Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger litt hjelp. Er lost i hvor jeg skal bo!


Victoria

Recommended Posts

Ikke min, for tenk. Kunne aldri tenkt meg å bo der, kaldt og rar dialekt og mørkt og æsj. Personlig liker jeg ikke engang Trondheim om sommeren. :closedeyes: Men, det er min mening, det er sikkert kjempefint der.

Æhhæ, du vænne dæ te dt :rolleyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Æhhæ, du vænne dæ te dt :rolleyes:

Haha! Den er egentlig litt fin også da, dialekt generelt er fint. Men jeg liker ikke å måtte si 'hæ' fjorten ganger i løpet av en setning, for å forstå hva som blir sagt. :closedeyes:

Men nå slipper jeg å venne meg til det, for jeg skal ikke bo der. *flire*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tønsberg :)

Vi har alt; skiløyper, kort vei til oslo, kort vei til svenskebåten, sentralt, nydelig her om sommeren, mange turløyper, miniatyrhund klubben har alltid sommerutstillingen sin i området, barnevennlig, drekkavennlig, brygga om sommeren, utrolig mange butikker og utesteder i forhold til størrelsen. :)

Mer info: http://no.wikipedia.org/wiki/Tønsberg

http://www.tonsberg.kommune.no/cms/cms.nsf...125733F00373003

tønsberg%20brygge,%20januar%202006.jpg

Tønsberg%20gjestehavn.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

^Ja hahaha :) trokke det du, tonje.

Hva jeg ser etter. Hmm.

Jeg vil værtfall bo et litt større sted enn moss. Med tanke på sånn alle kjenner alle opplegg som jeg er rimelig lei av.

Planen var vel først Oslo, men har bodd der endel, og vil vel egentlig noe helt annet.

Jeg er heller ikke avhengig av å bo midt i byen, men må være nok fremkomstmidler til at jeg kan komme meg inn omtrent allltid.

Vil jo gjerne ha l,itt i pose og sekk jeg da; nerme by, og skog/turterreng.

Har jo vært innom tanken på stavanger, kristiansand, og bergen(ikke slått fra meg noen av tankene enda) men tror kanskje jeg komme rtil å bli rimelig deperimerthvis det seriøst regner så mye som dere skal ha det til..

Uff, nei jeg vet liksom ikke hva jeg vil :P derfor er det vanskelig å komme med noen stikkord.

Så for å oppsumere litt:

*Nerme by

*Og skog/turterreng

*Koslige mennesker :)

*Aktivt hundemiljø

*Muligheter utenom hund.

Ja.. tja.. hehe vanskelig dette assa.. Men syns dere har kommet med mye fine beskrivelser og forslag!

Så takker og bukker for det!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må slå et lite slag for Kristiansand. Riktignok har jeg ikke bodd der helt enda (bare rett ved siden av), men det er en hyggelig by! Mer stabilt vær enn Stavanger og Bergen, men myyyye tidligere vår enn Oslo og resten av østlandet. Menneskene er hyggelige og blide, men kan virke litt vanskelige å komme inn på. Man må ta initiativ selv, melde seg inn i hundeklubber eller andre steder hvor man kan møte andre gjennom en hobby. Byen er passe stor, har et OK uteliv, mye fin natur rundt. Vi har landets fjerde største universitet, og leilighetsmarkedet er ikke like sprengt som f.eks Oslo og Trondheim. Det kan være en fordel å ha bil, for det er kjempemange koselige plasser rundt byen, men hvor det er noe dårlig kollektivtilbud. Hundeklubbene er relativt aktive, litt avhengig av hva du vil trene. Fine byen :) Jeg gleder meg masse til å bo på Sørlandet igjen.

Kristiansand-Festningen.jpg

fiskebrygga-kristiansand.jpg

I kristiansand er det kjempe fint :) Jeg bor i grimstad men har vert der mange ganger

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bømlo! :rolleyes:

* Det tar cirka 25 minutt å kjøre til byen Stord og cirka en time til Haugesund. Og tre timer til Bergen.

* Her er det masse skog og turterreng!

* Og greie mennesker er det her og i følge mamma og pappa...

* Kanskje ikke så veldig aktivt hundemiljø, men det er mange med hund her!

* Jeg vet ikke hva du mener med "muligheter utenom hund", men det er vel det og.

Mange øyer her hvis du liker å kjøre båt...

4jorkk.jpg

Fra kjøkkenvinduet vårt

24lm1l5.jpg

Fra en tur vi var på en gang

1zp61px.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For meg er det kun NORD som gjelder! Finns ikke noe vakrere spør du meg. Syns Nordland er perfekt , for det blir ikke for langt nord, og ikke for langt sør. Får alle godene nordnorge har, men slipper all den mygga og snøen og lengere mørketid som lengere nord har, og vi slipper alle de ekle krapylene som finns sørafor.

Men nord norge passer ikke for alle. Man må være glad i fri natur og ikke være så opptatt av storbyliv og masse mennesker.

Jeg bor i Bodø, så her har man både byliv med mange resauranter, kjøpesentre, uteliv, og natur side om side, og i tillegg gode studiemuligheter og tilgang til å reise med fly, båt og tog.

Man bor ikke så sentralt til som på østlandet da, men igjen jeg ville ikke gitt bort frihetsfølelsen og den vakre naturen og allt det som følger med, for noe som helst. Dessuten er nordlenninger veldig trivelige folk.

Vi har heller ikke så stabilt klima, men tilgjengjeld nyter vi finværet til det fulle når vi får det, og dagslys hele sommeren gjør at vi holder ut i mørketiden.

Jeg er veldig glad i stedet og omgivelsene jeg bor i! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*Nerme by

*Og skog/turterreng

*Koslige mennesker :)

*Aktivt hundemiljø

*Muligheter utenom hund.

Trondheim:

*Jeg bor i skogen/utkanten av skogen. Tar en halv time og GÅ og 10 minutter med buss og komme seg til en av landes største by.

*Det er et stort utvalg av skog og mark! Masse fint terreng til hund.

*Trøndere er jo de menneske i norge med med humør! Masse koslige mennesker med andre ord.

*Hundemiljøet i trondheim er jeg ikke så kjent med, desverre.

*Masse muligheter utennom hund, utellivet om kvelden er jo ganske bra!

Selv synes jeg solsiden og langs havna er kjempekoslig om sommeren. Og Munkholmen, der er det jo kjempe fint utepå!

2982383434_4572faae43.jpg

00502_Munkholmen.jpg

Edit: la til bilde.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

^Trenger ikke sånn aktiv hundemiljø på den måten.

Fot har ikke tenkt å drive med noe særlig annet en utstilling og litt agility kanskje på hlbby basis, men mer sånn at det går ann å få til litt hundetreff osv.

men det er vel sikkert litt hva man gjør det til selv og vil jeg tro :)

Djervekvinnen: er veldig enig i at det er peni i Nord.norge, men det er nok desverre ikke nok for meg.

Tror nok tronheim er det lengste nord jeg kan flytte av forskjellige grunner egentlig :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*Nerme by

*Og skog/turterreng

*Koslige mennesker :)

*Aktivt hundemiljø

*Muligheter utenom hund.

- Nærme by: Check. Trondheim er Norges tredje største by med omtrent 160 000 innbyggere (20 000 studenter). Ikke for stort, men overhodet ikke for lite heller.

- Skog/turterreng: Check. Byen er omringet av fine skogsområder med veletablerte turstier, både sommer og vinter. Om man bor et lite stykke unna sentrum får man mer plass til mindre pris, i tillegg til at man kommer nærmere skogen. Dessuten bør bydelen Lade nevnes, hvor det er fine turmuligheter men samtidig relativt kort og grei avstand til sentrum (fint å sykle fra Lade til sentrum, for eksempel).

- Koselige mennesker: Check. Trondheim er en by med mange forskjellige miljø, og det skal godt gjøres å ikke finne et som passer for seg. :)

- Aktivt hundemiljø: Check. Nidaros Brukshundklubb og Trondheim Hundeskole arrangerer jevnlig kurs i lydighet, agility, spor, blodspor, klikkertrening, freestyle, triks, rally-lp også videre. I tillegg er det en rekke raseklubber som arrangerer ringtreninger, kurs, treff o.l. Nidaros sine treninger er vanskelige å komme seg til hvis man ikke har bil. Ellers er vi en gjeng som har hundetreff hver tirsdag, og trøndersonisene pleier vanligvis å være flinke til å arrangere treninger og turer (selv om vi har vært litt slappe i det siste). Det vi dog kanskje mangler litt av, er utstillinger. Men det er gode togforbindelser til Østlandsutstillingene, da.

- Muligheter utenom hund: Check. Utelivet er litt småkjipt om man ikke er tjue, da det strengt tatt bare er Studentersamfundet som har 18-årsgrense (utenom puber og sånt, da. Byens billigste pils (som sakte men sikkert blir dyrere) får du på Mormors, som også er en av de hyggeligste kafeene i byen (og dermed er du heldig om du får deg et bord en lørdagskveld). De har forøvrig en søndagskakebuffé og en deilig milkshake som også bør prøves). Ellers kryr det av koselige kafeer rundtomkring, særlig på Bakklandet. Shopping er det mange muligheter til. I tillegg til kjøpesentre og mange andre butikker i sentrum, fins det også kjøpesentre utenfor sentrum som man kan handle på om man foretrekker det.

Hva mer med mulighetene utenom hund, da? Vi har selvfølgelig et bibliotek med godt utvalg, vi har to kinoer (og vi har nettopp hatt filmfestival her i byen, faktisk), vi har to studentfestivaler som er veldig flotte (UKA og isFit), og ellers... Kollektivtilbudet er nokså bra, det er gode muligheter til å komme seg rundt uten bil. Om man ønsker å være med i kor, på fotballag, orientering også videre er det gode muligheter for det. Og vi har en rekke treningssentre spredd rundt omkring i byen, så det er heller ikke noe problem.

Ellers har Trondheim en veldig hyggelig atmosfære, rett og slett. Enten man sitter på Solsiden og nyter en overpriset utepils, eller man har slått seg ned i Ilaparken for å "gjøre lekser" (aka sløve), eller man røyker vannpipe sammen med venner på Marinen, eller man har havnet på et tilfeldig nach i en bygård på Bakklandet, eller man rusler nedover Nordre en desemberdag og gleder seg over snøen og julebelysningen, eller man sykler over brosteinene på torget og holder på å sykle på en due, eller man har kjøpt en kurv med trønderjordbær og sitter ved Olav Tryggvason-statuen og chiller i sola, eller man har mistet bussen hjem og tilbringer ventetiden på Platekompaniet i Munkegata, eller man rusler gjennom Svartlamoen, eller man ler av alle turistene som tar bilder av Lykkens Portal - Trondheim er og blir en herlig by som er både avslappet, trivelig og ... kunnskapsrik, om man kan si det om en by.

Når det gjelder det du spurte om tidligere i tråden ang. å ta generell studiekompetanse: For å få generell studiekompetanse må du ha bestått fagene norsk, engelsk, samfunnsfag, matematikk og naturfag. Hvis du tar disse fagene, men ikke flere, vil du kunne søke til høyskoler og universitet etter 23/5-regelen (at du er minst 23 år i opptaksåret og har minst fem år med yrkeserfaring eller utdanning bak deg).

Disse fagene kan du enten ta ved å følge eksamensrettet undervisning ved f.eks. Sonans, eller du kan ta eksamener som privatist (da får du ingen undervisning, men leser deg opp til alt selv og går opp til eksamen). Tidligere var privatistkontoret på Trondheim Katedralskole, men fordi skolen for tiden er under oppussing (yay, vi får endelig ventilasjonsanlegg!) er privatistkontoret flyttet til Gerhard Schøning videregående skole, som også ligger i sentrum.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dessuten bør bydelen Lade nevnes, hvor det er fine turmuligheter men samtidig relativt kort og grei avstand til sentrum (fint å sykle fra Lade til sentrum, for eksempel).

Du, det er jeg veldig enig i. Jeg bor jo på Lade nå, og jeg trives MAX. Masse turmuligheter, sentrumsnært og badestrand i umiddelbar nærhet. Fytti, så fantastisk!

Ellers skrev du så mye fint at jeg villa ha flytta hit asap, om jeg ikke allerede hadde bodd her! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fredrikstad er byen som har alt - norges beste klima regnet i soldager - "straka vegen" til europa / forholder seg til Gøteborg som nærmeste storby - rikt studentmiljø/høyskoler - en genuin gamleby med frimarked i helgene / europeisk i den forstand at den orienterer seg til en stor elv /elvepromenade /m restauranter langs/gåavstander til alt i sentrum - utbredt sykkelbruk, ferger på elva mellom bydelene eller til/fra arbeid.

Alle typer friluftsliv: strender, brygger, båtliv /jakt, fiske / skogsterreng/ alpinbakke 1 time unna og skihytte i bymarka, Mange hunder og alle slag hundeaktiviteter.

Kulturliv: rikelig bildende kunst/musikk /teater/norges beste kino de siste 10 årene.

Et mangfold av befolkningsgrupper. Livlig fotballmiljø /ny stadion hvis det er tingen. Greie boligpriser. "Billigflyplass" en halv time unna.

Særdeles laid back stil, usnobbete,- vennlig- og hjelpsomhet, av det lavmælte slaget. Fredrikstadfolk vil helst ikke reise til Oslo, for hva møter dem ikke av fæle ting der når de går av toget, og Norge nord for Gardemoen eksisterer ikke.

Men hvorfor skulle det det? - de har jo "alt" selv og resten av verden sørover i tillegg. Jeg forstår dem, og undres over om Fredrikstads goder ikke er særlig kjent, fordi Fredrikstadfolk aldri har gjort seg selv kjent ved å frekventere resten av landet. You name it.

Likevel har befolkningsøkningen har sprengt kommunens prognoser de siste årene pga tilflytting - etter at det ble så enkelt å jobbe/studere i oslo - bo i Fred - Rik - Stad - som det kommunale slagordet lyder.

50 min med tog fra oslo, 1 t og 20 min m buss. Man kan lett bo der og studere eller jobbe i Oslo, hvis man det vil. Jeg har selv bodd der, mens jeg studerte i Oslo. Bussruter er billigst og faktisk tilpasset forelesningstidene på Blindern. det var også deilig å kunne sette seg på en buss om morgenen og være i København om ettermiddagen for 240 kr, eller i Berlin i 23-tiden for 500, eller en dagstur på shopping i Gøteborg for 150.

Også helt enkelt å ta stanga når jeg kom hjem og fiske torsk i Glomma for middagsmat. For ikke å snakke om hvor lavt husholdningsbudsjettet kunne bli, med et par timers tur over grensa en gang i mnd og "fylle opp lageret".

Mye av "det gode liv"/idyll - men lite "drama" både i vær, lynne og landskap - så hva trives man med?

Det er valg mellom slike "føringer" - når jeg skal velge meg et "sted", for min del.

Hvor finnes stedet med den beste vekslingen mellom idyll og drama - eller bør man finne to steder med preg av det ene eller det andre og selv veksle mellom dem ? - hvis mulig.

Akk ja.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den kan jeg signere på! Jeg ploppa ut av min mor der, men kom aldri tilbake etter at vi flyttet derifra da jeg var to år *flire*

Ploppa vel ut der også, men bodde der bare i et halvt år... :rolleyes:

For meg er det kun NORD som gjelder! Finns ikke noe vakrere spør du meg. Syns Nordland er perfekt , for det blir ikke for langt nord, og ikke for langt sør. Får alle godene nordnorge har, men slipper all den mygga og snøen og lengere mørketid som lengere nord har, og vi slipper alle de ekle krapylene som finns sørafor.

Men nord norge passer ikke for alle. Man må være glad i fri natur og ikke være så opptatt av storbyliv og masse mennesker.

Jeg bor i Bodø, så her har man både byliv med mange resauranter, kjøpesentre, uteliv, og natur side om side, og i tillegg gode studiemuligheter og tilgang til å reise med fly, båt og tog.

Man bor ikke så sentralt til som på østlandet da, men igjen jeg ville ikke gitt bort frihetsfølelsen og den vakre naturen og allt det som følger med, for noe som helst. Dessuten er nordlenninger veldig trivelige folk.

Vi har heller ikke så stabilt klima, men tilgjengjeld nyter vi finværet til det fulle når vi får det, og dagslys hele sommeren gjør at vi holder ut i mørketiden.

Jeg er veldig glad i stedet og omgivelsene jeg bor i! :whistle:

Fauske er veldig fint synes jeg, bestemor bor der :D

Vadsø! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...