Gå til innhold
Hundesonen.no

Sportreninger


Ingvild

Recommended Posts

Skrevet

Det var litt interesse for å ta en helg eller noen kvelder med sportrening, så man enten kan komme i gang, bli inspirert til å komme seg videre eller benytte seg av fremmede sporleggere.

Så da lager jeg likeså godt en tråd, jeg! Kom med forslag til når, og ikke minst hvor, vi kan trene. :icon_redface:

  • Svar 115
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Jeg er med! Vet ikke hva slags "terreng" som kreves, så jeg tror ikke jeg skal foreslå hvor vi kan trene. Men når..ja, jeg synes det var en god ide med en helg egentlig. Men kan når som helst, bortsett fra "hamarhelga".

Er det blodspor det er snakk om, eller?

Skrevet

Jeg kan overhodet ingenting om blodspor, så jeg tenkte vel på bruksspor. Det er mindre upraktisk, tar kortere tid (fra man legger sporet til man kan gå det) og er veldig lett å fortsette å trene på på egenhånd. :icon_redface: Når det gjelder terreng er helt vanlig skogsterreng greit nok. Det kan være vanskelig å begynne med jordespor hvis det blåser mye, for eksempel.

Skrevet

Har litt lyst å bare slenge ut en dato jeg. Så får vi se om det er stemning for dette. Jeg er iallefall ivrig på å prøve å gå spor med Selma :icon_redface:Hva med søndag 27. sept?

Og moro om vi blir flere!

Hvor vi kan ha det vet jeg ikke. Hvordan er det i Estenstadmarka da? Dit går det vel buss.

Skrevet

Vi er med om det passer :innocent: Har veldig lyst til å prøve å lære litt om spor, for det har vi ikke prøvd enda :wub: Han har bare gått godbitspor, men siden spor er en ypperlig aktivisering hadde det værtveldig kjekt å kunne gjøre noe mer enn bare godbitspor :wub:

Søndag 27 september passer for oss hvertfall :icon_redface:

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Bra forslag! Jeg er ikke så stor fan av slipp masse-ukjente-hunder-man-ikke-kjenner-sammen-treff, men dette er jeg gjerne med på! Kanskje motivasjonen for spor går litt opp igjen om jeg trener sammen med noen :icon_redface: Jeg kan også søndag 27. sept

Skrevet

Jeg vill gjerne bli med vis det er greit? Jeg kan ingenting om sport, heller aldri prøvd det før eller, men er mer en villig til og lære!

Hvor i estenstadmarka tenkte dere på?

Skrevet

27. september ser jo ut til å være en fin dato som passer for ganske mange, så da kan vi vel si det da. :icon_redface:

Skal vi være i Estenstadmarka, er det jo fint å være et sted hvor det ikke er tusen andre liksom... Hva med å møtes på Bekken parkeringsplass og så følge veien/stien mot Lohove i stedet for å følge veien opp mot Estenstadhytta. Der er det vel både mindre folk og flatere terreng...

Skrevet
27. september ser jo ut til å være en fin dato som passer for ganske mange, så da kan vi vel si det da. :innocent:

Skal vi være i Estenstadmarka, er det jo fint å være et sted hvor det ikke er tusen andre liksom... Hva med å møtes på Bekken parkeringsplass og så følge veien/stien mot Lohove i stedet for å følge veien opp mot Estenstadhytta. Der er det vel både mindre folk og flatere terreng...

Det høres greit ut ja.

Hva kan det være greit å ta med? (Jeg har IKKE peiling på spor :icon_redface: ) Sele? Langline? godis? Sjokolade til meg? :wub:

Skrevet
Det høres greit ut ja.

Hva kan det være greit å ta med? (Jeg har IKKE peiling på spor :icon_redface: ) Sele? Langline? godis? Sjokolade til meg? :innocent:

Sele, langline/sporline, vann + skål, godbiter og leker til hunden, og siden vi sikkert blir værende der noen timer, kan det være greit å ta med matpakke, drikke, nok klær og stol/sitteunderlag til deg selv.

Sporpinner og markører trenger vi også, men det trenger ikke alle å ta med. :wub:

Skrevet
Men dere? Dere vet at det bruker og (kremt) litt folk oppi dalen her på søndager ja? ..

Hvor er det relativt lite folk (trenger ikke å være folketomt, bare de ikke går for mye i terrenget siden det er så mange ferske hunder) og nokså flatt terreng, men som vi ikke trenger å gå to mil for å komme til?

Skrevet
Kan vi få væææære med ? :icon_redface:

Selvsagt, alle er velkommen :innocent:

Med det været det ser ut til at vi vil få framover, kan det godt hende vi får skogen for oss selv :wub: Hadde det evt. vært aktuellt å droppe skog, men heller gå på et jorde der de har tatt inn kornet? Eller er det dumt sporterreng?

Skrevet

Jeg vil være med! Særlig hvis det ikke blir styrtregn (call me sofagris). Jeg tror jeg tar med Pippin i såfall, hvis jeg ikke får lyst til å prøve litt med begge. (Det er Pipse sin tur å få litt kvalitetstid med mor ...).

Skrevet

For min del hadde det ikke hatt noe å si om vi hadde kommet i gang før tolv heller, altså, men det er kanskje litt upraktisk for de som busser (søndagsruter er noe herk) (iiih, forhåpentligvis kan jeg kjøre bil selv den 27.).

Det er i grunnen greiest med skog - hvis det blåser "flyter" ikke sporet så mye utover, og siden det er så mange som skal prøve spor for bortimot første gang, er det greit å kunne ha et terreng å henge markører i, samt et terreng hvor eier kan gå og gjemme seg bak et tre eller noe sånt. Når vi er såpass mange er det dessuten fort gjort å glemme hvilken del av åkeren vi har brukt. Men klart, det har jo ikke noe å si om det er et skogsterreng i nærheten av en slette eller et jorde, altså.

Men altså, det finnes mye brukbart sporterreng i Estenstadmarka, så jeg tror det holder lenge om vi sier at vi møtes på Bekken parkeringsplass, følger veien et lite stykke innover og går rett fram i stedet for å følge svingen/veien opp til hytta, altså slik at vi kommer her, sånn ca.: http://www.gulesider.no/kart/#lat%3D702964...26tab%3Daddress

Skrevet
Hvor er det relativt lite folk (trenger ikke å være folketomt, bare de ikke går for mye i terrenget siden det er så mange ferske hunder) og nokså flatt terreng, men som vi ikke trenger å gå to mil for å komme til?

Men altså, det finnes mye brukbart sporterreng i Estenstadmarka, så jeg tror det holder lenge om vi sier at vi møtes på Bekken parkeringsplass, følger veien et lite stykke innover og går rett fram i stedet for å følge svingen/veien opp til hytta, altså slik at vi kommer her, sånn ca.: http://www.gulesider.no/kart/#lat%3D702964...26tab%3Daddress

Som sakt, jeg har jo aldri gått sport, så jeg vet ikke helt hvordan er optimalt sporterreng ser ut.. Men vet ikke helt om det ser slikt ut enda, ditt du har linket karet. Men jeg bor jo rett borti haugen for den plassen så jeg kunne gått meg en tur ditt og sett? Og tatt noen bilder så kan jo dere bedøm og det er noe bra sporplass ?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...