Gå til innhold
Hundesonen.no

Sliter med rasevalg


Bear

Recommended Posts

Hei alle sammen. Er helt ny her på forumet og lurte på om noen her kanskje kunne gitt meg noen gode råd angående anskaffelse av hund.

Hvorfor jeg vil ha hund/Hva jeg skal bruke hunden til:

Jeg vil først og fremst ha hun pga selskapet. Jeg er oppvokst med hund og savner nå å ha min egen. Jeg ønsker en turkamerat som kan være med i tur og mark. Men som også kan slappe av foran TV'n med meg.

Jeg har alltid vært litt nysgjerrig på lydighet så kunne også tenke meg å prøve meg på det. Og litt agility for morro skyld.

Min bosituasjon:

Bor i en mindre leilighet i utkanten av Bergen. Bor for tiden alene, men er sannsynlighet for at jeg får samboer i løpet av sommer/høst eller eventuelt flytter.

Hva jeg kan tilby en hund:

Masse tid, da jeg for tiden er ufør (men i bra fysisk form). Tolmodighet til trening. Og masse kjærlighet, hehe. :)

Hva jeg ser etter i en hund:

Den bør være lettlært. Førerorientert. Sosial. Tilpassningsdyktig.

Egenskaper jeg IKKE ønsker hunden skal ha:

Hunden bør helst ikke ha noe særlig sterkt jaktinstinkt. Ikke enmannshund. Ikke for liten (chihuahua) og helst ikke for stor (grand danois) med tanke på at jeg bor i en mindre leilighet. Helst ikke være en rase som typisk bjeffer masse.

Utseende:

jeg er ikke så forferdelig opptatt av hvordan hunden skal se ut, så om den er langåret, korthåret eller krøllet gjør meg ingen forskjell. Så lenge det ikke er snakk om flere timers pelstell daglig. Men litt pelstell er jo bare kos.

Håper det er noen her som kan komme med et godt rase tips eller to. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Labrador, Golden Retriever og korthåret Collie er raser som slår meg at kan passe. De to førstnevnte finner du masse, masse info om bl.a hvis du søker her i forumet, den siste finner du noe info om her, og ellers ville jeg kikket på svenske oppdrettere. Törnskogens og Gemdales er to oppdrettere jeg har god erfaring med. Lykke til i hundejakten!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tenkte på sheltie jeg også, den er veldig mild av natur så du kan stort sett forme den som du vil. Den kan fint være med på turer i skog og mark, og den kan fint også slappe av foran tv'en. De er ekstremt lettlærte, kjempe gode i lydighet kan de bli, og de er norgesmestere i agillity. Liten nok til å passe i din lille leilighet, men ikke for liten til å kunne brukes til det du vil. Sheliten er en gjeterhund så av den grunn så er de veldig førerorienterte, jobben deres er jo å holde flokken samlet. De kan være reserverte mot fremmede, men det er nok litt med hva du gjør det til. Har møtt begge deler der. Den er også som nevnt tilpasningsdyktig, du kan forme den som du viluten at du trenger å heve stemmen din så veldig. De har ikke jaktinnstinkt vil jeg si, men de krever litt mental stimulans for å trives maksimalt. Gjør de ikke det, kan de finne på å gjete ting. Jeg vil ikke si de bjeffer så veldig mye, men de skal varsle flokken sin når noen kommer, men det er fint mulig å lære dem at ett bjeff holder. Det er heller ikke såå mye pelsstell på en sheltie som man skulle tro når man så hunden. Ordentlig børsting en gang i uka holder. Tispene kan derimot røyte en del mer enn hannene, men hårene er lange og "myke" så de er lett å få opp sammeliknet med korte strie hår.

Sheltien er en veldig myk hund, så hvis du er ute etter å jobbe med hardressur der du forvener litt motstand fra hunden så er ikke det en hund for deg. Men hvis du vil ha en lettlært, rolig og lydig kamerat, og du liker hvordan de der ut, så kan dette være noe :)

Lykke til m valg av hund :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Også jeg tenkte sheltie, - helt til jeg så at det bør være en rase som ikke pleier å bjeffe så mye. Men så klart, den kan jo læres til å ikke bjeffe (med mindre den vokser opp med, og har en elghund som forbilde... :) ) hvis man går inn for det.

Som sagt så kan den brukes til så og si alt. Flott å bruke til både lydighet og agility. Etter min erfaring tilpasses den bra livsstilen man har. Kan godt ligge å kose foran tv'n, men kan også være med på lange turer, både til fots og båt f.eks.

Men du må være glad i å leke med hunden din. Min (og jeg tror de fleste) sheltie finner all verdens glede i å løpe etter kosebamsen sin gang på gang på gang når man kaster. Og de bør heller ikke overbeskyttes, da kan de lett bli "skjør" og redd.

Men sikkert mange andre raser som kan passe for deg også. :)

Lykke til med valget!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei igjen, takk for alle svar.

Ser jo nå at det er en god del raser som faktisk kan passe. hehe =)

Og jeg har tenkt ganske mye fram og tilbake, er vel ofte sånn når man skal ta et såpass stort valg som å anskaffe seg "første" hund.

Tror jeg skal sjekke opp i alle forslag grundig, sånn at når jeg først ar bestemt meg så får jeg en rase som er best egenet meg og min livsstil... Så tar meg nok et par turer rundt og hilser på litt forskjellige opdrettere og rasene deres når jeg har skrumpet inn valgene litt. hehe

Har begynt å tenke litt på Kinesisk Nakenhund, enten naken eller puff. Noen som kan fortelle meg litt om de?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
    • Jeg kaster lange blikk på Arrak sine jakker. Har brukt en 100-kroners Didriksons jakke fra Finn denne våren, og bra er det, for den har fått juling. Nå som hopping og biting og riving i klær ser ut til å være en ting i fortiden i nær fremtid.. Noen erfaringer med de?   Edit: advarer også mot Hööks sin jakke. Baklomma har rette kanter og er for smal. Lite plass og ting faller ut. Helt ok budsjettjakke, men har en råd til bedre, kjøp bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...