skal forsvinne der i løpet av natta, liksom...?)

(Og Gud, gi meg styrke!)

Takk,

"Lotta"

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hunder er forskjellige,de har forskjellig personlighet,noen mere krevende enn andre,noen mere aktive enn andre.

mennesker er forskjellige,noen mere opptatte av verdier på matrilelle ting,noen mere aktive enn andre,noen mere avslappet . vi har forskjellige meninger og verdier.noen situasjoner krever bur ,andre ikke.

vi gjør nok alle sammen det vi tror er det beste for våre hunder. hundene har det godt.

personlig bruker jeg ikke bur annet enn i bilen . min valp er grei å ha i hus. ( så langt)

jeg tror ikke hunder som står i bur hele arbeidsdagen , pluss hele natten,lider noe nød...men...

jeg er glad det ikke er meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg tror ikke hunder som står i bur hele arbeidsdagen , pluss hele natten,lider noe nød...men...

Egentlig så trenger man vel ikke ta ut hunden av buret annet enn når man skal skifte aviser i tissekassen, gjør man vel? (Og da er det best å binde den i et kort tau under kjøkkenbenken så den ikke rekker å ødelegge noe av det fine inventaret i heimen, alternativt begå harakiri i et ubevoktet øyeblikk.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg tror ikke hunder som står i bur hele arbeidsdagen , pluss hele natten,lider noe nød...men...

jeg er glad det ikke er meg.

Hva er din definisjon av å "lide nød"? Og hvor lenge mener du er for lenge, og at hunden faktisk "lider nød"?

Å måtte være innesperret i ett bur i 2/3 av døgnets timer synes jeg faktisk kvalifiserer til å "lide nød".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg tror ikke hunder som står i bur hele arbeidsdagen , pluss hele natten,lider noe nød...men.... jeg er glad det ikke er meg.

men hundene dør jo ikke.... men det må være trist å være i ett bur mesteparten av døgnet.

Så det er liksom akseptabelt og man lider ingen nød så lenge man ikke DÆVVER av det ? O gud - gi meg styrke... :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanskje endel av oss eldgamle og slitne (du vet, utslitt i tidlig alder fordi vi ikke kunne bruke bur på hundene våre og kjøpe oss masse hyggetid istedenfor å trene dem, vaske opp en tissedam her og der et par måneders tid etc), som føler at vi trenger styrke nå, skulle samle oss til en felles "gi oss styrke, å gud"-gudstjeneste - en slags "antibur-gudstjeneste"?

Kan føles som om det trengs. Når selv en tålmodig pedagog med visse diplomatiske evner (nei, Lotta, jeg snakker ikke om deg :rolleyes: men om SusanneL) ikke når inn... så tror jeg man trenger overnaturlig eller himmelsk hjelp.

Man har hund for hygge - men hvor blir det av forpliktelsene som følger med det å ha dyr?

Kanskje man kunne fått til et opplegg a la oppstalling av hester, der man betaler i dyre dommer for at andre skal ta ut møkka, stelle og gi mat og alle de kjedelige tingene, mens en selv briser innom en gang om dagen for en liten frisk ridetur?

Det er iallfall bedre enn å redusere hunder til en stakkarslig kanintilværelse, der buret blir tilholdsstedet i mange av døgnets timer - bortsett fra den ene timen eller to hvor eier trenger litt kos og nærhet fra den pelskledde.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ikke akseptabelt i mine øyne...som du kanskje leser mellom linjene

Jeg leser aldri mellom linjer jeg, jeg forholder meg til det som står, og du skriver da helt tydelig at du tror ikke at hunder som står i bur både om natta og om dagen LIDER NOEN NØD.... Hvordan definerer du NØD ?

AKELA

Kanskje endel av oss eldgamle og slitne (du vet, utslitt i tidlig alder fordi vi ikke kunne bruke bur på hundene våre og kjøpe oss masse hyggetid istedenfor å trene dem, vaske opp en tissedam her og der et par måneders tid etc), som føler at vi trenger styrke nå, skulle samle oss til en felles "gi oss styrke, å gud"-gudstjeneste - en slags "antibur-gudstjeneste"?

En glimrende idè faktisk :ahappy:.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanskje endel av oss eldgamle og slitne (du vet, utslitt i tidlig alder fordi vi ikke kunne bruke bur på hundene våre og kjøpe oss masse hyggetid istedenfor å trene dem, vaske opp en tissedam her og der et par måneders tid etc), som føler at vi trenger styrke nå, skulle samle oss til en felles "gi oss styrke, å gud"-gudstjeneste - en slags "antibur-gudstjeneste"?

I'll be there - regner med at vi alle ser for oss en frilufts-seremoni, aka "naturgudstjeneste"? :ahappy:

Kan føles som om det trengs. Når selv en tålmodig pedagog med visse diplomatiske evner (nei, Lotta, jeg snakker ikke om deg :rolleyes: men om SusanneL) ikke når inn... så tror jeg man trenger overnaturlig eller himmelsk hjelp.

Oh shit - er jeg verken tålmodig, pedagog, ELLER diplomatisk? :rolleyes: Det største problemet NÅ er at jeg dessverre ikke har særlig gode forbindelser "upstairs" heller! :blink:

Man har hund for hygge - men hvor blir det av forpliktelsene som følger med det å ha dyr?

Kanskje man kunne fått til et opplegg a la oppstalling av hester, der man betaler i dyre dommer for at andre skal ta ut møkka, stelle og gi mat og alle de kjedelige tingene, mens en selv briser innom en gang om dagen for en liten frisk ridetur?

Genial ide! I stedet for "hundedagis" så kunne man jo ha "besøks-kennel" - hvor de virkelig trengende kunne komme innom å klappe en hund, ev gå en liten skogstur eller trene litt dressur (eller agility "hopp") til 300 kr/timen for å få dekket sine behov? Hunder i ulike størrelser, aldre, fasonger og pelsvarianter kjøpes inn (eller hentes fra spanske "shelters") og så er man i gang... Økonomien kan selvsagt spes på med arrangement av barnebursdager (for garantert allergifrie guttegjenger fra 2 år og oppover) og klassebesøk fra nærliggende skoler.

Det er iallfall bedre enn å redusere hunder til en stakkarslig kanintilværelse, der buret blir tilholdsstedet i mange av døgnets timer - bortsett fra den ene timen eller to hvor eier trenger litt kos og nærhet fra den pelskledde.

Heldige er de burhundene som har forholdsvis like store bur som en gjennomsnittlig norsk huskanin (for ikke å si "hybelkanin"!, he, he...)

Jeg leser aldri mellom linjer jeg, jeg forholder meg til det som står, og du skriver da helt tydelig at du tror ikke at hunder som står i bur både om natta og om dagen LIDER NOEN NØD.... Hvordan definerer du NØD ?

Enkelt, kjære Siri! "Ikke-nød" = "ikke-død", ergo "NØD" = "DØD"...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanskje endel av oss eldgamle og slitne (du vet, utslitt i tidlig alder fordi vi ikke kunne bruke bur på hundene våre og kjøpe oss masse hyggetid istedenfor å trene dem, vaske opp en tissedam her og der et par måneders tid etc), som føler at vi trenger styrke nå, skulle samle oss til en felles "gi oss styrke, å gud"-gudstjeneste - en slags "antibur-gudstjeneste"?

Jeg har ikke tørket tissedammer men jeg er middels gammel og utslitt.

Kan jeg få bli med på gudstjenesten alikevel?

Blir helt frustert ved tanken på at folk faktisk tyr til bur før de i hele tatt har prøvd uten.

Her er det innlæring til bur fra valpeben av liksom. Hva er vitsen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Jeg bruker bur periodevis fordi det er veldig enkelt for meg. Jeg gjør det ikke med tusen unnskyldninger over at det er hundens beste er å bli ei burhøne, men det må ikke bli sånn at det å bruke bur er det samme som å beskylde folk for ett dårlig hundehold.. Noe jeg syns denne tråden kan vitne om til tider. Jeg føler meg ikke som en dårlig hundeeier selv om mine hunder kan oppleve å ligge i bur noen timer i løpet av ett liv.

Min fars hund levde et liv uten spesielt mye menneskelig kontakt, den hadde hundegård og hus ute, den ble gått tur med ett par ganger i uka, ikke så mye mer fordi den var så "vill" (les uoppdragen). Den fikk på de kaldeste/våteste dagene lov til å ligge inne i kjellergangen om natta. Hadde det ikke vært langt bedre om denne hunden fikk ligge i ett stort bur inne sammen med familien i steden for å være avskjermet fra flokken i sine 8 leveår? Grunnen til at den ikke fikk være inne er at den ripet opp gulvene.. Nå trenger jeg ikke å høre at dette er folk som ikke skulle hatt hund etc,. Dette er ment som et lite eksempel på at verden er ikke alltid helt sort/hvit, selv om det hadde vært mye enklere om det var det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enkelt, kjære Siri! "Ikke-nød" = "ikke-død", ergo "NØD" = "DØD"...

SÅNN var det ja *klaske seg selv i panna med noe hardt* :blink:

Min fars hund levde et liv uten spesielt mye menneskelig kontakt, den hadde hundegård og hus ute, den ble gått tur med ett par ganger i uka, ikke så mye mer fordi den var så "vill" (les uoppdragen). Den fikk på de kaldeste/våteste dagene lov til å ligge inne i kjellergangen om natta. Hadde det ikke vært langt bedre om denne hunden fikk ligge i ett stort bur inne sammen med familien i steden for å være avskjermet fra flokken i sine 8 leveår? Grunnen til at den ikke fikk være inne er at den ripet opp gulvene.. Nå trenger jeg ikke å høre at dette er folk som ikke skulle hatt hund etc,. Dette er ment som et lite eksempel på at verden er ikke alltid helt sort/hvit, selv om det hadde vært mye enklere om det var det.

Så man bør sette det ENE opp mot det ANDRE ? Det er MINDRE ille å ha hunden inne i BUR, i forhold til at den står UTE alene ? Hadde det ikke vært det beste at HUNDEN fikk være inne sammen med familien UTEN bur ? Å ja, jeg mener faktisk at folk som synes inventaret er viktigere enn et levende vesen ikke bør skaffe seg dyr...

Edit: Du skriver NOEN timer i bur... her har folk snakket om at det er OK å ha hunden i bur både dag og natt ? Det blir ikke bare NOEN timer i bur liksom... Jepp - jeg blir lett fyra opp når det kommer til å sperre dyr inne (nei - jeg går ikke i dyrehager heller jeg, fikk helt vondt i magen da jeg så et innslag på Frokost-TV i dag om det stakkars Eselet på 17 år som ALDRI hadde vært utenfor innhegningen sin - før nå nettopp da den ble tatt med en runde i parken... :ahappy: ).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass
SÅNN var det ja *klaske seg selv i panna med noe hardt* :blink:

Så man bør sette det ENE opp mot det ANDRE ? Det er MINDRE ille å ha hunden inne i BUR, i forhold til at den står UTE alene ? Hadde det ikke vært det beste at HUNDEN fikk være inne sammen med familien UTEN bur ? Å ja, jeg mener faktisk at folk som synes inventaret er viktigere enn et levende vesen ikke bør skaffe seg dyr...

Edit: Du skriver NOEN timer i bur... her har folk snakket om at det er OK å ha hunden i bur både dag og natt ? Det blir ikke bare NOEN timer i bur liksom... Jepp - jeg blir lett fyra opp når det kommer til å sperre dyr inne (nei - jeg går ikke i dyrehager heller jeg, fikk helt vondt i magen da jeg så et innslag på Frokost-TV i dag om det stakkars Eselet på 17 år som ALDRI hadde vært utenfor innhegningen sin - før nå nettopp da den ble tatt med en runde i parken... :ahappy: ).

Siri- Pust med magen nå.. Jeg setter ikke opp det ene mot det andre, jeg sier bare at det ville aldri vært ett alternativ for denne hunden å gå inne løs, da ville det kanskje (i min verden hvertfall) vært bedre om den fikk være sammen med familien noen timer men da ligge i et bur.. Det er poenget mitt, ikke at den hadde hatt det bedre om den var burhøne enn solohund liksom.. Vi er begge skjønt enige om at det er mange mennesker som ikke burde ha dyr og noen av disse finnes beklageligvis i den nærmeste familien noen ganger.

Jeg forteller om mitt hundehold, hvor jeg har mine hunder i bur noen timer fordi det er enkelt for meg.. Jeg har lest alle de 34 sidene i denne diskusjonen og etter hva jeg kan se, så er det vel de færreste som syns det er greit å ha hunden i bur 20 av døgnets timer.. Jeg føler meg ikke som en dårlig hundeeier og jeg beskylder ikke andre for å være det, men som i alle andre diskusjoner så er det forskjell på å barbere seg og skjære av seg huet, ikke sant?!

Edit: Når jeg sier noen timer så betyr det for min ene hund 10 timer i uka i buret i bilen, når jeg er på jobb. Den andre er ikke i bur..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I'll be there - regner med at vi alle ser for oss en frilufts-seremoni, aka "naturgudstjeneste"? :ahappy:

Oh shit - er jeg verken tålmodig, pedagog, ELLER diplomatisk? :rolleyes: Det største problemet NÅ er at jeg dessverre ikke har særlig gode forbindelser "upstairs" heller! :blink:

Genial ide! I stedet for "hundedagis" så kunne man jo ha "besøks-kennel" - hvor de virkelig trengende kunne komme innom å klappe en hund, ev gå en liten skogstur eller trene litt dressur (eller agility "hopp") til 300 kr/timen for å få dekket sine behov? Hunder i ulike størrelser, aldre, fasonger og pelsvarianter kjøpes inn (eller hentes fra spanske "shelters") og så er man i gang... Økonomien kan selvsagt spes på med arrangement av barnebursdager (for garantert allergifrie guttegjenger fra 2 år og oppover) og klassebesøk fra nærliggende skoler.

Heldige er de burhundene som har forholdsvis like store bur som en gjennomsnittlig norsk huskanin (for ikke å si "hybelkanin"!, he, he...)

Enkelt, kjære Siri! "Ikke-nød" = "ikke-død", ergo "NØD" = "DØD"...

jeg ønsker meg pittesmå bur til mine hybelkaniner!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Henger meg på Lotta! *Stange hodet kraftig i veggen av kraftig frustrasjon*

Spesielt det at noen syns at hunder som er i bur hele natten og hele arbeidsdagen ikke lider noen nød, det får meg bare til å sitte her å måpe...hva i huleste er det som skjer i folks hoder!? :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg bruker bur til hunden min!

om natta og i bilen...

har gjort det fra jeg fikk henne i hus og det er veldig praktisk! :rolleyes:

den første uka sov jeg nede med henne ved siden av buret, hu ula fælt i begynnelsen men hun skjønte fort at det ikke nytta!

var hjerte skjærende og høre på men jeg hadde fått råd om og overhøre det og det funka veldig fint.

jeg ga godbit inne i buret og kosa med henne inni der.

buret er stort, 125*100*90 eller noe sånt så hun har god plass til å romstere inni der.

nå har hun blitt så vandt til det at når hun syntes det er nok om kvelden og hu vil legge seg går hu ut i gangen og legger seg i buret sitt av fri vilje så lokker jeg døra når jeg legger meg!

og det er overhodet ikkenoe problem hverken for hu eller meg!

da hadde hu jo aldri gått inn dit frivillig hvis det var forferdelig og være der!

jeg syntes det er trygt og vit at hun er på ett sted om natta,

for det er utrolig så mye en valp kan ødlegge, for ikke snakke om ødlegge seg selv på i løpet av en hel natt!

nei, bur trening på en positiv måte er absolutt og anbefalle, da blir det en egen fri sone for hunden som den trives i!

og det kan jeg ikke skjønne hva som er galt med!?

Jeg håper inderlig at dette var ironisk ment!

Må si at jeg misliker argumenter som går ut på at "hunder er forskjellige, så selv om dine hunder ikke trives i bur, så betyr ikke det at mine ikke elsker å ligge der med lukket burdør i 16 timer i døgnet" :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...