Gå til innhold
Hundesonen.no

Saarlos Wolfhound


Rosin

Recommended Posts

Skrevet

Denne rasen ble brukt som en forbedring av scheferhunden. Denne rasen er en krysning mellom kanadaisk ulv og schafer hund. Altså en hybrid.Denne krysningen ble gjort for å rette opp visse genetiske og svakheter hos schaferhunden (HD og temperamentsfeil). Denne rasen tar lettere lydighetsdresur, er mer tilpasningsdyktig til byliv og er mer sympatisk enn den tsjekkoslovakiske ulvehunden.

I dag blir denne hunderasen bare brukt til selskaps hud. Den er ikke veldig god hund til småbarnsfamilier. Er virkelig denne rasen ulovelig? Har aldri hørt om det. Jeg møtte en stor hann på Vikingeskipet i fjord. Den var virkelig nydelig :P

Skrevet

Den er forbudt fordi den regnes som ulvehybrid tror jeg? Det er ihvertfall det jeg har hørt. :P

Tror det er èn i Norge som har en.. Om han skaffet seg den før forbudet kom (noen som vet når det kom forresten?) eller om han har fått tilatelse vet jeg ikke.

Skrevet
Den er forbudt fordi den regnes som ulvehybrid tror jeg? Det er ihvertfall det jeg har hørt. :P

Tror det er èn i Norge som har en.. Om han skaffet seg den før forbudet kom (noen som vet når det kom forresten?) eller om han har fått tilatelse vet jeg ikke.

Du får spørre Per Olav på Canis det er han som eiere den hunden, kjempe flott hund, men man skal være øvet for å ha en sånn og mye tid til den.

:wink:

Skrevet
Han Canis-fyren har ikke Saarlos' date=' han har Tsjekkoslovakisk ulvehund tror jeg...[/quote']

Ja Tsjekkoslovakisk ulvehund var det, sorry... :oops:

Skrevet
Er de lovlige i Norge? Eller fikk han den før forbudet kom?

Jeg tror de er ulovlige i Norge, hør med han på Canis, han er kjempe koselig. :P

Skrevet

Stakkars søte Per-olav blir omtalt som han canis fyren :P

Han har tjekkoslovakisk ulvehund ja..Den er forbudt.Men den var ikke forbudt når han fikk sin.Grunnen til at den ble forbudt kan man jo spørre seg om..det er ikke en ulvehybrid.Det er altfor mange generasjoner siden det var ulv i den til at den kan omtales som hybrid.(lurt å ha i bakhodet at det ble en periode blandet såpass mye ulv inn i schæfer at den da også i såfall burde blitt forbudt)

Det er blitt ymtet frempå at det kanskje ligger personlige grunner bak forbudet...

Uansett:masse informasjon om Per-Olav sin rase i forrige hund og fritid visstnok.(Jeg har ikke lest det nr da jeg ikke gidder å kjøpe reklamebladet til Oslo Hundeskole)

Sarloos wolfhound har jeg nada peil på...vet ikke hvordan de ser ut engang :P

Skrevet

Prøvde å gå inn på WWW.NKK.no for å sjekke hvor mange sarloos som var registrert de siste 5 år men jeg får ikke lastet ned den filen :P

Skrevet
De ble forbudt samtidig som amstaff...

Virkelig?? :-o Oj... Trodde det var lenge siden de ble forbudt jeg. Jøss..

Noen andre raser som ble forbudt samtidig?

Skal si de står på hardt for å plukke vekk "skumle" raser :roll:

Skrevet

Virkelig?? :-o Oj... Trodde det var lenge siden de ble forbudt jeg. Jøss..

Noen andre raser som ble forbudt samtidig?

Skal si de står på hardt for å plukke vekk "skumle" raser :roll:

Ja, snart regnes vel alle raser for farlige, de har jo tenner alle sammen.. :roll:

Syns det er så utrolig tåpelig å gjøre Amstaff og "ulvehybrider" ulovlige.

Skrevet

Jeg syns man skulle ta ett hundesertvikat for å bli hundeier. Da måtte ingen raser blitt forbudt. Hvis prøven var basert på vilken rase man skulle ha. Det hadde virkelig vært fint. Da var det ingen dårlige hundeiere :P

Skrevet

Helt enig. Har hørt at bullterrier, staff, dobberman og rottweiler står på lista over rasen de vil forsøke å forby i nær fremtid ? :S

Og når de har forbydd disse finner de sikkert noen andre "skumle"..

Best å flytte til Sverige tror jeg. :P

Skrevet
Helt enig. Har hørt at bullterrier, staff, dobberman og rottweiler står på lista over rasen de vil forsøke å forby i nær fremtid ? :S

Og når de har forbydd disse finner de sikkert noen andre "skumle"..

Best å flytte til Sverige tror jeg. :P

Bull Terrieren kan da umulig stå på lista over raser de vil forby? :-o

Da må jeg pigende skaffe meg en før de blir forbudt.

SKAL ha den rasen engang.

Rottweiler har da aldri vært en så kalt "kamphund", den var slakterenes hund. (Ikke doberman heller)

Staffen er jo stamfaren til Amstaffen, merkelig at den ikke ble forbudt.

(Men er glad den ikke ble det)

Skrevet

Jeg troooor ikke sarloos er forbudt?Har veldig liten peil på den rasen men kan ikke huske at den sto på forbudt lista?Men jeg er nesten helt sikker på at det er en annen rase enn tjekkoslovakisk ulvehund.

Orker ikke sjekke så mye rundt på nettet nå,men jeg er sikker på at du finner forbudslista et eller annet sted innpå WWW.NKK.NO .

Hvis ikke kan du sikkert bare spørre PO på www.canis.no eller www.no.alt.hunder.no ..

Han har mye kunnskap;ikke bare om sin egen rase men om forbudet og hund generellt.Hyggelig fyr... :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...