Gå til innhold
Hundesonen.no

Hallo!


Dhund

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg er 34år gammel mann, singel, bor i Stavanger og venter å bli hund eier. For ca 4 mnd siden bestemte jeg meg å få hund, men var usikker på hvilken rase og siden jeg er allergiker så måtte jeg gjøre en del "forsking" å finne den rette for meg.

Jeg kom over en alfabetisk "Breed list" og starter på A...jeg kom ikke lenger enn B. For der stod Basenji. :getlost: Det var som "love at first site", og jo mer jeg leste om rase jo mer gla i den ble jeg.

Så nå er jeg på vente liste, og er bare nr 2 i kø, så jeg får nå ved neste kull! Gleder meg stort!

Dere kan nok forvente en god del spørsmål fra meg når den tiden kommer.

Skrevet

Gratulerer så mye med flott rasevalg.. Håper du får masse glede med den lille etterhvert. .Og håper vi får se deg mye her inne på forumet.. Moro med flere menn her.. :getlost:

Skrevet

Oj, så moro! Nå begynner det å bli mange med Basenji her! Velkommen!

Har du noen spørsmål er det bare å spørre. Jeg har bl.a. skrevet mye om rasen på vår hjemmeside.

Skrevet

Takk for varm velkomst!

Gratulerer med valg av rase, og velkommen hit! Er basenji allergivennlig?

Den skal være det. Den har ikke pels men hår, og røyter så å si ikke. Og siden den er så reinslig (vasker seg selv som en katt) og lukter ikke hjelper det enda mer!

Ifølge forskning fins det egentlig ikke allergisikkre hunder. Folk reagerer til forskjellige ting, så om en rase er bra for noen, kan andre slå ut. Som regel hunder som ikke røyter er bedre for allergikere siden de da flasser mindre, det er dette huden som gjør deg allergisk.

Jeg har pratet med LamiTuf her i forumet, og skal treffe henne og hunden når det passer.

Men selvom det viser seg at jeg er allergisk skal jeg nok klarer å leve med det. Jeg har hatt dyr hele barndommen, og jeg klarer ikke å holde meg vekke...særlig hunder. Har hatt 2 Collie hunder, og 2 Norsk Buhund før.

Skrevet

Hei og velkommen! Gratulerer med valg av en flott og fascinerende rase!

Ikke for å være negativ, men jeg har veldig vanskelig for å tro at basenjien ikke røyter. Jeg kan tro at den er mer allergivennlig, men ikke derfor, det må være fordi den på en eller annen måte har mindre allergener enn andre hunder - det vet jeg ingenting om. Den har jo veldig kort og myk pels, så kanskje det ikke merkes så godt at den røyter som andre korthårete hunder, men jeg finner det veldig lite sannsynlig at de ikke skulle slippe hår.

På plussiden er jo en basenjipels enkel å bade (og tørke) ofte. Den er jo heller ikke så stor, noe som reduserer antallet allergener.

Lykke til!

Skrevet

Jeg sa ikke at den ikke røyter, men "så å si ikke", med andre ord svært lite. Den mister litt hår. Det er naturlig for alle dyr (selv mennesker). Allergi av dyr stammer fra huden/flassen som er resultatet av røyting. Så hunder/raser som røyter mye mister mye hud partikler (hud støv) er naturligvis ikke bra for folk som er allergikere.

"Hund lukten" er også bieffekt av dette hud støvet fra røyting. Så disse rasene har som oftest lite "hund lukt".

Basenji er oppført blant de som kalles "Hypoallergenic Dogs".

Skrevet

Ja, når du sier det, så stemmer det nok. Mener å ha hørt det før. Men har du testet ut, og vært sammen med en basenji over lengre tid? Det varierer litt for allergikere hvem som reagerer på hva, så det kan være lurt å gjøre hvis du ikke har gjort det alt. Så kjipt å måtte gi opp valpen etter en uke. :ahappy: (eller fem!)

Skrevet

Joda, har kommet i kontakt med LamiTuf her i forumet, som også bor her i Stavanger. Hun har en Basenji. Gleder meg å treffe den.

Jeg kommer nok til å ha den uansett. Jeg har hatt hund igjennom mesteparten av livet. Jeg er så glad i hunder at jeg er villig å tåle litt nysing og røde øyner, eller ta dagelig allergi tabletter.

99.99% sikker jeg skal ha en Basenji. Falt pladask for rasen. :ahappy:

Famlien min i Canada har Bolognese, som også er ført opp som Hypoallergenic hund. Og denne tåler jeg fint...men den er ikke akkurat den mest maskulin hunden for en fyr å ha. :) Selvom den er utrolig snill.

Skrevet

Ang basenji, allergi og røyting:

Det er svært individuellt hva slags pelstype basenjien har hvor mye den røyter. Det finnes basenjier med svært kort, omtrent røytefri pels som varer året rundt, og det finnes den litt lengre grovere pelstypen som gjerne får underull om vinteren, og har distinktive røyteperioder der nokså mye pels byttes ut.

I de periodene røyter basenjien MYE.

Jeg har hatt valpekjøpere som har reagert på andre hunder som tåler basenjien utan antydning til allergiske reaksjoner, men min stefar reagerer meget sterkt- også på basenjien.

Derfor lar jeg aldri noen som har noe allergi få kjøpe valp fra oss uten at de har blitt "testet" ut ordentlig først. Jeg vil helst at de skal komme på besøk her først (også av andre årsaker selvsagt) får å treffe / bli kjent med oss og våre hunder, og se om de reagerer her. Deretter får de med seg et teppe basenjiene har ligget en del på med seg hjem, for å se om de reagerer noe videre på det.

"Bedre føre var enn etter snar"

Tre ganger har vi foretatt en slik "rutine" på allergiske valpespekulanter. To ganger gikk det greit- og de er i dag lykkelige eiere av hver sin herlige lille Basenji.

Den siste kjøperen reagerte sterkt på basenjien, og endte opp med en annen rase (Bichon Frise).

Dersom du skal treffe Lamituf og hennes basenji på forhånd kan jo det gi deg en pekepinn på om du reagerer eller ikke.

Håper du ikke reagerer, og at du ender opp med et herlig lite skrukkete vesen av en basenji-valp. Det er virkelig verdens beste rase :ahappy:

Skrevet

Hm, interessant. Jeg var ikke klar over de hadde forskjellige pelstype. Jeg har lest at mengden røyting fra en Basenji er avhengig av genetisk arv, og naturligvis om den bor i en kaldt område og er ute ofte...godt at Norge har sommer hele året... :)

Har blitt tipset å blande inn et par skjeer "Salmon fish oil extract" i maten hjelper å redusere hud flass mengden. Snakket med en i USA som hadde stor suksess med dette.

Skrevet
Derfor lar jeg aldri noen som har noe allergi få kjøpe valp fra oss uten at de har blitt "testet" ut ordentlig først. Jeg vil helst at de skal komme på besøk her først (også av andre årsaker selvsagt) får å treffe / bli kjent med oss og våre hunder, og se om de reagerer her. Deretter får de med seg et teppe basenjiene har ligget en del på med seg hjem, for å se om de reagerer noe videre på det.

"Bedre føre var enn etter snar"

Smart av deg å ha et bevisst forhold til valpeeiere med potensiell allergi :)

Men, såvidt jeg har forstått dør allergener etter en tid, og da vil ikke teppet nødvendigvis trigge en latent allergisk reaksjon. Dessverre er det ikke holdbart å møte en hund i en eller to eller ti dager, allergi kan slå ut etter måneder med hunden.

Men håper det går bra med deg da Dhund :D Velkommen hit.

Skrevet

Nå er ikke jeg en "ekspert" på hund og allergi, men de som har kommet hit på besøk uten å reagere har heller ikke startet å reagere siden.

De som reagerer, reagerte med en gang. Men alt er vel individuellt, avhengig av type allergi m.m.

Selvsagt kan man aldri helgardere seg.

Håper som sagt også at det ordner seg for deg, Dhund!

Synnøve: Det stemmer at Basenjien ikke bjeffer, ja, men den er definitivt ikke stum.

Skrevet

Velkommen til sonen! Det er en utrolig spennende rase du har valgt deg og flott at har muligheten til å sjekke ut allergi på forhånd. Har du noen mulighet til å også reise til oppdretter og hilse på deres hunder?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...