Gå til innhold
Hundesonen.no

Whippet


monica_n
 Share

Recommended Posts

Jeg vet ikke om jeg la det ut riktig sted, men jeg prøver!

Jeg har blitt veldig fascinert av denne rasen(men har hatt litt fordommer..), kan noen utdype hva disse hundene krever av en eier? Hvilke aktiviteter passer de best til? Allsidig? Hvor mye aktivitet daglig? Sær/sta? Lettrent?

snakket med ei dame på jobben i dag som hadde schæfere og whippet, hun sa at det var en av de rasene hun hadde hatt som best taklet schæferne, deres aktivitet osv.. At de absolutt ikke var så "pinglete" som jeg har fått for meg :wub:

Så;fortell! Jeg vil vite ALT :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

www.whippet.no De har ute en beskrivelse av rasen(under artikler) som jeg synses var ganske informativ :wub:

Jeg har ingen personlig erfaring med rasen, men har snakket en god del med en av oppdretterne fra Courtborne og har fått masse info av henne! (Kristinh her inne) og hilst såvidt på noen whippser på en utstilling også og fikk et veldig rolig intrykk av rasen :lol: (møtte en valp på 8mnd... trodde den var voksne. Var så rolig og avbalangsert atte :wub: )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har to whippeter og opplever dette som en veldig allsidig rase så lenge man ikke har ambisjoner om championater her og der.. Med det mener jeg at de gjerne går spor, trener AG og LP, men det er nok ikke noe å konkurrere med på høyere nivå. En whippet trenger noe mer motivasjon til tider, enn en del andre raser. De kan kjede seg lett, men om den først liker noe er det KJEMPEGØY!

Du vil nok oppleve at dette er litt avhengig av linjer..noen er mer utilmærmelige og "mynde-aktige" enn andre.

Min eldste har bronsemerket LP, og vi trener mot en debut i KL 1. Konkurrerer også i LC og går litt spor i ny og ne. På en god dag er han kjempeflink, på en dårlig dag (kald eller våt dag...) kan ting gå tregere. Det viktigste er at vi har det gøy!

Du kan lese litt om vår hverdag på www.signwillmiro.blogspot.com

Som whippeteier opplever jeg masse fordommer fra ulike hold, og også en del frekke kommentarer. Fakta er at jeg opplever dette som en perfekt selskapshund - med en høyt aktivitetsnivå. Den er utrolig tilpasningsdyktig, sterk og sunn. Den kan gå langtur i fjellet den ene dagen, og ligge på sofaen uka etter..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ingen, men er totalt forelska i Sam (Courtborne Don't Be Cruel). Har ikke møtt ham irl da, men synst han er så inderlig pen :)

Ah,Sam er bror til min Felix(courtborne good luck charm),og den gutten ER virkelig en sjarmør kan jeg fortelle deg :poke:

Ellers synes jeg mara sin beskrivelse av whippeten er fin. De er veldig aktive om de får lov,men også skikkelige sofapoteter. De elsker å ha det mykt og varmt,og mine nekter ihvertfall å legge seg på gulvet uten et teppe :P Min eldste har bronsemerket i AG,men vi har ikke trent på lenge nå. Han var herlig å jobbe med de gangene han var skikkelig på,men det var heller sjelden,og det kreves litt ekstra tålmodighet med en whippet som heller kunne tenke seg å løpe ut på jordet ved siden av :P Men lettlærte er de,bare ikke så veldig lett-trente til tider :wub: Men som mara sier,det varierer litt på linjene også,hvor mye gjenstandsinteresse og lekelyst de har.

Kan jeg spørre hva slags kommentarer og fordommer du har fått høre mara? Bare nysgjerrig,ettersom jeg ikke har opplevd allverden av det selv :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Får en del kommentarer på at de er tynne og stygge. Har blitt truet med anmeldelse for vanskjøtting (undervekt), selvom gutten veier 16 kg og har masse muskler :P

Fra såkalte "hundemennesker" hører jeg at "Det der er ikke bikkjer, det er noe annet...", "De kan ikke trenes til noe som helst", "De bare står og skjelver med halen mellom bena" (Hvilket de bare gjør om de er skikkelig kalde!), "Hvorfor gadd du å kjøpe en sånn?" De kan ikke leke med andre hunder, de knekker de tynne bena sine, de er redde, de angstbiter etc etcc

Syns det er sprøtt hvor mye rart enkelte lirer av seg. Hvis jeg går forbi en hund jeg ikke liker holder jeg da vitterlig kjeft om det. Enkelte voksne mennesker åpner kjeften for ofte om ting de ikke har greie på..

MEN så er det enkelte som stopper bilen bare for å fortelle at hundene mine er verdens vakreste og snilleste, og da er det verdt drittslenging fra enkelte :):aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 5 months later...

Jeg har nå ei lita whippetjente på 3 mnd. Er den første og absolutt ikke siste. Jeg er helt forelsket <3

Jeg var ute å gikk tur i går, fikk 10 kr av en mass og han sa "her har du penger til mat til bikja di!" haha! Han hadde nemlig hatt en schæfer valp og den så ikke så tynn ut! hahaha, da har man virkelig peiling. Hadde jeg sett en whippet som så ut som en schæfer, da hadde jeg blitt skremt;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 years later...

Kjenner til de fordommene ja. Får stadig kommentarer om at jeg ikke har en hund, men ei lita skrøpelig rotte. At han er ubrukelig osv. Fikk også en kommentar da jeg skulle kjøpe han fra ei i hundeklubben; Jasså, du skal begynne med jakt da? Da måtte jeg le, er ikke mye jaktinstinkt i denne karen, han er uansett så flink på innkalling at det ikke merkes :)

<3 Whippet <3

:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjenner til de fordommene ja. Får stadig kommentarer om at jeg ikke har en hund, men ei lita skrøpelig rotte. At han er ubrukelig osv. Fikk også en kommentar da jeg skulle kjøpe han fra ei i hundeklubben; Jasså, du skal begynne med jakt da? Da måtte jeg le, er ikke mye jaktinstinkt i denne karen, han er uansett så flink på innkalling at det ikke merkes :)

En whippet skal ha jakt i seg, men det behøver da ikke være noe hindring til noe som helst.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
    • Takk for godt tips om godbitpung! Skal se om jeg finner noe liknende. Hadde samme erfaring som deg med vom, veldig hard avføring som virket ubehagelig å trykke ut. Tørrfor fra Dilaq, er det Dibaq du mener? Vurderte nemlig dette foret selv. Kan ikke så mye om hundeernæring, men syntes ingrendiensene så ganske bra ut og foret er rimelig. Men kunne ikke lese noen erfaringer med det på nett, og det føltes skummelt å prøve et så ukjent formerke. Du er fornøyd altså?
    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...