Gå til innhold
Hundesonen.no

hmmm, skummelt ang tørrfor


Recommended Posts

hundene mine går til vanlig på v&h. men pga at fryseren min tok en utvidet ferie <_< har de nå gått en drøy mnd på tørrfor. og herregud så missfornøyd jeg er. muskelmassen (på rottweileren spesielt) er borte, tross mere mosjon enn på lenge, de har løs mage, fulle av flass, tørr pels, og sprukne poter :shocked::) polarhannen min spiser hundmøkk , noe han ALDRI gjør, bortsett fra når han går på tørrfor(har studert det litt) nå er det stopp! låner fryseplass hos mine foreldre til min er reparert. ......... *løøøøpe til zoobutikken å hamstre v&h :lol::)*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hundene mine går til vanlig på v&h. men pga at fryseren min tok en utvidet ferie <_< har de nå gått en drøy mnd på tørrfor. og herregud så missfornøyd jeg er. muskelmassen (på rottweileren spesielt) er borte, tross mere mosjon enn på lenge, de har løs mage, fulle av flass, tørr pels, og sprukne poter :shocked::) polarhannen min spiser hundmøkk , noe han ALDRI gjør, bortsett fra når han går på tørrfor(har studert det litt) nå er det stopp! låner fryseplass hos mine foreldre til min er reparert. ......... *løøøøpe til zoobutikken å hamstre v&h :lol::)*

Hvilket tørrfor? :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg merker meg at massen på totten forsvinner når han går på tørrfor, uansett tørrfor, men han viser ingen intoleranse mot noen for. Han har sågar gått på kattemat en uke når jeg ikke fikk tak i annet uten problemer. Men det er helt klart at opptaket er best med kjøttfor, så jeg merker det på massen hans når han får gå på kjøtt/våtfor i fht tørrfor.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

da vil jeg være litt OT og spørre det teite spørsmålet... hva er v&h? :lol:

Det er Vom&Hundemat. Ett slikt rå-for. Hundepølser, sant..? :) Kokt kjøtt, så man forer ikke helt rått, sånn som de som bare forer "hjemmesnekret". :) De blir fryst, og så tint når hunden skal spise, sånn som Norwegian Polar :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er Vom&Hundemat. Ett slikt rå-for. Hundepølser, sant..? :) Kokt kjøtt, så man forer ikke helt rått, sånn som de som bare forer "hjemmesnekret". :lol: De blir fryst, og så tint når hunden skal spise, sånn som Norwegian Polar :)

V&H är helt rått, även köttet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

lest litt om det nå virket jo helt supert, så det er kanskje ikke rart at hundene dine mister litt muskel masse når de begynner på tørrfor. Skifte i kosten hos dyr er jo ganske seriøse saker. Hestene våres ble alltid litt gussne i magen når vi måtte bruke annet for. samme gjelder katta.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

lest litt om det nå virket jo helt supert, så det er kanskje ikke rart at hundene dine mister litt muskel masse når de begynner på tørrfor. Skifte i kosten hos dyr er jo ganske seriøse saker. Hestene våres ble alltid litt gussne i magen når vi måtte bruke annet for. samme gjelder katta.

Vil vel egentlig si det samme. Jeg har tatt Blaze to ganger brått over på annen diet. En gang til Barf diet hvor hun begynnte å klø, flasset og fikk tørre poter iløpet av en 2 uker. Hun gikk på den dieten i 3 mnd, men pga liten fryseplass og dårlig tid så ble det tørrför igjen.

Andre gangen ble det v&h, du verden hvor dårlig hun ble i magen dem 2 første dagene. Men det stabiliserte seg etter en uke, men slet i 1 mnd med at hun var alt for hard i magen.

Nå går jeg på tørrfor igjen, kunne også gått på v&h. Resultatet er det samme på bikkjene uansett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Haha, hvis v&h gir mere (muskel)masse, så skal jaggu ikke Roya begynne på det! :) Hun er mer enn tung(og sterk!) nok fra før, synes jeg. :) Holder oss til ProPlanen vår, vi.

Hun gikk på annet tørrfôr før, da hadde hun mye og 'porøs' avføring, feis masse og spiste MYE av det fôret(1-1,5 liter om dagen), dette var det vi fikk med fra oppdretter. Gikk over på ProPlan, hadde en kort periode med litt hard mage og noe kløe, deretter har det vært perfekt, og gikk ned til 8dl om dagen(da var hun ca 8 mnd), nå er vi oppe i 1 liter om dagen, det holder hun vekta fint på, bruker jo også mye energi.

Har tenkt på v&h etterhvert, når jeg engang slutter i denne jobben og får meg annet bosted med mer fryseplass og mer i lønn. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bruker RC, og er veldig fornøyd med det jeg altså. Ikke tørr hud, poter, løs/hard mage eller andre problemer.

Men det er jo som folk skriver over her, det er veldig individuelt. Du får prøve et annet merke neste gang fryseren sier takk for seg da vet du :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bruker RC, og er veldig fornøyd med det jeg altså. Ikke tørr hud, poter, løs/hard mage eller andre problemer.

Men det er jo som folk skriver over her, det er veldig individuelt. Du får prøve et annet merke neste gang fryseren sier takk for seg da vet du :D

neste gang fryseren gjør det, låner jeg plass hos noen- mine foresatte el noe :P:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
×
×
  • Opprett ny...