Gå til innhold
Hundesonen.no

Rasenes historie


Djervekvinnen

Recommended Posts

Jeg er en av dem som er meget interessert i historie, og dette gjelder også hundehistorie. jeg syns det er veldig arti å se på gamle fotos av hunderaser og se hvordan de så ut den gang og på hvilken måte de ble brukt. Tenker da på 1950 og bakover, jo eldre jo bedre. Så, har dere noen sider eller bilder av deres rase fra fortiden? Hadde vært gøy å se:) Ofte kan man få et litt annerledes syn på noen raser når man ser litt om opprinneligheten deres og se hvordan de har utviklet seg (eller ikke)

Her er noen gamle foto av greyhounds, hvis noen vil se.

Link til gamle greyhound bilder

Her er noen bilder av gamle Dobermenn (klikk neste for å bla)

Link til bilder av gamle dobermenn

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Knall tråd:)

Synes det er morsomt å se historiske bilder, rart å se hvordan en del raser var i tidligere tider sammenlignet med nå. Noen er nesten like, mens andre ligner nesten ikke på samme rasen en gang:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et bittelite utvalg rasehistorisk Amerikansk Pit Bull Terrier.

Som familiehund:

Ca 1880

3592451335_983fba632e_o.jpg

Ca 1910

3592451397_85fb38dd5b_o.gif

Diverse

3593164604_3399e642b0_o.jpg

3593164660_38c979e3a7_o.jpg

3593212700_fe06aa5271_o.jpg

3592428941_b2e1d6639d_o.jpg

3592428985_205b277065_o.jpg

3592429039_bd33ac3f0f_o.jpg

Som brukshund :ahappy:

3592357213_ba60e04d14_o.jpg

Kamphund:

Ch Honeybunch ROM

3593210394_03eb2d21ef_o.jpg

Amstaff anno 1940 (rasen ble skilt med navn fra Pit Bullen i 1936)

3593164738_d5ec5fdf5d_o.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  Mari skrev:
Et bittelite utvalg rasehistorisk Amerikansk Pit Bull Terrier.

3593212700_fe06aa5271_o.jpg

Det bildet der er vel av Tom Walls med Buller & Co, såvidt jeg vet er det vel SBTer det er bilde av der, Buller er ihvertfall en staff, og han skal visstnok være med på det bildet der.

Her er et annet bilde av samme fyr og hund:

File0028.jpg

Her er bilde av de to første utstillingschampionene av rasen Staffordshire Bull Terrier:

EveandJim[1].jpg

Eve til venstre og Gentleman Jim til høyre, bildet er fra 1939.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er en link til siden til den første engelske whippetchampionen på en fantastisk side for whippetentusiaster:

http://thewhippetarchives.net/details.php?id=395

Her kan man følge sin egen whippets stamtavle (ofte med bilder) tilbake til de første registrerte hundene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Boxeren:

post-5047-1244725633_thumb.jpg

Over er min personlige favoritt gjennom tidene: Tea von Isebeck fra 1930-tallet (f. 32)..

Under noen boxere i bruks/ tjeneste/ vakt i tyskland første og andre ww og fra mellomkrigstiden og rett etter andre ww:

post-5047-1244725777_thumb.jpg

post-5047-1244725846_thumb.gif

post-5047-1244726545_thumb.jpg

post-5047-1244726603_thumb.jpg

post-5047-1244726641_thumb.jpg

post-5047-1244726701_thumb.gif

post-5047-1244726778_thumb.jpg

Og til sist noen andre bilder av noen av de mest sentrale boxere fra første halvdel av 1900-tallet:

post-5047-1244726908_thumb.gif

post-5047-1244726945_thumb.gif

post-5047-1244726990_thumb.gif

post-5047-1244727028_thumb.gif

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sorry at jeg ikke har bilder av disse sagnomsuste tynne labradorene, men det sies jo at de kun fantes der fotoapparater ikke var tilgjengelig.

Buccleuch_20Avon02.jpg

1885

St-Johns-Waterdog.jpg

Banchory_20Bolo02.jpg

Banchory%20Bolo1.jpg

Begge bilder av CH Banchory Bolo , 1915.

i 1903 ble den kjent som rase av Teh Kennel Kløøøb.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veldig interessant å se gamle bilder av de ulike rasene og se hvordan de har utviklet seg!

Her er bilde av Flink 1 (buhund), Vet ikke når bildet ble tatt, men han ble født 1924.

flink.gif

Kennel Cacilius hjemmeside kan dere lese mer om historien til buhunden og se flere bilder :whistle:

Her er en side med en artig artikkel om "upplæring av buhund" og et par bilder

gjeter.gif

Lenke til kommentar
Del på andre sider

kjempegøy å se gamle bilder av hundene / Rasene deres... hadde vært gøy at alle satt inn dato når bildene ble tatt eller malt, det er stilig å se hvordan rasen så ut på begynnelsen av 1900 tallet :icon_cry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm.. Lite historie å finne om papillon. Men jeg husker jeg skrev en stil om det i 7 klasse, da fant jeg en side med masse bra info. Men lurer på om den siden er fjernet :S

Her er ihvertfall litt:

Phalene,%20English%20School.jpg

Et maleri av en phalene. Må si det ligner på en cavalier da! De stammer jo fra dem.

En smule historie om papillon

Jeg skal oppdatere når jeg finner mer!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du får det til å høres fryktelig dramatisk ut. Bikkja skal være innendørs om morran og det er ikke min feil at han ikke har vært det for jeg har sagt ifra om dette før, senere på dagen har jeg oversikt og stopper han før han løper langt avsted, da har vi kontroll, men ikke hvis han er 200+ meter unna, da er det for sent for da gidder han ikke å høre. Det er på morran han legger ut på langturer for da er det ingen her til å stoppe ham. Det er jorde rundt her.
    • Når hunden løper lang vekk fra deg, så har du ikke kontroll. Da må hunden være i bånd, og under kontroll. Å ha gps på han hjelper ikke, da hunden fortsatt løper og jager uten kontroll. Her bryter du faktisk loven uansett om det er båndtvang eller ikke. Og denne hunden kan ha skremt eller skadet mange dyr.
    • Takk for svar, denne rare småbitinga er bare i bånd, da er vel det forklaringen,    vi har normalt kontroll på ham litt senere på dagen, det er tidlig på dagen dette er et problem mht å løpe avsted er det gps som sier fra om han er på villspor, men er han et stykke unna gidder han ikke å høre så må trene mer på innkalling, rasen er også sta og egenrådig så dette er ikke så lett Ps takk for dvd tips, sitter i bilen skal se på det ikveld
    • 1. Er dette i bånd, eller løs i lek med andre hunder? Etter min mening skal hunder ikke hilse/leke med andre hunder i bånd, det blir lett konflikter av det. Hvis de er løse har hundene bedre forutsetninger for å bruke språket sitt og unngå konflikt. Hvis denne småbitingen skjer løs i lek/hilsing med andre kan det være smisking eller lek. Det er vanskelig å si uten å se situasjonen. Om dette er noe andre hunder reagerer på så ville jeg unngått å la ham komme inn på hunder på den måten i det hele tatt. 3. Det er båndtvang. Hunden skal være i bånd eller forsvarlig inngjerdet, og ikke være løs utenfor båndtvangen uten at den er under kontroll. Det vil si at du rimelig skal kunne kalle inn hunden under de fleste forhånd. Også utenfor båndtvangen skal du ha kontroll, det er ikke bare å slippe ut hunden for å lufte seg selv, den kan gjøre stor skade om den møter på feil hund, person, bil eller vilt dyr. Eller bli skadet selv. Når det er snakk om å trene innkalling så er det for å lære hunden en respons på innkallingskommandoen som er å komme til deg, uansett hva som skjer. Det handler om å venne hunden til å alltid lytte til deg, og alltid respondere på kommandoen. Langlinen gir deg mulighet til å holde igjen hunden og stoppe den fra å f.eks. løpe etter folk eller dyr, uten å måtte bruke en innkallingskommando som ikke virker. Jo oftere du bruker innkallingskommandoen der hunden IKKE responderer, jo dårligere blir den. Jeg kan anbefale opplegget Really Reliable Recall, som du kan kjøpe på DVD eller bokform:https://www.dogwise.com/really-reliable-recall-train-your-dog-to-come-when-called-no-matter-what-dvd/    
    • 1) hunden min går veldig opp i ansiktet på andre hunder og på  kan han "småbite" han dem i leppa/nesa, det blir ikke sår men hva er dette for noe? Det er ikke noe koselig, hunden vår har voldsomt mye energi, er ekstremt sosial og merket han kan være litt alfa (dominerende) 2) på asfalt holder jeg kanskje 15 km/t med kickbike, dvs rask jogging eller rask trav, prøver å bremse så han ikke akuratt løper, ellers er han mye på siden av asfalten men håper det er ok fart 3) bikkja vår har hatt det litt for enkelt med å gå hvor han vil, han har faktisk blitt venn med en rådyr familie fra da han var valp som jeg ikke har skjønt hvordan har skjedd men katter går ikke bra. Vi bor landlig til men i vår fikk han en uvane med å løpe bort til en vei der det ofte luftes andre hunder hvis han slipper ut om morgenen, dette er ikke bra særlig nå når det er båndtvang. Når det snakkes om å trene innkalling med langline er det bare å venne ham til å være i nærheten når vi går en liten tur med langline over jordet feks og gi beskjed om å komme tilbake når han går for langt? Takk for svar.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...