Gå til innhold
Hundesonen.no

Musikk i bilen


MonicaT

Recommended Posts

Jeg kjører en del bil og hører både på cd og radio

På favoritt sangene hender det rett som det er at volumet skrues opp litt.

Tenker du på og tar hensyn til hunden og musikk volum når du kjører ?

Hører hunden musikk lyden på samme måte som oss ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Jeg er jo ikke gammel nok til å kjøre bil selv, men det er uansett alltid jeg som styrer med musikken.

Når vi kjører uten hund så står volumet på rundt 35-40, og da er bassen koblet inn.

Kjører vi med hund så står volumet sjeldent på over 20, og bassen er av.

Så ja, vil si vi tar hensyn til bikkjene...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg elsker å virkelig ha volum på musikken og bassen på for fullt, men hvis hunden er med, tar jeg absolutt hensyn. Den jeg har nå er mer ømfintlig for lyder, så da har jeg ikke så veldig høyt. Jeg ser på hunden om volumet er ok. Den forrige hunden brydde seg ikke om høy lyd og lå og sov, selv med mye musikk. Men hun reagerte på hjemmekinoanlegget de første gangene, og ble litt redd, men så ble hun vandt til det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest LeenaM
Spiller aldri så høy musikk i bilen at jeg trenger å tenke over om bikja er med eller ikke.

Samme her :) Kjører ikke bil enda selv da, men moren min er ikke akkurat den typen som har på musikk på full guffe, og ikke faren min heller.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Jeg er en person som liker lyd. Både i stuen og i bil. På stuen så forflytter ikke dyrene seg fra høytalerene en gang. (men altså jeg spiller ikke ekstrem volum, ikke kunne snakke sammen lyd).

For øyeblikket prøver jeg å finne ut hvordan jeg skal koble ut høytalerene bak i bilen. Finner ikke knappen på bilanlegget.

Så nei, jeg kan egentlig ikke si at jeg tar hensyn, jeg spiller så høyt jeg vil og inne kan dyrene forflytte seg og dem velger å ikke gjøre det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ahr en sånn finfin "fader" knapp på stereoanlegget i bilen, sann at når bikkja er med kan jeg spille kun på høytalerene fremme rundt hodet mitt, og ikkenoe bak hos vovan, Når jeg gjør dette så dør også bassen, så jada, jeg tar nok hensyn. Ikke at jeg tror det har så mye å si egentlig da, for bikkja stresser livskiten av seg uanset i bil hu.. Er faktisk nesten roligere når jeg har på litt lyd, for da hører hun ikke "suset" utenifra så godt..:)

Når jeg kjører alene så dunker det godt til tider, for jeg er en liten "skapråner":lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jupp, subwoofer "off" når hundene er med. Ellers er det full guffe :) men ja, tar hensyn til hundene og spiller ikke høyt med dem i bilen, basseren er som sagt også slått av, men så står den også bak der sammen med hundene og syns det er vel drøyt og utsette dem for det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg spiller musikk både hjemme og i bilen med hund. Bridie bryr seg ikke nevneverdig. Sku jeg se at hun bryr seg når hun ligger bak i bilen (nærmest høyttalere og basskasse) får hun ligge på gulvet fremi bilen.

Men Bridie må nok tåle litt bråk ja. Noe hun gjør uten store problemer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bil er så lang frem i framtiden at det gidder jeg ikke tenke på enda (men komme nok til å ta hensyn, jeg pleier liksom det). Men her hjemme hører jeg på hva jeg vil. Er ikke noen stor rfan av vondt-i-hodet-styrke, så tviler sterkt på at hundene bryr seg noe særlig om det :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tar noe hensyn. Har en dyr 10" i baggasjen og to 6x9" i hatthylla. Når jeg kjører alene har jeg det så høyt at jeg får litt vondt i øra innimellom, men med hunden med har jeg det på normalt nivå, med bassern på.

Har forresten to veldig bråkete biler (en uten eksos og en med 2,5" strakt rør), så de er vandt med bruldring og bråking.

Tar ikke hensyn til dem hvis jeg spiller musikk eller ser på film hjemme. Da står subben på fullt. Blir det for ille, er det ingen som tvinger dem til å være i stua.

Tror denne "taktikken" er fin, for ingen av dyra reagerer på torden/lyn, veiarbeid eller fyrverkeri, selv om vi er på tur når det står på. De sover vanligvis som steiner, uansett hvor bråkete det er rundt dem :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tar litt hensyn. Kommer an på om jeg hører rock eller lettere ambient.. Dessuten tror jeg min fantastiske karaokesynging i bilen er verre enn volumet :ahappy: Det får hun jaggu leve med!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tar litt hensyn ja.. Bass er av, og det er kun de to fremste høytalerene som er på, de bakerste (som går "rett inn" i dobbeltburet) er kun på når ingen hunder er med meg. Nå kjører vi en god del langturer i løpet av året, og det sier seg selv at man blir litt sliten og lei etter 7-10t i bil.. Så musikken blir nok høyere og høyere etter hvert som jeg blir vandt til lydnivået og trenger det litt høyere for å "holde meg oppe"...

Hjemme har vi ofte "vaskemusikk" på høyt, men da kan hundene gå å legge seg et annet sted om de vil.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tar ikke så mye hensyn. Hunden er vant til høyt volum og har ingen problemer med det. Men dersom jeg ser at hun reagerer eller har med andre hunder som ikke er like trygge så skrur jeg selvsagt ned lyden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tar hensyn i bilen, for der kan ikke hundene gå unna.

Så selv om jeg etter sigende skal ha veldig bra høytalere i bakluka (Stasjonsvogn), så kjører jeg lyden over fabrikkmoterte høytalere i dashbordet. Og det gir ikke spesielt bra lyd.

Inne kan jeg godt guffe på av og til. Hundene legger seg lenger bak i stua hvis de synes det blir høyt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tar ikke spesielt hensyn til hunden, fordi jeg for det første ikke hører alt for høyt på musikk uansett, og i alle fall ikke så høyt at det er ubehagelig (for verken meg eller noen av de andre som er i bilen). Dessuten liker jeg - som når jeg går eller sykler - å ikke ha musikken for høyt, slik at jeg er i stand til å høre noenlunde hva som foregår rundt meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skylder på hundene. :-P Tar kjempehensyn til de og spiller ikke høy musikk hverken i bil eller hjemme, men det er fordi det egentlig er jeg som ikke utstår det... :-P (men mye lettere å si at folk skal ta hensyn til hundene, og når jeg først har de, må jeg da kunne bruke de til noe....)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

min hund elsker å høre på musikk i bilen. han sitter å piper hvis vi ikke hører på musikk, så fort det er på, slutter han. Og han legger seg rolig ned og lukker øynene! Men nå har vi aldri musikken så veldig høyt på. men det er nok over gjenomsnittet til tider.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja det er klart jeg tar hensyn til hunden - både hjemme og i bilen.

I biler som har høytalere forran og bak, regurerer jeg lyden så den bare spiller forran - og i min nåværende er det bare høytalere forran.

Jeg har ofte på musikke eller radio hjemme, og jeg setter alltid på radioen, på lavt volum, før jeg går. Jeg innbiller meg at det blir litt mindre ensomt når det ikke er helt stille hjemme (også fordi det uansett er sjelden der er det), og så slipper hun høre på smålydene fra naboene som ellers kunne satt i gang litt vaktmurring.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...