Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har bare møtt en, men de har visst nok et ganske høyt aktivitetsnivå. Kan godt minne om kv der, tror jeg. Men tror de også trenger mer mental aktivisering.

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
  • 5 years later...
Skrevet

Hvordan fungerer det å ha en Vizsla uten å drive med jakt? Men med lange turer, trekk på sykkel/ski og eks. spor? Har forstått det sånn at de er litt "fuglehund light" og ikke er like allsidige eller brukandes som f.eks setterne når det kommer til jakt.

Jeg så en på Oslo s i dag, for noen nydelige vesener!!

Skrevet

Hvordan fungerer det å ha en Vizsla uten å drive med jakt? Men med lange turer, trekk på sykkel/ski og eks. spor? Har forstått det sånn at de er litt "fuglehund light" og ikke er like allsidige eller brukandes som f.eks setterne når det kommer til jakt.

 

Jeg så en på Oslo s i dag, for noen nydelige vesener! 

Blir rotete innlegg på mobil men. Jeg vurderte vizsla (og weimaraner som er ganske lik) opp og ned før jeg landet.

Noen er mykere en KV, noen er definitivt ikke det.

Ang jakt så går de ikke like stort som setterne, som er hvorfor de ikke anses like gode til jakt.

Det er en sær liten rase, og store variasjoner fra linje til linje(og land), med mange veldig like raser med like egenskaper. Jeg syns å bemerke meg at USA har disse "fuglehund light" sakene, både vizsla og weimaraner er veldig populære der blant aktive ikke-jaktende hjem. I sverige, og nedover i europa så det ut til å være mer fokuserte jaktlinjer.

Det er sikkert fult mulig å ha en vizsla som ikke jakter, spesielt spor er nok veldig fint. spm er om det finnes oppdrettere i landet som ønsker å selge til folk som ikke jakter, iom at det er en såpass liten rase som man holder på å bygge opp i norge.

Den vizslaen jeg har vært borti var helt herlig, energisk og entusiastisk sak.

Sent fra min SM-G870F via Tapatalk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvor ofte blir det valper sånn ca. Etter hver parring? Skjønner det er umulig å vite men sånn ca.    Vet at det ofte går tom også.
    • Så fin hun er gratulerer! Moro med sjelden rase. Har kun truffet 1 her i Trondheim jeg. 
    • Fosterfugler har jo navn, og *hvis* jeg skulle ende opp med egne ville det nok enten blitt en foster som blir værende, eller uansett adoptert. Men det er denne avveiningen med å kunne reise bort mens jeg fortsatt er i stand til det da.
    • Ja, til fosterhjem!! Er alltid behov for det. Du er jo allerede i gang med læring ser jeg😄 Har du tenkt navn ennå...😜
    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...